banner278

ÖREN: "SELÇUK ÖZDAĞ, HIK DEYİCİNİN, PIK DEYİCİSİ"

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Ak Parti Milletvekili Selçuk Özdağ'ı eleştirerek, "Özdağ, hık deyicinin, pık deyicisidir" dedi.

banner292
ÖREN:

ÖREN: “SELÇUK ÖZDAĞ, HIK DEYİCİNİN, PIK DEYİCİSİ”

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Ak Parti Milletvekili Selçuk Özdağ’ı eleştirerek,  “Özdağ, hık deyicinin, pık deyicisidir” dedi.

Hasan Ören’in açıklaması şöyle: “AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ın gündeme gelmek için sürekli CHP Milletvekillerine saldırması hiçbir başarısı olamayanların başvurduğu yöntem olarak bilinmektedir. Selçuk Özdağ, TBMM’inde yaptığım konuşmamla ilgili olarak Muzaffer Yurttaş adına basın açıklaması yapmıştır.
Sayın Muzaffer Yurttaş, kendini savunacak kadar akıllı ve zekidir. Saygı, hoşgörü ve kural tanımadan bir Milletvekilinin avukatlığına başka bir Milletvekilinin soyunmasını doğru bulmuyorum.
Konuşmamda, AKP’nin yanlış tarım politikalarını eleştirmiş, düşen üzüm fiyatları ile mağdur olan çiftçilerin sorunlarını dile getirmiştim. AKP Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş’ın hayali projelerine de değinerek, "Fiyatını arttırmak için çayın yanında Kuru üzümün yiyeceksek, zeytinyağı tüketmek için Kırkpınar'a pehlivan mı yetiştireceğiz?" demiştim.
Selçuk Özdağ’a soruyorum. Üç ay önce 9 numara kurum üzüm 4,20 TL’den satılırken, bu gün neden 2,80 TL’den satılıyor? Aradaki 1,40 liralık fark kimlerin cebine girdi, önce bunun cevabını vermesi gerekir. Laf kalabalığına gerek yoktur.
Ben tüccarın kârına değil, Manisa’lı üzüm üreticisinin, cebine giren paraya bakarım. Eğer Çiftçi feryat ediyorsa, Manisa Milletvekili olarak bunları meclis kürsüsünden söylemek benim görevimdir.
Daha önemlisi ise, halkından uzak olan Selçuk Özdağ’ın, üzüm hakkında hiçbir bilgisinin olmamasıdır. Manisa’da üretilen kuru üzüm iki şekilde satılır. 1 Tüccara, 2 üzüm işletmelerine. Üzümün % 98’i bu şekilde pazarlanır.
Selçuk Özdağ’ın üzüm fiyatını yüksek göstermek için sadece borsa fiyatını veriyor ama borsa fiyatları gerçekleri yansıtmaz, çünkü piyasa fiyatıyla, borsa fiyatı arasında 10-20 kuruş fark vardır. Aradaki fark tüccarın kârıdır. Böylece benim söylediğim 2,80 liralık fiyatı doğrulamış oluyor.
Bilindiği üzere en fazla kuru üzüm Türkiye’de üretilir. Dünya piyasalarında, fiyatı belirleyen de biziz. ABD tonunu 2500 doların altında üzüm satmazken, biz neden 1.500 dolardan satıyoruz?
Temel sorun, üzüm üreten Manisa köylüsünün düşük fiyattan üzümünü satmak zorunda bırakılmasıdır. Çünkü bankalara, kooperatiflere, piyasaya borcu vardır. İlacı, mazotu, gübreyi veresiye almıştır. Üzümü bir an önce satmaktan başka çaresi yoktur.
CHP olarak yıllardır tarım sektörünün, üzüm üreticisinin sorunlarının çözüm yollarını söylüyoruz.
ÇÖZÜM 1- Kuru üzümde en önemli sorun depolama yapılamamasıdır. 2005 yılında Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu çıkarılmış ama bu güne kadar Türkiye’de bir depo bile açılmamıştır. Bunun nedeni yasanın yanlışlığıdır. En kısa zamanda yasa değiştirilerek TARİŞ ve Devletin de içinde olacağı bir oluşumla lisanslı depolar kurulmalıdır. Böylece arz fazlası üzümün depolanması sağlanarak, piyasada arzdan kaynaklanan fiyat düşüşü önlenecektir.
ÇÖZÜM 2- TARİŞ üreticinin ortak olduğu, güvendiği kendi örgütüdür. CHP iktidarında TARİŞ’in piyasa üzerindeki etkili olması sağlanacaktır. TARİŞ’in sezon başında üzüm taban fiyatını belirlemesi için faizsiz kredi verilecek, arz fazlası üzümü alarak depolanması sağlanacaktır. İhtiyacı olan işletmeler ve tüccar üzümü TARİŞ’in deposundan alacak, böylece fiyatın düşmesi önlenecek ve açığa üzüm dökme dönemi son bulacaktır. Böylece Manisa çiftçisi, tüccarın, işletmelerin eline bırakılmayacak, vahşi piyasa koşullarında ezdirilmeyecektir.
Her konuda Amerika’yı örnek alan AKP hükümeti halkın yararına olacak işlerde neden, Amerika’yı örnek almıyorlar merak ediyorum. Orada lisanslı depoculuk sistemi uygulanıyor. Vatandaş üzümünü depoya teslim ediyor, aldığı sertifika ile bankalardan faizsiz kredi bulabiliyor. Bu sistemde üretici makul bulduğu fiyattan üzümünü satabiliyor.
MUZAFFER YURTTAŞ’IN “KITLIK” PROJESİ
Kuru üzümün fiyatını artırmak için “çayın yanında şeker yerine, kuru üzüm yiyin” demeyi büyük proje olarak sunanlara söylemek isterim ki, bu bir  Çünkü Çanakkale’de savaşan askerlerin ana yemeği komposto, işgal altında şeker bulamayan halkın en önemli yiyeceğidir kuru üzüm. 95 yıl sonra AKP’liler vatandaşa kıtlık projesi sunuyor, bize de ses çıkarmayın diyorlar.
Manisa Milletvekili olarak Manisa’nın Manisalının sorunlarını taleplerini her zaman Meclis kürsüsünde dile getireceğim. AKP Milletvekilleri bizleri eleştireceklerine sorunlara çözüm bulsunlar. Halkın yararına yapacakları çalışmalarda eğer bizden destek isterlerse her zaman destek vermeye hazırız.”

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.