banner271

ONLAR ARTIK SERTİFİKALI TEMİZLİKÇİ!

Soma'da ilk defa düzenlenen ve engelli gençleri iş hayatına kazandırmayı hedefleyen program dahilinde kurslara katılan 12 çocuk sertifikalı birer temizlik görevlisi oldu.

ONLAR ARTIK SERTİFİKALI TEMİZLİKÇİ!

ONLAR ARTIK SERTİFİKALI TEMİZLİKÇİ

 

Soma'da ilk defa düzenlenen ve engelli gençleri iş hayatına kazandırmayı hedefleyen program dahilinde kurslara katılan 12 çocuk sertifikalı birer temizlik görevlisi oldu.

 

Soma Belediyesi Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen sertifika törenine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi başta olmak üzere, İstanbul Milletvekili İdris Güllüce, Soma Kaymakamlığı'na vekalet eden Kırkağaç Kaymakamı Ali Sırmalı, Belediye Başkanı Hasan Ergene, Manisa ve Soma İş Kur Müdürleri, Sakatlar Konfederasyonu başkanı Yusuf Çelebi ve daire amirleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından konuşan Soma Spastik Çocuklar Derneği başkanı Cihan Yavuz, 15 yıldan buyana derneğin, eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinin yanı sıra, toplumu bilinçlendirmek, Ulusal ve Uluslar arası düzeyde projeler hazırlayarak engellilerimizin istihdamını sağlayan çalışmalar ile engellerin kaldırılmaya çalışıldığı belirtti. Yazar, "Bu bağlamada derneğimiz ve İşkur Müdürlüğümüz ile temizlik görevlisi isimli bir proje hazırladık. Bu proje kapsamında 15 yaş üzeri,

hafif ve orta dereceli spastik engelli 12 gencimiz ile 22 Temmuzda başladığımız kurs çalışmalarını tamamladık. Düzenlediğimiz bu kurs ile Engellerimizi aşmak, onlara da istihdam ortamı hazırlayarak kendi ayakları üzerinde durabileceklerini ailelerine ve topluma göstermek, bu gençlerimizi topluma kazandırmak ve kendilerine olan güvenlerini arttırarak, aynı zamanda sosyal ve psikolojik bir tedavi ortamı hazırlayan projemiz 15 Aralık 2010 tarihinde tamamlandı. Kursumuz başladığında birbirlerini tanımayan bu 12 gencimiz bu proje ile hem mesleki becerilerini geliştirdiler hem de aralarında paylaşmayı, birlikte olmayı, yardımlaşmayı ve dayanışmayı öğrendi. Kendilerine olan güvenleri arttı. Ben bu çalışmalarda bizlere destek sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum"dedi. Yavuz, bundan sonraki dönemde halen inşaatı devam eden hizmet binasını tamamlayarak, daha modern ortamlarda engelli çocuklarımızı eğitmeye devam edeceğiz"dedi.

Programda konuşan İş Kur İl Müdürü Yüksel Uçar, "İş Kur, ulusal istihdam politikasının oluşturulmasına ve istihdamın korunmasına, geliştirilmesine ve işsizliğin önlenmesi faaliyetlerine yardımcı olarak, işsizlik sigortası işlemlerini yürütüyor, İşgücü piyasası verilerini, yerel ve ulusal bazda derleyip, analiz ederek, İşgücü Piyasası Bilgi Danışma Kurulunu oluşturuyor ve Kurul çalışmalarını koordine ederek, işgücü arz ve talebinin belirlenmesine yönelik işgücü ihtiyaç analizlerini yapmaktadır. İş ve meslek analizler ile iş ve meslek danışmanlığı hizmetleri veren kurumumuz, iş gücünün istihdam edilebilirliğini artırmaya yönelik işgücü yetiştirme, mesleki eğitim ve işgücü uyum programları geliştirerek, istihdamdaki işgücüne eğitim seminerleri düzenlemektedir" dedi.

Uçar'ın İş Kur'un çalışmaları hakkındaki bilgilerinin ardından kürsüye gelen Sakatlar konfederasyonu başkanı görme engelli Yusuf Çelebi konuşmasına espirili bir dille başladı. Salonda kimseyi göremediğini söyleyen Çelebi, Hazırlanan bu proje ile engellilerin toplumsal ve iş hayatına kazandıran idarecilere teşekkür etti. Çelebi,"Soma halkı maden işçisinin, SEAŞ işçisinin, diğer emektarların emeğinden de kurulmuş olan bu derneğe katkı yaptıklarını gördük. Diyorum ya gözle görmek çok önemli değil. Hep birlikte bunu görüyoruz. Bu bağlamda bütün Somalılara, bütün emektarlara şükranlarımı arz ediyorum" dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.