ON BİNLERCE ÖĞRETMEN ATAMA BEKLERKEN SÖZLEŞMELİ NEDEN

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören," Öğretmen açığı ortadayken, dışarıda atama bekleyen on binlerce öğretmen varken, ücretli öğretmen çalıştırılması büyük bir çelişkidir" dedi. Ören konuyu Meclis'e taşıdı.

ON BİNLERCE ÖĞRETMEN ATAMA BEKLERKEN SÖZLEŞMELİ NEDEN

  ON BİNLERCE ÖĞRETMEN ATAMA BEKLERKEN SÖZLEŞMELİ NEDEN?

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören,” Öğretmen açığı ortadayken, dışarıda atama bekleyen on binlerce öğretmen varken, ücretli öğretmen çalıştırılması büyük bir çelişkidir” dedi. Ören konuyu Meclis'e taşıdı.    

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören sözleşmeli öğretmen sistemini meclise taşıdı. Ören’in Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından cevaplandırılmak üzere sunduğu soru önergesi şöyle: Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında kadrolu öğretmenlerle ihtiyacın karşılanmadığı için ücretli öğretmen görevlendirilmesi yapılmaktadır. 

Öğretmen açığı eğitim sistemimizin en önemli sorunlarındandır. Öğretmen açığı ortada iken, dışarıda atama bekleyen on binlerce öğretmen varken, ücretli öğretmen çalıştırılması büyük bir çelişkidir.  Çünkü ücretli çalıştırılan öğretmenlerimizin tamamı üniversitelerin eğitim fakültelerinden, fen-edebiyat fakültelerinden mezun olup, atanamayan öğretmenlerdir. 

Kendilerine seçim öncesinde, seçim sonrasında söz verilmesine rağmen hala atamaları yapılmamıştır. Bunun yanında Fen-Edebiyat Fakültesi mezunlarına öğretmen olma yolunun Bakanlığınızca kapatılması öğretmenleri hayal kırıklığına uğratmıştır. 

Ücretli öğretmenler, ders ücreti karşılığı çalıştırılmaktadır. Haftanın beş günü çalıştırılmalarına rağmen, toplam girdikleri ders sayısı, günlük çalışma saatlerine (7,5 saat) bölünmekte ve gün hesabı ile sosyal güvenlik primleri ödenmektedir. Böylece haftanın beş günü ayda 22 gün derse giren bir ücretli öğretmenin, aylık 8-15 gün sigorta primi yatırılmaktadır. 

Ders ücreti brüt 9,27 TL, net 6,53 TL olup, haftada 25 saat derse giren bir öğretmene aylık 600 - 700 TL ücret ödenmektedir. Kadrolu öğretmenlerin ders ücretlerinden sadece damga ve gelir vergisi kesilirken, ücretli öğretmenin ders ücretinden ayrıca sigorta primi de kesildiği için, kadrolu öğretmenle, ücretli öğretmenin ders ücreti bu nedenle farklılık göstermektedir. Ayrıca ücretli öğretmenler, yarıyıl tatilinde ve yaz tatillerinde çalıştırılmadıkları için herhangi bir ücret alamamaktadırlar.

Ayrıca devlet memurlarına ocak ayı zammı yapılmadığı için, 2012 yılında ders ücretleri de artmamıştır. Okullar kapandığında bu öğretmenler işsiz kalacak ve kendilerine ücret ödenmeyecektir. 1 Ocak 2012 tarihinden geçerli olacak memur zammının ücretli öğretmenlere de yansıtılması gerektiğinden çalıştıkları döneme ilişkin ücret farkı alacağı ortaya çıkmıştır. 

İş güvencesi olmayan öğretmenin verimli ve başarılı olması beklenemez. Her sene değişen öğretmenler ise, çocukların okula ve öğretmene uyum sağlamasında büyük sorun yaratmaktadır. 

Bunlara göre;

1-2011-2012 eğitim öğretim döneminde ülke genelinde ne kadar ücretli öğretmen çalıştırılmaktadır? 2007 yılından bu yana çalıştırılan öğretmenlerin yıllara ve illere göre dağılımı nedir?

2-Öğretmen açığını gidermek için, kadrolu öğretmen ataması yapılarak, ücretli öğretmen çalıştırılmasına son verilecek midir?

3-Her gün derse giren öğretmenlerin, SGK primlerinin eksik olarak yatırılması büyük bir hak gaspıdır. Ücretli öğretmenlerin, SGK primlerinin aylık 30 gün üzerinden yatırılması için girişimleriniz olacak mıdır?

4-Ücretli öğretmenlerin ders ücretlerinden gelir vergisi ve SGK primi kesilmemesi amacıyla yasal bir düzenleme yapılması için girişimde bulunacak mısınız?

5-Devlet memurlarına ocak ayı zammı yapılmadığı için 2012 yılında ders ücretleri artmamıştır. Okullar kapandığında bu öğretmenler işsiz kalacak ve kendilerine ücret ödenmeyecektir. 1 Ocak 2012 tarihinde geçerli olması gereken devlet memurları maaş zammından, çalışmış olan ücretli öğretmenlerin, hak ettiği farkları kendilerine ödenecek midir?

6-Çalıştırılan ücretli öğretmen sayısının her yıl artması “eğitimde özelleştirme” çabalarının bir adımı olarak görülmektedir. Eğitimde özelleştirme çalışmalarınız hangi aşamadadır?”

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.