ÖREN: "BAŞBAKAN, SEN KENDİNİ NE ZANNEDİYORSUN?"

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, başbakanın şehir tiyatrolarıyla ilgili son günlerde tartışmalara yol açan kararlarına tepki gösterdi.

ÖREN:

ÖREN: “BAŞBAKAN, SEN KENDİNİ NE ZANNEDİYORSUN?”

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, başbakanın şehir tiyatrolarıyla ilgili son günlerde tartışmalara yol açan kararlarına tepki gösterdi.

Başbakanın şehir tiyatrolarıyla ilgili açıklamalarını eleştiren Ören, “Hiçbir şeye tahammül edemeyen Başbakan, sonunda sanatçılarla kavgaya tutuşmuş, tiyatrocuları tehdit ederek onlara karşı kinini ortaya koymuştur.” dedi. Başbakanın, toplumun her kesimiyle kavga etmeyi alışkanlık haline getirdiğini, başbakanın kindarlığının bu ülkeye zarar verdiğini belirten Ören, şunları söyledi: “Başbakanın herkesi kendine düşman görmesi, sağlıklı bir siyaset anlayışı değildir. Kindarlığın bu ülkede nelere mal olduğunu herkes bilmektedir. AKP’nin toplumda düşmanlığı, kin ve nefreti yayma çabasına rağmen, bir bütün olarak çağdaş cumhuriyetin kazanımlarına, sahip çıkarak, birlikte barış içinde yaşamaya devam edeceğiz.

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sanat tarihimizin en önemli mihenk taşıdır. Ülkenin en önemli tiyatrocuları buradan yetişmiş, aldıkları ödüllerle tiyatro sanatının gelişmesine büyük katkı sağlamışlardır.

“Ancak sanata tüküren, ucube diyen, çağdışı bir anlayışa sahip AKP sonunda heykellerden, opera ve baleden sonra, tiyatrolara da savaş açmıştır. Buna tepki gösteren sanatçıları ise “siz kendinizi ne zannediyorsunuz” diyerek aşağılamıştır. Devlet eliyle tiyatro olmaz, bundan sonra biz istediğimizi destekleyeceğiz diyerek çağdaş sanata karşı kindarlığını açıkça ortaya koymuştur.

“Sanat; çağdaş yaşamın bir parçasıdır. Çağdaş anlayışa uygun etkinlikleriyle tiyatrolar, kültür ve sanatımıza sağladıkları katkılarla toplumsal gelişime her zaman katkı sağlamıştır.

“Tiyatro sanatının yaygınlaşıp sevilmesini sağlamak, yerli oyun yazarlarını teşvik etmek, oynanan oyunların kalitesini yükseltmek ve bu yolla Türk tiyatrosunun gelişmesini ve tanıtılmasını sağlamak “devletin asli görevleri” arasında yer almaktadır. Bu güne kadar çağdaş sanatın her kolu devlet tarafından desteklenmiş, sanatçılar el üstünde tutulmuştur.

“Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder ATATÜRK’ün “Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuştur” diyerek sanata verdiği önemi ifade etmiştir. Şimdi ise AKP, çağdışı, faşist bir tavırla toplumun hayat damarını koparmaktadır.

“Sürekli herkesle kavga eden, kin tohumları eken, Başbakan unutmasın ki; herkes Milletvekili, Başbakan olabilir, ama sanatçı olamaz. Bu nedenle Genel Başkanımız Kemal KILIÇDAROĞLU’nun da ifade ettiği gibi, 'hayatın aykırı unsurları sanatçılar, bizim görmediğimizi görürler, duymadığımızı duyarlar, görmek istediğimizi bize gösterirler.2

"İşte bu nedenle CHP olarak çağdaş sanatın gelişmesi, toplumun her kesimine ulaşması için, CHP iktidarında her belediye bir şehir tiyatrosu açacak, devlet tiyatroları ve özel tiyatrolar fazlasıyla desteklenecektir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.