banner278

ÖREN: "İŞKENCECİ POLİSLERE TERFİ, GÖREVİNİ YAPANLARA CEZA!"

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, son günlerde emniyet teşkilatında yaşanan gelişmeleri meclis gündemine taşıyarak, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere soru önergesi verdi.

banner292
ÖREN:

ÖREN: "İŞKENCECİ POLİSLERE TERFİ, GÖREVİNİ YAPANLARA CEZA!"
 
CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, son günlerde emniyet teşkilatında yaşanan  gelişmeleri meclis gündemine taşıyarak, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere soru önergesi verdi.

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören’in konuyla iligli açıklaması şöyle: “Emniyet teşkilatında son günlerde yaşananlar gündemi yoğun şekilde meşgul etmektedir.

Bir taraftan Türkiye’nin AİHM karşısında tazminata mahkum olan işkenceci polisler terfi ettirilerek önemli makamlara atanırken, görevlerini yapmaya çalışan polisler ise AKP Milletvekilin oğlu tarafından hizaya dizilmektedir.

Emniyet teşkilatındaki bu gelişmeler, hükümetin polis devleti yaratmak için kadrolaşma yapmasıdır.

Gözaltına alınanlara işkence uyguladığı için mahkum olan Sedat Selim AY’ın İstanbul Emniyet Müdürlüğünde terörle mücadeleden sorumlu müdür yardımcısı olarak atanması bu düşünceleri haklı çıkarmaktadır.

Çünkü Sedat Selim AY 1996 yılında işkence yapmaktan ve bir kadının gözaltında tecavüze uğramasından suçlu bulunmuş ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye’yi bu polis yüzünden tazminata mahkum etmiştir.

Aynı yıllarda Manisa’lı çocuklar davası olarak bilinen gözaltındaki çocuklara işkence yapılması davası nedeniyle özellikle Manisa Kamuoyu bu konuda hassastır. İşkence yapıldığı tespit edilmesine rağmen işkenceci polisler ve amirleri her zaman korunmuşlardır. Hala bulunamadıkları için mahkeme önüne çıkarılamamışlardır. Karakollarda, emniyet müdürlüklerinde sistematik olarak işkence yapılması bu teşkilata olan güveni sarsmıştır. Karakolda polislerden dayak yiyenlerin suçlu duruma düşürüldüğü ülkemizde ve bu polislerin iktidar tarafından korunması işkenceyi sistematik hale getirmiştir.

Hatay Dörtyol Emniyet Müdürlüğünde bir AKP Milletvekilinin oğlunun polisleri sıraya dizerek teşhis etmesi ise tam bir skandaldır. Bu olaydan sonra bir komiser yardımcısı ve bir polisin AKP Milletvekilinin baskısıyla sürülmesi ve AKP Milletvekilinin oğlunun talebi ile polisleri sıraya sokan Emniyet Müdürünün terfi ettirilerek ödüllendirilmesi Emniyet Teşkilatının baskı altına alınmasıdır.

Bu şartlar altında polisin toplumun huzur ve güvenini koruması mümkün değildir. Baskı altındaki polisler AKP’lilere, diğerlerine farklı davranmak zorunda kalacaklarıdır. İşkenceci ve tecavüzcü polislerin AKP tarafından korunması ve önemli görevlere atanması ise gözaltında, işkence ve tecavüzlerin artmasına neden olacaktır. Böyle giderse görevini yasalar çerçevesinde insan haklarına uyarak yapacak polis bulunamayacaktır. TBMM Başkanlığına sunduğum soru önergeme İçişleri Bakanının vereceği yanıtlar bundan sonra emniyet teşkilatında yaşanacaklara ışık tutacaktır. Ya herkes görevini layıkıyla yapacak, ya da gözaltında işkence ve tecavüzler artacak, yandaş polis devleti kurulacaktır.”

 
SORU ÖNERGESİ ŞÖYLE
 
“Emniyet teşkilatında son günlerde yaşananlar gündemi meşgul etmektedir. Bir taraftan Türkiye’nin AİHM karşısında tazminata mahkum olan işkenceci polisler terfi ettirilerek önemli makamlara atanırken, görevlerini yapmaya çalışan polisler ise AKP Milletvekilin oğlu tarafından hizaya dizilmektedir.

Emniyet teşkilatındaki bu gelişmelere hükümetin polis devleti yaratmak için kadrolaşma yaptığı iddialarını güçlendirmektedir.

Gözaltına alınanlara işkence uyguladığı için mahkum olan Sedat Selim AY’ın İstanbul Emniyet Müdürlüğünde terörle mücadeleden sorumlu müdür yardımcısı olarak atanması tepkilere neden olmuştur.

Çünkü Sedat Selim AY 1996 yılında işkence yapmaktan ve bir kadının gözaltında tecavüze uğramasından suçlu bulunmuş ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye’yi bu polis yüzünden tazminata mahkum etmiştir.

Aynı yıllarda Manisa’lı çocuklar davası olarak bilinen gözaltındaki çocuklara işkence yapılması davası nedeniyle özellikle Manisa Kamuoyu bu konuda hassastır. İşkence yapıldığı tespit edilmesine rağmen işkenceci polisler ve amirleri her zaman korunmuşlardır. Hala bulunamadıkları için mahkeme önüne çıkarılamamışlardır.

Hatay Dörtyol Emniyet Müdürlüğünde bir AKP Milletvekilinin oğlunun polisleri sıraya dizerek teşhis etmesi ise tam bir skandaldır. Bu olaydan sonra bir komiser yardımcısı ve bir polisin AKP Milletvekilinin baskısıyla sürülmesi ve AKP Milletvekilinin oğlunun talebi ile polisleri sıraya sokan Emniyet Müdürünün terfi ettirilerek ödüllendirilmesi Emniyet Teşkilatının baskı altına alınması olarak yorumlanmaktadır.

Bu şartlar altında polisin toplumun huzur ve güvenini koruması mümkün değildir. Baskı altındaki polisler AKP’lilere, diğerlerine farklı davranmak zorunda kalacaklarıdır. İşkenceci ve tecavüzcü polislerin AKP tarafından korunması ve önemli görevlere atanması ise gözaltında, işkence ve tecavüzlerin artmasına neden olacaktır.

Bunlara göre;

1-      Türkiye’yi AİHM tarafından tazminata mahkum olmasına neden olan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadeleden sorumlu Müdür Yardımcılığına atanan Sedat Selim AY görevden alınacak mıdır?

2-      Hükümetinizin gözaltında işkence ve tecavüz nedeniyle ceza alan polislerin terfi ettirilerek terörle mücadele gibi hassas bir göreve atanmasının nedeni nedir?

3-      Bir insan hakkı sorunu olan gözaltında işkence ve tecavüzlerin son bulması için hangi tedbirleri alacaksınız?

4-      Hatay Dörtyol Emniyet Müdürlüğünde AKP’li bir Milletvekilinin oğlu ile yaşanan sorun nedeniyle açığa alınan ve sürülen polisleri eski görevlerine iade edecek misiniz?
5-      AKP Milletvekillerinin ve ailelerinin emniyet teşkilatı üzerindeki baskılara son vermek için hangi tedbirleri alacaksınız?İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.