banner278

ÖREN, "KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA BÖLGE KURULU MÜDÜRLÜĞÜ KURULSUN"

Chp Manisa Milletvekili Hasan Ören, Manisa'ya Kültür varlıkları koruma genel müdürlüğü kurulsun dedi.

banner292
ÖREN,

ÖREN, "KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA BÖLGE KURULU MÜDÜRLÜĞÜ KURULSUN"
Chp Manisa Milletvekili Hasan Ören, Manisa'ya Kültür varlıkları koruma genel müdürlüğü kurulsun dedi.

Hasan Ören şunları kaydetti, "Manisa ve ilçelerinin yontma taş devrine kadar uzanan tarihi bir geçmişi vardır. Hititlerden, Lidyalılara, Perslerden, Romalılara, Selçuklulardan, Saruhanoğullarına, Osmanlı İmparatorluğundan, Cumhuriyet Türkiye’sine kadar her döneme ait çok sayıda eser ve kalıntı bulunmaktadır."
Manisa Kültür ve Tabiat Şehridir Ören şöyle devam etti, "Resmi verilere göre Manisa’da kültür ve tabiat varlığı olarak tescil edilmiş 1877 adet yer vardır. Tarihi ve doğal sit alanları, arkeolojik eserler ve kültürel yapıları ile Manisa tam bir kültür ve tabiat şehridir. Tarihte ilk parayı basan ve paraya devlet güvencesi sağlayan Lidya uygarlığı Manisa Salihli ilçesinde hüküm sürmüştür. Şehzadeler şehri olarak bilinen Manisa’nın her tarafı tarihi ve kültürel eserlerle doludur. Spil dağı, Kula evleri, Divlit yanardağı, Sart harabeleri, Kurşunlu kaplıcaları, Gölmarmara Bintepeler tümülüsleri, Manisa Sultan Camii, görülmeye değer önemli yerlerdir. Ayrıca Mesir macunu ve Manisa Tarzanı Manisa’nın değerleridir. Arkeolojik kalıntılar, tümülüsler, camiiler, kiliseler, medreseler, mevlevihane, darüşşifa, türbeler,  bedestenler, çeşmeler, anıt ağaçlar ve daha birçok yapı ve eser Manisa’nın tarihi ve doğal güzelliğine ayrı bir değer katmaktadır. 
Ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak 34 adet Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü bulunmaktadır.  2’si yenileme alanı olmak üzere Ankara ve İzmir’de 2 İstanbul’da 6 koruma bölge kurulu vardır. Diğerleri ise ülkenin değişik illerindedir. Tarihin her dönemine tanıklık eden ilimizde Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü olmaması önemli bir eksikliktir. Manisa bu eksikliği her yönüyle hissetmektedir."
Manisa’ya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü Açılmalıdır
Ören, "Kültür ve tabiat varlıkları yönünden bu kadar zengin bir il olan Manisa’da vatandaşların sık sık bu kuruma işleri düşmektedir. En küçük işlemler için bile İzmir’e gitmek zorunda kalınmaktadır. Yerinden hizmet anlayışı Manisa’ya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü açılmasını zorunlu kılmaktadır. Mimarlar Odası Manisa Temsilciliği bu konuda hazırladığı raporu ilgili kişi ve kurumlara ulaştırmıştır.
Manisa’nın bu değerlerini korumak, tanıtmak her Manisa’lının görevidir. Manisa’da tarih ve doğa turizmi her geçen gün gelişmekte ve gelen misafir sayısı artmaktadır. Ama istenen seviyede değildir. Yerel düzeydeki çabalar yeterli olmamaktadır. Bu nedenle Manisa’yı bir bütün olarak düşünüp, tanıtımı için herkes üzerine düşeni yapmalıdır.
Manisa Kurumlarını Kaybetmiştir
AKP döneminde Manisa kurumlarını bir bir kaybetmiştir. Bazı ilçelerimizde Adliyeler, Askerlik Şubeleri, Tekel İşletmeleri, Tavuk Hastalıkları Araştırma Enstitüsü kapatılmıştır. 68 Belde Belediyemiz ise yerel seçimlerle birlikte kapanacaktır. CHP olarak buna dur demek ve yeni kurumları Manisa’ya kazandırmak için çalışıyoruz.
Manisa için önemli olduğunu düşündüğüm bu konuyu Meclis gündemine taşıyarak Manisa’ya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü açılması için bir soru önergesi verdim. Dileğimiz en kısa zamanda Manisa’ya bu müdürlüğün kazandırılmasıdır."
Chp Manisa Milletvekili Hasan Ören konuyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanlığına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği soru önergesini yayınladı.
Ören'in yayınladığı soru önergesi şöyle;

Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla   Ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak 34 adet Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü bulunmaktadır.  2’si yenileme alanı olmak üzere Ankara ve İzmir’de 2 İstanbul’da 6 koruma bölge kurulu vardır. Diğerleri ise ülkenin değişik illerindedir. 4848 sayılı kanunun 9 uncu maddesi ile, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne, “gerekli görülen yerlerde kültür varlıkları koruma kurulları ile büro müdürlükleri kurulmasını Bakanlık makamına teklif etmek ve bunların idare ve ihtisas işlerini düzenlemek ve yürütmek” görevi verilmiştir. Bu müdürlükler, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında korunması gerekli taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile ilgili düzenleme faaliyetleri ve bu konuda gerekli ilke ve uygulama kararları çerçevesinde görev yaparlar. Manisa ve ilçelerinin yontma taş devrine kadar uzanan tarihi bir geçmişi vardır. Hititlerden, Lidyalılara, Perslerden, Romalılara, Selçuklulardan, Saruhanoğullarına, Osmanlı İmparatorluğundan, Cumhuriyet Türkiye’sine kadar her döneme ait çok sayıda eser ve kalıntı bulunmaktadır. Tarihte ilk parayı basan ve paraya devlet güvencesi sağlayan Lidya uygarlığı Manisa Salihli ilçesinde hüküm sürmüştür. Şehzadeler şehri olarak bilinen Manisa’nın her tarafı tarihi ve kültürel eserlerle doludur. Resmi verilere göre Manisa’da  kültür ve tabiat varlığı olarak tescil edilmiş 1877 adet yer vardır. Tarihi ve doğal sit alanları, arkeolojik eserler ve kültürel yapıları ile Manisa tam bir kültür ve tabiat şehridir. Bu nedenle tarihin her dönemine tanıklık eden ilimizde Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü olmaması önemli bir eksikliktir. Manisa bu eksikliği her yönüyle hissetmektedir. Bunlara göre; 1- Manisa kadar tarihi bir geçmişe esere sahip olmayan illere Müdürlük açılırken Manisa’da neden Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü kurulmamıştır.   2-Tarih ve kültür turizmine önemli katkı sağlayacak olan Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü Manisa’da ne zaman açılacaktır?

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.