banner278

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ BÜYÜYOR!

Manisa İl Genel Meclisi(İGM) 2013 yılının ilk toplantısında Manisa Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sait Türek'i ağırladı. İGM üyelerine yönelik bir konuşma yapan Türek, yaptıkları projelerle dışarıya verilen beyin göçünü tersine çevirmeyi hedeflediklerini söyledi. MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sait Türek, "Yakın gelecekte '3 bin Konut Projesi', 'Arge ve Teknoloji Merkezi', 'Yüksek Öğrenim Merkezi' ve 'Spor Merkezi projemiz var" dedi.

banner292
ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ BÜYÜYOR!ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ BÜYÜYOR!

Manisa İl Genel Meclisi(İGM) 2013 yılının ilk toplantısında Manisa Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sait Türek’i ağırladı. İGM üyelerine yönelik bir konuşma yapan Türek, yaptıkları projelerle dışarıya verilen beyin göçünü tersine çevirmeyi hedeflediklerini söyledi. MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sait Türek, “Yakın gelecekte ‘3 bin Konut Projesi’, ‘Arge ve Teknoloji Merkezi’, ‘Yüksek Öğrenim Merkezi’ ve ‘Spor Merkezi projemiz var” dedi.

Manisa İl Genel Meclisi 2013 yılı ilk toplantısı gerçekleştirildi. İGM Başkanı Hayrullah Solmaz başkanlığında gerçekleştirilen toplantının konuğu Manisa Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sait Türek ve Edebiyatçı Prof. Dr. Gürol Pehlivan oldu. Toplantıda meclisin sosyal projelerinden birisi olan ve Prof. Dr. Gürol Pehlivan tarafından hazırlanıp meclis tarafından bastırıp çoğaltılan ‘Manisa şehrinde Evliye Kültü’ isimli kitap kamuoyuna tanıtıldı. Ardından Manisa OSB Başkanı Sait Türek kürsüye çıktı. Meclis üyelerine OSB çalışmaları ve projeleri hakkında bir brifing veren Türek, Türkiye’nin üretim üssü durumunda bulunan Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin hedeflerini açıkladı.

Hedef yeni TÜBİTAK yaratmak
Hayata geçirmeye hazırlandıkları projelerin amaçlarına ilişkin konuşan Türek, “Manisa OSB’de hayata geçirmeyi planladığımız 100 milyonluk projelerle hedefimiz hem yıllarca dışarıya verdiğimiz beyin göçünü tersine çevirmek hem de yeni bir TÜBİTAK, yeni bir ODTÜ oluşturmaktır” dedi.

MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sait Türek, “Yakın gelecekte ‘3 bin Konut Projesi’, ‘Arge ve Teknoloji Merkezi’, ‘Yüksek Öğrenim Merkezi’ ve ‘Spor Merkezi projemiz var” dedi.

OSB büyüyor!
Sanayi Bakanlığı’ndan gerekli vizenin çıkması halinde bunların yapımı için düğmeye basmaya hazır olduklarını belirten Türek, “5 bölgeli Manisa OSB, 6 ve 7. bölgeleri kurmak için gözünü bakanlığa dikti. Bu projelerin hayata geçmesiyle bölgemiz 3/1 oranında büyüyecek” dedi. Türek bugün için 9 milyon 591 bin 600 metrekare alan üzerine kurulan OSB’nin yeni dönemde 3 milyon 310 bin metrekare alan üzerinde büyüyeceğini ifade etti.

Türek OSB 6 ve 7. kısımlar için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına müracaat ettiklerini ve gözlerinin bakanlıktan gelecek olan haberde olduğunu söyledi.

Yüzde 90 dolu
MOSB yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sait Türek “OSB Manisa’nın bir ürünüdür. Bugüne kadar OSB yönetimleri her zaman iktidarıyla muhalefetiyle Manisa’yı yönetenlerin yanında olmuştur. Bugün bölgemizde doluluk oranımız yüzde 90’lar seviyesinde. Artık OSB kendi kendine yetmiyor hale geldi. Bundan 10 yıl sonrasını hayal etmek durumundayız. Yeni teknolojiler üretmek zorundayız. Bugün Türkiye’nin ilk lojistik köyünü kuran, bünyesinde ilk Meslek Lisesi açan bölge olan Manisa OSB Türkiye’nin 2023 vizyonuna göre büyümesini geliştiriyor” dedi.

İlk hedef 3 bin konut projesi
MOSB Başkanı Türek, bugün için 9 milyon 591 bin 600 metrekare alan üzerine kurulan OSB’nin yeni dönemde 3 milyon 310 bin metrekare alan üzerinde büyüyeceğini ifade etti. Bunun için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına gerekli başvuruları yaptıklarını ve Manisa OSB’yi 6 ve 7. kısım olarak büyütmeyi hedeflediklerini anlatan Türek, “Biz bugünün yanında gelecek içinde adımlar atmaya başladık. Bunun için ilk etapta ‘Konut Projesi’ni yaptık. Burada amaç işe alacağımız insanların Manisa’da ikamet etmelerini sağlamak. Bu konutları 3 bin adetlik lojmanlar gibi düşünebiliriz. Konuta yerleştirdiğimiz çalışan 2 yıl gibi bir süre burada ikamet edecek daha sonra ya kendisine ev alacak yada Manisa’da kiralık bir ev tutacak. Bu lojmanlardan sembolik kira ücretleri alacağız. Böylece sanayici artık İzmirli değil, Manisalı olacak. Bu alan için 960 bin metrekare alanı ayırdık” dedi.

3 yeni proje ile örnek olacak
Türek, konut projesinin yanında yeni bölgede ‘Arge ve Teknoloji Merkezi’, ‘Yüksek Öğrenim Merkezi’ ve ‘Spor Merkezi’ kuracaklarını ifade etti. Manisa OSB için en önemli merkezin Erge ve Teknoloji Merkezi olduğunu belirten Türek, “Buradaki amaç yerel TÜBİTAK oluşturmaktır. Üniversitelerde dereceye giren öğrencilerin yurt dışına çıkışlarını engellemek istiyoruz. Bu öğrencileri burada istihdam ederek OSB’nin ve Manisa’nın geleceğine yön verecek bir merkez yaratacağız” dedi.

Türek ayrıca Manisa OSB Bünyesinde bulunan Meslek Lisesinden mezun olan öğrencilerin yüksek öğrenimlerini karşılamak için Yüksek Öğrenim Merkezi oluşturacaklarını ve bu merkezi özel bir üniversite gibi çalıştıracaklarını söyledi. Türek, son projelerinin de bölgede Spor Merkezi projesi olduğunu anlattı. 3 milyon Metrekare alan üzerindeki büyümede sanayileşmeye 2 milyon metrekare alan ayırdıklarını belirten Türek, “1 milyon metrekarelik alanı tamamen bu 4 yeni yatırım ve tesis için ayırdık” dedi.

“Bu OSB başka OSB”
Manisa İl Genel Meclis Başkanı Hayrullah Solmaz Türkiye’de ilklere imza atan Manisa OSB’nin tüm dünyaya örnek bir kuruluş olduğunu ifade etti. OSB’ye yönelik övgüler yağdıran Solmaz, “Türkiye’de ilk kez bir OSB kendi bünyesinde Meslek Lisesi oluşturarak iş garantili bir okul açtı. Birçok ilin gelip bu okulu incelediğini biliyoruz. Bizim OSB yönetimini burada ağırlamamızın amacı öncelikle ilçe OSB’lerin Manisa OSB’yi sonra da diğer illerin bu bölgeyi kendilerine model almalarını sağlamaktır” dedi.

Türek’in sunum eşliğinde yaptığı konuşmasının ardından Manisa İGM Başkanı Hayrullah Solmaz OSB’nin Manisa’ya yaptığı katkılardan dolayı kendisine şilt verdi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.