OTOMOTİV YATIRIMI YAPILACAK İLLER ARASINDA MANİSA YOK

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Manisa Milletvekili Erkan Akçay'ın soru önergesini yanıtlayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Manisa'nın otomotiv yatırımı yapılacak iller arasında olmadığını söyledi.

OTOMOTİV YATIRIMI YAPILACAK İLLER ARASINDA MANİSA YOK

OTOMOTİV YATIRIMI YAPILACAK İLLER ARASINDA MANİSA YOK

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Manisa Milletvekili Erkan Akçay'ın soru önergesini yanıtlayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Manisa'nın otomotiv yatırımı yapılacak iller arasında olmadığını söyledi.
 Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nin Çin tarafından dünyada yatırım yapılacak en iyi 10 sanayi bölgesinden biri seçildiğini söyleyen Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, "Avrupa'nın saygın ekonomik dergilerinden biri olan Financal Times tarafından Avrupa'nın en uygun ve güvenilir yatırım kenti seçilen Manisa'da ağırlıklı olarak beyaz eşya ve elektrik elektronik sektörlerinde yoğunlaşma vardır. Otomotiv yardımcı sanayici KOBİ'lerin yoğunlaştığı Manisa'nın lokomotif ana sektör
olarak büyük otomotiv yatırımlarına ihtiyacı vardır. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı aracılığıyla ülkemize yatırım yapacak otomotiv firmaları illere yönlendirilmektedir" dedi.
 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi hazırlandığını anlatan Akçay, şöyle konuştu: "Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün yaptığı bir açıklamada, '2012 ve 2013 yıllarında otomotiv sektöründe önemli yatırımların olacağını, Ford, Volkswagen, Toyota, Honda ve Hyundai'nin yeni yatırımlar yapacağını' söylemiştir."
 Akçay, Manisa Organize Sanayi Bölgesi için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'e soru önergesi verdi. MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, önergesinde şu soruları sordu: "Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı otomotiv firmalarını hangi illere yönlendirmiştir. Tavsiye edilen iller hangileridir? Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı aracılığıyla Manisa'ya büyük otomotiv firmalarının yönlendirilmesine yönelik bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? Organize Sanayi Bölgelerinde üretim
yapan firmalar; OSB dağıtım bedeli ödediği için OSB dışında üretim yapan firmalardan daha yüksek bedelli elektrik kullanmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ortak bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? Manisa'daki Organize Sanayi Bölgelerinin Atık su Arıtma Tesislerinin ve yollarının yapılabilmesi için Bakanlık desteğinin artırılması gerekmektedir. Bu yönde bir çalışmanız var mıdır?"
 Organize Sanayi Bölgelerinin tamamlanabilmesi ve OSB'lerde yatırımı cazip hale getirebilmek için elektrik, su, doğalgaz ve metrekare fiyatlarında indirim uygulanması gerektiğini anlatan Akçay, sorularına şöyle devam etti: "OSB'lere yatırımı artırmak için bu yönde bir çalışmanız var mıdır? Organize Sanayi Bölgelerinde elektrik kesintileri makine ve teçhizatlara hasar vermekte ve Bilgisayar Destekli Üretimi sıkıntıya sokmaktadır. Bu konuda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığıyla görüşerek tedbir almayı
düşünüyor musunuz? Ara ürün ithalatı istihdam ve cari açığı negatif yönde etkilemektedir. Bitmiş ara ürün ihracatında, yerli katkı oranının yüksek olmasına kademeli olarak verilecek uygulamalı teşvik, istihdam deposu olan KOBİ'leri, yardımcı sanayileri çok olumlu etkileyecektir. Bitmiş ara ürün ihracatında yerli katkı oranı yüksek ürünlere herhangi bir teşvik uygulamayı düşünüyor musunuz?"
MANİSA'YA OTOMOTİV YATIRIMI YOK
 MHP'li Akçay'ın soru önergesini cevaplandıran Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, şunları söyledi: "Türkiye Otomotiv Stratejisi ve Eylem Planı (2011-2014) 5 Mayıs 2011 tarihli Yüksek Planlama Kurulu kararıyla uygulamaya konulmuştur. Söz konusu strateji planında Türkiye'nin bir otomotiv üretim ve Ar-Ge üssü olması hedeflenmiştir. Sanayi stratejimiz çerçevesinde bölge potansiyellerimizin mevcut durumu dikkate alınarak ülkemizde bir kümelenme politikası izlenmektedir."
 Örneğin Manisa ilinin sanayi stratejisi kapsamında elektrik-elektronik sektörünün kümelendiği bir bölge olarak yer aldığını anlatan Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı aracılığıyla Manisa'ya büyük otomotiv firmalarının yönlendirilmesi konusu, il ve bölgelerimizin potansiyelleri doğrultusunda değerlendirilecek bir konu olup, bu çerçevede uygun yatırım alanlarının, uygun illere yönlendirilmesinin daha uygun olacağı düşünülmektedir."
Nihat Ergün, 29.12.2006 tarih ve 26391 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Organize Sanayi Bölgelerinin Elektrik Piyasası Faaliyetlerine İlişkin Yönetmeliğin OSB'nin Katılımcılarına Uygulayacağı Bedeller ile Bu Bedellerin Belirlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar" başlıklı 14'üncü maddesinde OSB'nin katılımcılarına uygulayacağı bedellerin açıkça belirtildiğini anlattı.
Enerji kesintilerine ilişkin OSB'lerin elektrik piyasasında yaşadıkları sorunların giderilmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı EPDK nezdinde girişimlerde bulunulduğunu anlatan Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü: "konu ile ilgili gelişmeler takip edilmektedir. Cari açığın kapatılması ve istihdamın artırılması hedefleri doğrultusunda Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda teşvik politikalarını revize etmek veya yeni teşvik politikaları üretmek üzere başlatılan çalışmalar devam etmektedir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.