OSMANLI ARŞİVLERİNDEKİ SALİHLİ BİLGİLERİ KİTAPLAŞTIRILDI

Salihli Belediyesi tarafından bastırılan ve Kültür Yayınları'nın 30.'su olan "Osmanlı Arşiv Belgelerinde Salihli" konulu kitap basına tanıtıldı.

OSMANLI ARŞİVLERİNDEKİ SALİHLİ BİLGİLERİ KİTAPLAŞTIRILDI

OSMANLI ARŞİVLERİNDEKİ SALİHLİ BİLGİLERİ KİTAPLAŞTIRILDI

Salihli Belediyesi tarafından bastırılan ve Kültür Yayınları’nın 30.'su olan “Osmanlı Arşiv Belgelerinde Salihli” konulu kitap basına tanıtıldı.

2000 adet bastırılan kitabın İl Kültür Müdürlüğü, Manisa, İzmir ve Salihli ilçe Halk Kütüphaneleri’ne, Manisa Valiliği, Salihli Kaymakamlığı, Nüfus Müdürlüğü, üniversitelerin tarih bölümlerine, okullarla ve Manisa milletvekillerine verileceği belirtildi. 2000 adet kitabın maliyetinin 47 bin lira olduğunu belirten Salihli Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay, “Salihli Belediyesi Kültür Yayınları’nın 30.su ‘Osmanlı Arşiv Belgelerinde Salihli’ konulu kitap oldu. Bu kitap Başbakanlık Devlet Arşivleri Uzmanları tarafından hazırlandı. Hazine-i evrak tabir edilen devlet arşivinde Osmanlı İmparatorluğu koruma altına aldığı belgelerden örnekler alınarak hazırlanmıştır.” dedi.

Bir kent ve kentlilik kültürü yaratmayı hedefleyen Salihli Belediyesi Kültür Yayınlarından yeni ve kıymetli bir eseri sunmanın gururunu yaşadıklarını belirten Okay, "Bu eserleri ortaya koymamızda, siz kıymetli hemşerilerimin teşvik ve desteklerinin önemi son derece büyüktür. Bu Salihlililik bilinci kentimizde bundan sonra yapılacak önemli işlerin de en büyük teminatıdır. Salihlimizin antik çağlardaki geçmişi kadar, Osmanlı Dönemine ait kaynak niteliğindeki belge, bilgi ve verilerinin de gün ışığına çıkartılmasıdır. Osmanlı Arşivinde yer alan kentlerle ilgili belgelerin günümüz Türkçesine aktarılarak yayınlanması, araştırmacıların ve ilgililerin istifadesine sunulması, hem Osmanlı tarihinin kendi orijinal kaynaklarıyla yazılmasını sağlayacak, hem de kent tarihçiliği üzerine çalışanlara Osmanlı dönemi kentleriyle ilgili çok önemli bilgiler sağlayacaktır. Belediyemiz bu eseri yayınlayarak genelde kent tarihçiliği, özelde Salihli tarihiyle ilgili çalışmalar yapan akademisyen ve araştırmacılara yardımcı olup, onları yeni çalışmalar için teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Unutulmamalıdır ki bu konuda yapılacak çalışmaların çoğalması, ancak bu çalışmaları yapanları desteklemekle mümkün olacaktır. “Marifet iltifata tabidir” ilkesinden hareketle biz kent yöneticilerine, araştırmacılara bu desteği verebilme noktasında önemli görevler düşmektedir. Eserin kentimizin sosyo-kültürel hayatına katkı sağlayacak yeni eserlerin ortaya çıkmasında yararlı olması dileklerimle, bu eseri Salihlimize kazandıran başta Cengiz Eroğlu ve Sayın Murat Babuçoğlu olmak üzere hazırlanmasında emeği geçen tüm değerli araştırmacılara teşekkürlerimi sunarım." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.