ORMAN YANGINLARININ YÜZDE 95'İ İNSAN İHMALİ

Selendi Orman İşletme Şefi İsmail Kartal özellikle yaz mevsiminde kendini gösteren orman yangınlarında anız yakma ve bahçe temizliği faaliyetlerinin tetikleyici unsur olduğunu belirtti. Kartal yangınların çıkış sebeplerinin yüzde 95 insan kaynaklı olduğunu söyledi.

ORMAN YANGINLARININ YÜZDE 95'İ İNSAN İHMALİ

ORMAN YANGINLARININ YÜZDE 95'İ İNSAN İHMALİ

Selendi Orman İşletme Şefi İsmail Kartal özellikle yaz mevsiminde kendini gösteren orman yangınlarında anız yakma ve bahçe temizliği faaliyetlerinin tetikleyici unsur olduğunu belirtti. Kartal yangınların çıkış sebeplerinin yüzde 95 insan kaynaklı olduğunu söyledi.
Anız ve benzeri bitki örtüsünün vatandaşlar tarafından yakılmasının yasal olmadığını hatırlatan Selendi Orman İşletme Şefi İsmail Kartal yangınlara karşı çeşitli uyarılarda bulunarak yangınların Alo 177 hattından duyarlı vatandaşlar tarafından ihbar edilmesini istedi. Kartal yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu: "Son günlerde çıkan orman yangınlarının anız, tarla ve bahçe temizliği faaliyetlerinden meydana geldiği tespit edilmiştir. İlçemizde de sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı orman yangınları yönünden kritik günler yaşanmaktadır. Bu nedenle anız ve kuru otlarla kaplı alanların, bitki örtüsü kapalı alanların yakılması, devlet ormanlarında hayvan otlatılması ve çoban ateşi yakılması yasaklanmıştır. Vatandaşlarımızın herhangi bir duman ve yangın gördüğünde yurt genelinde doğrudan ücretsiz aranabilen 177 orman yangın ihbar hattını aramaları yeterli. Anız ve benzeri bitki örtüsü yakmak 6831 sayılı Orman Kanununun 76. Maddesi ve 2872 sayılı Çevre Kanunu ile yasaklanmıştır. Orman alanına 4 kilometre ve daha yakın mesafede anız ve benzeri bitki örtüsü yakmak yasaklandığından bu suçu işleyenlerin Orman Kanununun 110.'ncu maddesi uyarınca cezalandırılması içine Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. Ayrıca 2872 sayılı Çevre Kanununun Ek-1 maddesinin (c ) bendinde “Anız yakılması, çayır ve meraların tahribi ve erozyona sebebiyet verecek her türlü faaliyet yasaktır.” denilmekte ve aynı kanunun 20.ci maddesinin (1) bendi gereğince anız yakanlara her dekar için idari para cezası verilir” denilmektedir. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza 5 kat arttırılır.” hükmü yer almaktadır. Anız yangınları, Henüz hasat edilmemiş ürünlere, araçlara, meyve bahçeleri ve etrafındaki çitlere, telefon direklerine, civarındaki yerleşim yerlerine ve özellikle orman, koru ve ağaçlık bölgelere telafisi mümkün olmayan zararlar vermektedir.-Anız yangınları, hava kirliliği, yapmakta ve yükselen dumanlar kara yollarında görüş mesafesini azaltmaktadır. Bu durum trafik kazalarına, can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Tarla ve dikili alanlarda bulunan birçok yaban hayvanlarının yaşam ortamını yok etmektedir. Toprak yapısında ve bitki bünyesinde önemli fonksiyonları olan organik madde azalmaktadır. Toprak ısısının artması sonucu, mikrobiyolojik aktivite ve biyolojik denge bozulmaktadır. Ayrıca yangın çıkış nedenlerinin yüzde 95'inin insanlardan kaynaklandığını kaydeden Orman İşletme Şefi İsmail Kartal, Anız yakma, bahçe temizliği, sigara izmariti atma, piknik yaparken ki ihmaller gibi nedenlerden dolayı ormanlarımız yanmaktadır. Yangınların yüzde 5 de yıldırım düşmesi, elektrik trafosu gibi nedenlerden çıkmaktadır. İnsanlarımız anız yakma gibi ilkel bir uygulamadan inşallah artık vazgeçerler."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.