ORTAK AKIL İÇİN TOPLANDILAR

Ortak akıl toplantılarının 5.'sini Saruhan Otelde başladı. Toplantıya Ak Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi öncülük ediyor. Kahvaltıyı Manisa Ticaret Borsası'nın üstlendiği açıklandı.

ORTAK AKIL İÇİN TOPLANDILAR

ORTAK AKIL İÇİN TOPLANDILAR

Ortak akıl toplantılarının 5.’sini Saruhan Otelde başladı. Toplantıya Ak Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi öncülük ediyor. Kahvaltıyı Manisa Ticaret Borsası’nın üstlendiği açıklandı.

Vali Abdurrahman Savaş, Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Ak Parti Ak Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Ak Parti Manisa Milletvekilleri Selçuk Özdağ, Muzafeer Yurttaş, MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, siyasiler, bürokratlar ve çok sayıda davetli katıldı. CHP her zamanki gibi toplantıyı boykot etti.      

Ortak Akıl Platformu Genel Sekreteri Erdinç Yumrukaya’nın açılış konuşmasını yapmasının ardından kürsüye gelen Ak Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi önemli mesajlar verdi. Tanrıverdi şunları söyledi: “Dün başlayan 2013-2014 Eğitim ve Öğretim yılının, öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize ve eğitim camiasına hayırlı ve başarılı bir yıl olmasını temenni ediyorum.

Ülkemize, milletimize hayırlı hizmetlerde bulunan ancak, 27 Mayıs Darbesinin ardından 17 Eylül 1961’de, idam edilen demokrasi yıldızı merhum Adnan Menderes’i bugün, idam edilişinin 52. yıldönümünde rahmetle şükranla anıyorum.

Yakın coğrafyamızda yaşanan kanlı günlerin, savaşların, iç çatışmaların temelinde şüphesiz ANTİDEMOKRATİK YÖNETİMLERİN olduğunu hepimiz görüyoruz.

Kendi halkının iradesini yok sayan anlayışların şiddet ve baskı dolu yöntemleri ne yazık ki, binlerce insanın ölümüne neden olmaktadır. Bu yüzden ülkemizde var olan hoşgörü ve demokratik ortamın değerinin de farkında olmalıyız. Unutmayalım ki; bu toprakların huzurlu ve güvenli bir ‘vatan’ haline gelmesi için; Çanakkale’de ve İstiklal harbinde kanla ve canla ödenen bedeller hiçbir şeye değişilmez.

Bugün artık milletin; Değerlerine, Haklarına, Özgürlüklerine sahip çıktığı bir dönemdeyiz. Bilmek lazımdır ki; Vesayetçi, baskıcı ve jakoben anlayışların ürünü olan her yönetim halkların nezdinde her zaman gayrı meşrudur.

Bugün demokrasiye sonuna kadar sahip çıkan bir iktidar var. Bugün demokrasiye sahip çıkan bir millet var. Artık geçmişte sergilenen o bayat senaryoların Türkiye'de başarılı olmasına imkan yoktur. Kimin ne şikayeti veya memnuniyetsizliği varsa hür iradesi ile bunu ortaya koyacağı yer sandıktır.

Sandık; milletin kendisini kimin temsil edeceğini, kime güveneceğine, emanetini kimin taşıyacağını onayladığı yegâne demokratik göstergedir. En büyük irade de, MİLLET İRADESİDİR.

2011 yılının Ağustos ayında birincisini yaptığımız ve bugün beşincisini düzenlediğimiz toplantımız öncesinde;

- Önceki toplantılarda neler konuşulmuş?

- Hangi sorunlar dile getirilmiş?

- Sorunların ne kadarı çözülebilmiş?

- Devam eden problemlerimiz neler?

- Gelecekte yapılması gereken projeler ve Manisa’nın önündeki fırsatlar neler diye düşündüm.

Ve bu platformun Manisamıza beklenenden daha ileri bir düzeyde katkılar yaptığı kanaatini taşıyorum. İnanıyorum ki, bu tespitimi sizde paylaşıyorsunuzdur.

Şükürler olsun ki, sizlerinde gayretiyle, Bugün; 2011’deki ilk toplantıya gelirken taşıdığımız umut ve heyecanın çok ilerisindeyiz.

O açıdan bugün buraya teşrif eden, bugüne kadar toplantılarımıza katılan ve katkı veren herkese bir kez daha içten teşekkür ediyorum.

Manisa için ortaya konan her türlü plan ve projeyi hiçbir önyargıya kapılmadan canı gönülden destek olan, düşünce ve teklifleriyle platforma can suyu veren kişi, kurum ve kuruluşları Manisa her zaman şükranla anacaktır.

Değerli Dostlarım,

Bu toplantının gündemi ve tarihi sizlerle yaptığımız görüşmeler neticesinde belirlenmiştir. Gündemimizin ilk maddesi

* Büyükşehirden beklentiler, ikincisi ise,

* Manisamızın temel ihtiyaçları ve sorunlarının tesbiti ile çözüm yollarıdır.

13 bin 810 km2 lik alanı ile Manisa; Burada olan-olmayan herkesin ortak paydasıdır.

Sorunlar bir kısmımızın sorumluluğunda olsa da hepimizin sorunudur. “Çözümün parçası olmayan sorunun parçası olur” Bu salondaki herkeste bu bilinç ve duygu ile buradadır. Az önce önceki toplantıların çok yararlı olduğunu işaret etmiştim.

Bakın burada konuşulan, dile getirilen öneri ve görüşlerin bugün hayata geçmesi, proje aşamasından çözüm yoluna girmesi çok memnuniyet vericidir.

Bildiğiniz gibi ilk günden beri; BEN DEĞİL BİZ” diyerek yola çıktık, öyle de yolumuza birlikte devam ediyoruz.

Bu anlamda 50 yıllık sorun olan ve son 5 yılda 4 kez patlamasıyla Manisa kamuoyunun gündeminden düşmeyen Vahşi Çöp Depolama ve Atık Su Arıtma Tesisi konusunda güzel bir adım atıldı.

Yaptığım ön hazırlık çalışmaları sonrasında 26 Haziran 2013 günü Ankara’da AK Parti ve MHP’li Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız (İl Başkanımız, Grup Başkan Vekilimiz, İl Genel Meclis Başkanımız, İGM Grup Başkan Vekilimiz) ile birlikte önce Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel EROĞLU ile sonra da Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Erdoğan BAYRAKTAR ile görüşmelerde bulunduk.

Belediyemizin projelendirdiği ve keşif bedeli toplam 90 milyon TL olan Katı Atık Depolama ve Atık Su Arıtma Tesislerinin yapımı için her iki bakandan destek sözünü aldık.

* Kentimizin vahşi depolama yöntemiyle depolanan çöplerinin bertaraf edileceği Katı Atık Tesisi 60 milyon TL,

* Atıksu Arıtma Tesisi ise 30 milyon liraya mal olacak.

Atık Su Arıtma tesisi Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılacaktır. 60 milyon liralık yatırım olan Katı Atık Bertaraf Tesisleri için Manisa Belediyesine sağlanan 25 milyon lira kredi desteğinin yanında önemli bir kısmıda HİBE olarak verilecektir.

Doğrusu Manisanın gülen yüzünün kara bir lekesi olan bu temel sorunları ortadan kaldıracağız. Buradaki birlikteliğimizi temel bir sorunumuz için Ankara’da sergiledik ve aklın ürününü aldık.

Manisa son 6 ay içerisinde çok güzel önemli gelişmelere tanık oluyor. Birçok yeni fabrika ve işletme hizmete giriyor, Projeler hayata geçiyor. Bunlar bizi gelecek için daha da umutlandırıyor.

8 Eylül 2013 günü Manisa’da Sayın Ulaştırma Bakanımızında katıldığı törenle ihracatçımızın Türkiye’de ürettiği malların Avrupa’ya ihraç noktasında yeni bir kapısı daha oldu. Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar kısa adı ile BALO projesi hayata geçti. Artık sanayicimizin ürettiği mallar direk olarak demiryolu ile Avrupa’ya hem tasarruflu, hem de güvenli bir şekilde yerine ulaşacaktır. BALO Yönetim Kurulu Başkanımızın şahsında (projenin gerçekleşmesinde) emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

Büyük bir heyecanla beklediğimiz,

Manisa için çok önemli olan ve bölgemiz içinde çok şey ifade eden Kamu-Özel ortaklığıyla yapılacak 560 yataklı Şehir Hastanemizin protokolünü 12 Eylül 2013 tarihinde, İstanbul’da Sayın Başbakanımızın huzurunda, Bakanlık ve ihaleyi alan firmaların yetkilileri, hemşehrilerimizin şahitliğinde imzaladık.

Toplam maliyeti 350 milyon TL olan Şehir Hastanemizin temeli inşallah hemen atılacak ve kısa zamanda da hizmete girmesi sağlanacaktır. 560 Yataklı Şehir Hastanemiz, Manisamıza, şimdiden HAYIRLI, UĞURLU OLSUN.

Burada sizlerle paylaşmaktan sevinç duyduğum bir başka önemli gelişme daha var;

* Kula Volkanik Jeoparkı

Kula Belediyesinin alt yapı çalışmalarını 2011’de başlattığı Jeopark Projesi, 2 yıl gibi kısa bir sürede neticeye ulaşmış, Kasım 2012’de UNESCO Jeoparklar Ağına yapılan müracaat, Mart 2013’de adaylığa dönüşmüş ve 4-5 Eylül 2013’de İtalya’da düzenlenen törenle KULA VOLKANİK JEOPARKI Türkiye’nin ilk Avrupa ve UNESCO Jeoparkı ilan edilmiştir. Avrupa’da 58 tane dünya genelinde 99 tane olan, Türkiye’nin ilk tescilli Avrupa Jeoparkı olan Kula Jeoparkı, Manisamızın haklı bir gururu olmuştur. İlimizdeki turizm potansiyeline katkıda bulunacak, bu çok önemli projenin hayata geçmesinde emeği geçen Sayın Valimize, Belediye Başkanımıza ve herkese şükranlarımızı sunuyorum.

Değerli Dostlarım,

Okulların açıldığı haftanın içindeyiz. Manisalı hayırseverlerimizin ve devletimizin yatırımları ile birçok yeni okul ve ek derslikler yapıldı. Tüm hayırseverlerimize, işadamlarımıza eğitime destek veren kuruluşlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz. Geleceğimize sahip çıkmak, daha sağlıklı ve nitelikli gençler yetiştirmek için, gençliğimizi bilimle buluşturmalıyız.

Ayrımcılığın, bölücülüğün ve cehaletin tek panzehiri EĞİTİMDİR.

Geleceğimizin teminatları gençlerimizi daha iyi yetiştirmek için onlara daha iyi imkanlar sağlamalıyız. Hayırseverlerimizin, sanayici ve iş adamlarımızın, kurum ve kuruluşlarımızın sosyal sorumluluk bilinciyle yaptığı katkıların artarak devamı, bu yoldaki zorlukları kolay kılacaktır.

Değerli Arkadaşlarım,

Manisamız ekonomik ve sosyal olarak büyürken, gelişirken fiziki anlamda da SAĞLIKLI VE PLANLI BİR BÜYÜME İÇİNDE OLMALIDIR.

Elbette tarımda, sanayide ve turizmde birçok gelişme kaydediyor ve yeni kazanımlar elde ediyoruz. Ancak bunu ilimizin daha yaşanabilir ve daha güzel bir Manisa olması için kullanabilmeliyiz.

Her alanda birbirimize destek olmalı, Söz konusu Manisa olduğunda, Görüşlerimizin, Siyasi ve diğer kimliklerimizin “teferruat” olması gerektiğini unutmamalıyız.

Manisamızın gördüğüm kadarıyla en büyük ve temel sorunu ürettiği değerleri yeterince pazarlayamamasıdır.

Üzüm burada, zeytin burada, kiraz burada şimdi çilek burada…

Türkiye’nin en büyük OSB’lerinden birine sahibiz.

Her gün dünyanın 100 ülkesine ihraç edilen ürünler üretiliyor. İhracat sıralamasında çok iyi bir yerdeyiz.

Mesirimiz var, Spilimiz var, şimdi Volkanik JEOPARKIMIZ var.

16 tane şehzademiz var,

Kanuni gibi dünyaya nizam veren,

Fatih gibi çağ açıp çağ kapatan padişahlarımız var.

Gönüller Sultanı Yunus Emremiz,

Velilerin başı Yiğitbaş Velimiz var,

Çevre Dostu olan Manisa Tarzanı’mız var.

Jeotermal enerjimiz var,

Zengin yer altı kaynaklarımız var.

Mesirimiz gibi, UNESCO Dünya Mirası listesine giren Sardes Antik kentimiz, Bintepeler Lidya Tümülüslerimiz var.

Ancak bunların hiçbirini uluslararası arenada hatta ülkemiz içinde MARKA HALİNE dönüştüremedik. Manisa artık birden fazla MARKA üretmelidir.

Bu potansiyel sanayicimizde, çiftçimizde, turizm potansiyelimizde, yer altı zenginliklerimizde var. MARKA DEĞERİ olmadan üretilen, ister kültürel, ister ekonomik isterse tarımsal ürün olsun, gerçek değerini ve kıymetini bulamaz. Bu yüzden Manisa ili dâhilinde daha çok dışarıdan girişimci, turizmci ve tüccarı buraya çekebilecek yeniliklere ihtiyacımız vardır.

İlimizin tanıtımında büyük öneme sahip olduğu kadar futbolda yüzümüzün akı olan değerli kulüplerimiz var. Akhisar Belediyesporumuza, AKİGO’lara Süper Ligte, Manisasporumuza, TARZANLARIMIZA PTT 1. Lig’te başarılar diliyoruz.

Değerli Dostlarım,

Manisa Türkiye’nin gösterdiği sosyo-ekonomik büyümeye paralel olarak gelişiyor. Hak ettiğimiz büyükşehir payesini aldık. Şehzadeler Şehri, Yunus diyarı Manisa BÜYÜKŞEHİR oldu. Bu arada Anayasa Mahkemeside yapılan iptal istemini görüştü ve bir fıkra dışında bu istemi reddetti. Bunu da bilgilerinize sunmak istedim.

Değerli Arkadaşlarım,

Büyükşehir olmak;

* Büyük düşünmek

* Büyük üretmek,

* Büyük gelişmek,

* Büyük görmek ve

* Büyük hedefler ortaya koymak demektir.

Artık, bazı şeylerin İMKAN değil, İDRAK işi olduğunu, planlama ve ileri görüş ile olduğunu anlamalıyız. Manisanın ileri gelenleri ve Manisaya hizmet edenler olarak bu şehre vefasızlık yapamayız, yapmamalıyız. Manisalılık ruhu ile, hemşehricilik bilinciyle, Manisa’ya ve Manisalılara yakışanı yapmalıyız. Manisa büyükşehir olmakla beraber geleceğin MARKA ŞEHRİ olmayı hedeflemelidir. Gayret ve çalışmalarımız buna yönelik olmalıdır. Sözlerimi burada bizim Yunusun sözleriyle tamamlıyorum;

Biz sevdik aşık olduk, Sevildik Maşuk olduk.

Her dem yeni dirlikte, Sizden kim usanası...

Bu toplantımızın, şehrimiz, hemşehrilerimiz ve ülkemiz için hayırlı ve yararlı olacağı inancıyla,başarlı geçmesini diliyorum.”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.