ÖREN'DEN EKONOMİK SABIKA KAYDI AÇIKLAMASI

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Merkez Bankası Risk Merkezi kayıtlarıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

ÖREN'DEN EKONOMİK SABIKA KAYDI AÇIKLAMASI

ÖREN’DEN EKONOMİK SABIKA KAYDI AÇIKLAMASI

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Merkez Bankası Risk Merkezi kayıtlarıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Ören, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Vatandaşın “ekonomik sabıka kaydı” olan, Merkez Bankası Risk Merkezi kayıtlarında yaşanan sıkıntılara ilişkin konuyu daha önce gündeme getirmiştim. Ben de, ismi “kara listeye” alınan bir vatandaşım. 17 liralık,  haberim olmayan bir borç yüzünden ismim Merkez Bankası Risk Merkezi kayıtlarında çıktı ve bu nedenle kredi kartı limitimi yükseltemedim.

 Vermiş olduğum soru önergeme, Başbakan Yardımcısı Ali BABACAN tarafından yanıt verilmiştir. Ancak verilen yanıtlar, var olan sorunları, teyit etmekten öteye gitmemiştir. 2010 yılında 1.308.694 kişinin, 2011 yılında ise 1.180.801 kişinin ismi kara listeye alınmıştır. 2011 yılında, 1.393.255 kişinin kredi ve kredi kartı borcu takip ve tahsil bildirimine ilişkin kayıt yapılmıştır. Bu rakamlara göre, 2011 yılında 2,5 milyon kişinin adı kara listede yer almıştır.

179.337 kişinin ismi ise, bankalar tarafından yanlış bildirildiği için, kayıtlardan silinmiştir. Bu sadece durumu fark edip, itiraz ederek yanlışlığı ortaya çıkaranların sayısıdır. Bankalarla herhangi bir ilişkiye girmeyenlerin bu durumu öğrenme şansları olmadığından, 2,5 milyon kişiden ne kadarının yanlışlıkla kara listeye alındığı bilinmemektedir. 10 liralık borcundan dolayı belki 500 bin kişi, 50 lira borcundan dolayı belki 1 milyon kişi, haberi olmadan kara listeye alınmış olabilir. Bunu bilmiyoruz. Çünkü itiraz edilemeden kayıtlarda düzeltme yapılmamaktadır.

Ortada çok vahim bir durum vardır. Sayın Bakanın açıkladığı rakamlar, kara listenin bir sorun olduğunu ve bundan sonrada kabusun devam edeceğini göstermektedir. Çünkü 180 bin kişi, haklılığını ispatlamak ve ismini kara listeden sildirebilmek için büyük uğraş vermişlerdir. Bunun ne kadar zor olduğunu, yaşayan birisi olarak vurgulamak isterim.

 Başbakan Yardımcısı Ali BABACAN, vatandaşın kabusu olan sistemin iyileştirilmesine yönelik bir gelişme olamayacağını açıkça söylemektedir. Kimlik bilgileri bildiriminde, asgari bir bildirim limitinin bulunmadığı, yanlış bildirimde bulunarak, vatandaşı mağdur eden bankalara, bir işlem yapılmadığı belirtilmiştir. Bu durumda, 10 liralık, 50 liralık, 100 liralık borçlar yüzünden, vatandaşın itibariyle, şahsiyetiyle oynanmaya devam edilecektir.

 Kimlik bilgileri, Risk Merkezine verilmeden önce vatandaşa bilgi verilmemesi uygulaması da devam edecektir. Bu uygulama vatandaşın bankalarla başını belaya sokmaktadır. Çünkü vatandaş, herhangi bir bankayla kredi ilişkisine girdiğinde, isminin kara listede olduğundan haberdar olmaktadır. Uygulamanın yanlış olduğunu kabul edip, “böyle gelmiş, böyle gidecek” demek, devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan bir durumdur.

Verilen cevapta, en önemli sorun olan, vatandaşın kendi bilgisine ulaşması konusunda hiçbir şey yapılamayacağı da açıklanmıştır. Vatandaşlar TC kimlik numaraları ile Yargıtay kayıtlarına girerek hangi partiye üye olduklarını görebilmektedirler. En mahrem konulardan birisi olan “siyasi düşünce” bilgilerinin bile deşifre edildiği bir ortamda, Risk Merkezi kayıtlarına ulaşımın vatandaşlara kapatılması doğru bir uygulama değildir. Bu teknoloji Merkez Bankasında vardır. Çünkü kara liste bilgilerini bankalar görmektedirler. Vatandaşın kara listedeki bilgilerini bankalar nasıl görebiliyorsa, her vatandaş Merkez Bankası Risk Merkezi kayıtlarına e devlet şifresi veya elektronik imza ile girip, kara listede adı var mı, yok mu görebilmelidir.

 Bu konuda TBMM Başkanlığına sunduğum kanun teklifim komisyon gündeminde bekletilmektedir. Böyle hayati bir konunun, sumen altı edilmesi doğru bir yaklaşım değildir. Haksız yere kara liste kabusunu yaşayan vatandaşlar, teklifimin yasalaşmasını beklemektedirler.  Bu nedenle tüm siyasi parti gruplarını, Milletvekillerini, Merkez Bankası Risk Merkezi uygulamalarına ilişkin sorunu çözmeye çağırıyorum.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.