ÖREN'İN İDDİASI: "4+4+4 BİLİME DARBEDİR"

2012-2013 Eğitim-öğretim yılı bugün başlıyor. CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, yeni eğitim sistemini eleştirerek, "AKP'nin 4+4+4 Eğitim Sistemi Bilime ve Aydınlanmaya Darbedir" dedi.

ÖREN'İN İDDİASI:

ÖREN'İN İDDİASI: "4+4+4 BİLİME DARBEDİR"

2012-2013 Eğitim-öğretim yılı bugün başlıyor. CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, yeni eğitim sistemini eleştirerek, “AKP’nin 4+4+4 Eğitim Sistemi Bilime ve Aydınlanmaya Darbedir” dedi.

2012-2013 eğitim-öğretim dönemin bugün başlayacağını hatırlatan Hasan Ören’in açıklaması şöyle: “14 milyon çocuğumuz okul yoluna düşecektir. Sevgili öğrencilerimizi, eğitim ordumuzun değerli öğretmenlerini, eğitimin her safhasında görev alan Milli Eğitim çalışanlarını ve fedakar velilerimizi eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle kutlar, başarılı bir eğitim-öğretim dönemi geçirmelerini dilerim.    Çağdaşlaşmanın ve aydınlanmanın dayanağını eğitim sistemi olarak gören Atatürk, çocuklarımızın yoksul-zengin, köylü-kentli, kız-erkek demeden en üst düzeyde eğitimden yararlanmalarını sağlayacak bir düzen kurmuştur. Ancak 1950'li yıllardan sonra iktidara gelen siyasi iktidarlar, ilk olarak eğitim sistemine el atmışlar, sürekli üzerinde oynamışlar ve eğitime siyaseti ve dini bulaştırmışlardır.   Bu yıl AKP Hükümetinin dayatmasıyla 4+4+4 kesintili eğitim ile eğitim sistemine ağır darbe vurulmuştur. Uzun yıllar telafisi mümkün olmayacak 4+4+4 sistemine, tüm bilim adamları, eğitimciler ve çocuk gelişimciler karşı çıkmıştır. Ancak AKP, imam hatip ortaokullarını tekrar açmak için eğitim sistemi tamamen değiştirilmiştir.   Tüm dünya kesintisiz eğitime giderken, AKP’nin kesintili eğitim diye tutturması ulusal ve bilimsel eğitimden uzaklaşmaktır. 8 yıllık kesintisiz eğitimin başarısı olan kız çocuklarının okullaşma oranındaki gözle görünür artış, geriye gidecek kız çocukları okullardan alınarak eve hapsedilecektir. Gelişimini tamamlamamış çocukların zorla okula alınıp eğitime başlatılması aileleri tedirgin etmektedir.    Bu tamamen siyasi bir karardır. Türk halkının dokusunda bulunan okula-kışlaya ve camiye siyaset sokulmaz felsefesi, AKP ile kabuk değiştirmiş, Hükümet kendi arka bahçesi olacak okullar yaratma çabasına düşmüştür.    Seçmeli ders seçimlerinde öğrencilerin ve velilerin zorlandığı, boş dilekçelerin alındığı, camii imamlarının ders seçimlerine müdahalede bulunduğu bu günlerde gelen yoğun şikayetlerdir.   Atatürk'ün başlattığı Türk aydınlanma devriminin temel odağı eğitim sistemi olduğundan hareketle, her türlü sorundan arınmış, çağdaş ülkeler standartlarında eğitim alt yapısı kurulmuş bir eğitim düzeneğine ihtiyacımız vardır. Bu hedef için hiç zaman kaybedilmeden, hiçbir mazerete sığınılmadan geniş bir uzlaşıyla alınacak eğitim politikaları kararlarıyla çalışmaya başlanılmalıdır.   Eğitim, partiler üstü ve milli bir konu olarak bilimin ve aydınlanmanın ışığında değerlendirilmelidir. Eğitim yatırımları artırılmalı öğretmenlerimizin özlük hakları iyileştirilmelidir.   Öğretmen açığı her geçen gün büyürken, halen atama bekleyen öğretmenler göreve başlatılmalı işsiz öğretmen, öğretmensiz sınıf kalmamalıdır.”    

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.