ÖREN: "10 BİN KONUTUN ISITILMASI HAYAL OLDU"

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Soma termik santralinin atık sıcak suyu ile 10 bin konutun ısıtılması projesinin hayal olduğunu iddia etti.

ÖREN:

ÖREN: “10 BİN KONUTUN ISITILMASI HAYAL OLDU”

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Soma termik santralinin atık sıcak suyu ile 10 bin konutun ısıtılması projesinin hayal olduğunu iddia etti.

Hasan Ören’in konuyla ilgili açıklaması şöyle: “Proje için Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve dönemin AKP Milletvekillerinin de katıldığı büyük bir tören yapıldı. Soma Belediyesi ile Soma Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. (SEAŞ) arasında 26 Ocak 2011 tarihinde imzalanan protokole göre, Soma ilçemizde 10 bin konutun termik santralin atık sıcak suyu ile ısıtılacağı, 25 milyon liralık projenin iki yılda tamamlanacağı sözü bizzat Bülent ARINÇ tarafından verilmiştir.

SOMA’DA KONUT ISITMA PROJESİNDEN VAZ MI GEÇİLDİ?

Aradan tam iki yıl geçti. Bir tane eve bile ısıtılmadığı gibi hiçbir eve sıcak su hattı döşenmediği gibi, şehir içinde hiçbir kazı çalışması da yapılmamıştır.

Soma halkının söz % 50 ucuza ısınma umudu hayal olmuştur. Çalışmaların durması ve AKP kulislerinde projeden vazgeçildiğinin konuşulması ise umutları tüketmiştir.

Proje bitirilmediğinde harcanan paralar boşa gitmiş olacaktır. Bu durumda halkın parasının çar çur edilmesinin sorumlusu kim olacaktır?

Amaçları, yerel seçimlere kadar halkı oyalayıp, seçimden sonra Büyükşehir yasası nedeniyle yaratılacak karmaşada sorumluluktan kurtulmaktır. Çünkü Büyükşehir yasasında yarım kalan projelerin sorumlusunun kim olacağı belli değildir.

TERMİK SUYU İLE EVLER NE ZAMAN ISITILACAK?

Soma için yararlı olduğunu düşündüğümüz projenin takipçisi olduğumuz öncelikle belirtmek isterim. CHP olarak temiz ve ucuz enerji kaynaklarının kullanılması için gerekli desteği vermekteyiz.

Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ ve Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene’nin verdiği iki yıllık süre dolmuştur.

AKP’den umudunu kesen vatandaş şikayetini bizlere iletmektedir. Manisa Milletvekili olarak hazırladığım soru önergesini TBMM Başkanlığına sunarak halkı n sorularına cevap aradım.

Söz verenlere buradan soruyorum. Somalı Vatandaş daha ucuza ne zaman ısınacaktır? Bunun cevabını bekliyoruz.

HALKA DOĞRU BİLGİ VERİLSİN

Manisa ve ilçelerimiz için yararlı olacak her projeye, halka yapılan her hizmete destek vermekteyiz. Burada yanlış olan vatandaşa doğru bilgi verilmemesidir. Soma konut ısıtma projesi ne zaman bitecek, vatandaşın evi ne zaman ısıtılacak doğru olarak bilgi verilmesi gerekmektedir. Sadece politika yapmak amacıyla olmayacak vaatlerde bulunulmasına, tutulmayan sözlere karşı olduğumuzu söylüyoruz.

CHP HALKIN YARARINA PROJE ÜRETECEK

CHP Soma İlçe Teşkilatımız ve Milletvekillerimizle Soma Halkının daha ucuza ısınacağı projenin sonuna kadar takipçisi olacağız.

Ayrıca, bir türlü bitirilmeyen Sabuncu beli tünellerinin, tam teşekküllü Demirci devlet hastanesinin, Köprübaşı PTT’nin, yapılmayan ve onarılmayan yolların, köprülerin takipçisi olmaya devam edeceğiz.

CHP olarak Manisa için yararlı projelerle halkın karşısına çıkacağız. Hayali proje dönemine son verilerek, halka hizmet önceliğimiz olacaktır.

SORU ÖNERGESİ ŞÖYLE;

Soma Belediyesi ile Soma Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. (SEAŞ) arasında imzalanan bir protokol ile Soma ilçemizdeki 10 bin konutun termik santralin atık sıcak suyu ile ısıtılması planlanmıştır. 26 Ocak 2011 tarihinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katıldığı protokol imza töreninde projenin iki yıl içerisinde bitirileceği sözü verilmiş, ancak aradan geçen iki yılda bir tane bile ısıtma amaçlı sıcak su verilmemiştir.

Soma için yararlı olduğunu düşündüğümüz 25 milyon liralık bu projenin hala hayata geçirilmemiş olması halk arasında projeden vazgeçildiği kuşkusunu yaratmış, yetkililer tarafından yapılan çelişkili açıklamalar bu kuşkuları daha da artırmıştır.

Bunlara göre;

1- Soma Belediyesi ile SEAŞ arasında imzalanan protokol gereğince Soma konut ısıtma projesi ne zaman tamamlanacaktır?

2- Söz verildiği gibi iki yıl içerisinde proje neden tamamlanmamıştır?

3- Projeden vazgeçildiği iddiaları doğru mudur?

4- Konut ısıtma projesi için bu güne kadar harcanan para miktarı ne kadardır? Projenin % kaçı tamamlanmıştır?

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.