ÖMER FARUK ÇELİK NEDEN ADAY?

AK Parti'de en dikkat çeken aday adaylarından biri olan Ömer Faruk Çelik, çarpıcı açıklamalar yaptı. Çelik, siyaseti; "Halkın hizmetine talip olma, dayatılan şartlara razı olmayıp, şartların oluşumuna katılma sanatıdır" şeklinde tanımladı.

ÖMER FARUK ÇELİK NEDEN ADAY?

ÖMER FARUK ÇELİK NEDEN ADAY?

AK Parti’de en dikkat çeken aday adaylarından biri olan Ömer Faruk Çelik, çarpıcı açıklamalar yaptı. Çelik, siyaseti; “Halkın hizmetine talip olma, dayatılan şartlara razı olmayıp, şartların oluşumuna katılma sanatıdır” şeklinde tanımladı.  

Röportaj: Murat Yalçın
Manisahaberleri.com olarak aday adaylarıyla ilgili nabız yokluyoruz. Sahadaki dikkat çeken isimlerden biri olan Ömer Faruk Çelik sorularımıza samimi yanıtlar verdi. İşte Çelik’le yaptığımız röportaj;

1-Ömer Faruk Çelik neden aday?

Aday adaylığını düşünmemin nedeni; halkın hizmetine talip olmaktan başka bir şey değildir. Halkın bir parçasıyız, halktan biriyiz. Sevincimiz, üzüntümüz müşterek, aynı sorunları yaşıyoruz ve sorunlar kendiliğinden çözülmez, uygun bir savaşçı bekler, sorunları çözmeye, Hakkın ve halkın rızasını almaya talibiz.

Siyaseti, halkın hizmetine talip olma, dayatılan şartlara razı olmayıp, şartların oluşumuna katılma sanatı olarak bilirim.

İlk siyasi tecrübemi  Refah Partisi Gençlik kollarında kazandım. Bunu Fazilet Partisi Manisa Merkez İlçe Yönetim Kurulu, Ak Parti Manisa Merkez İlçe Seçim Koordinasyon Başkanlığı, Merkez İlçe Başkanlığı ve Manisa Belediye Meclisinde Ak Parti Grup Başkan Vekilliği görevleri takip etti.

Siyasi anlayışımı menfaatlerim değil, ideallerim biçimlendirdiği için 20 yılı aşan siyasi geçmişimde herhangi bir kırılmaya rastlanmaz.

Bu makamlara talip olan çok az insana nasip olan bu tecrübeyi mezara götürmek için değil, partim vasıtasıyla halkımın hizmetine sunmak için kazandım.

Niyetimiz fiili bir dua yani istemekten ibarettir. Takdir nasıl tecelli eder bilemem.

2- İsminiz Yunus Emre ve Şehzadeler Belediyesinde de geçiyor. Ak Parti de ismi iki belediye başkan adayı olarak konuşulan nadir kişilerdensiniz. Bunun nedeni nedir?

Bizim tercihimiz halka hizmet etmek, halkı mutlu etmek, halkın mutluluğuyla mutlu olmaktır. Halkın en çok hizmete ihtiyaç duyduğu yerdir bizim tercihimiz.

Şehir batıya doğru gelişiyor, bu gelişmede Yunus Emre ilçesi geçmişin birikmiş sorunlarından uzak bir şekilde gelişme gösteriyor. Şehzadeler ilçemizin üstünde yılların yığdığı sorunlar var.  Dolayısıyla iki belediyenin de iyi yönetilmeye ihtiyacı var. Manisa hızlı büyüyen bir şehir. 2023 yılında Manisamızın merkez nüfusunun 750 binlere çıkacağı öngörülüyor. Şehrin geri kalmaması lazım. 2023 Manisa sının iyi planlanması lazım. Bu nedenle işimiz çok. Dünyadaki ve Türkiye’de ki gelişimleri takip edip, Manisa’yı da bu şekilde geliştirmemiz lazım.  

İsmimizin iki belediye içinde geçmesinin nedeni  20 yıldır siyasette bıraktığımız iyi izlerdir. Hayatını bu şehirde geçirmiş, bu şehrin her karışını iyi bilen bir insan olarak bu kentte binlerce sevenimiz var. İnsanlar bilinen kişiliğimizi bu yüzden Yunus Emre ve Şehzadeler ilçesi için dillendiriyorlar, bizi kendilerinin bir parçası olarak görüyorlar.  İki belediye bölgesinde de bizi kendi kentinin başkanı olarak görmek isteyen Manisalı hemşerilerimiz var.   Demek ki; siyasette iyi izler bırakmışız, olduğumuz gibi görünmüşüz, inşallah göründüğümüz gibi de oluruz…

3-Adaylık konusunda partinin ileri gelenleriyle istişare ettiniz mi?

Bizim siyasi ahlakımız ve partimizin siyasi geleneğinde emrivakilere yer yoktur.  Partimizin temel felsefesinde kararların istişare ve müşavere ile alınması esastır. Tabi ki partimizin ileri gelenleriyle istişare yaptım ama bu istişare benim kişisel kararımla yani talip olmamla ilgili bir şey yani bir nevi danışma… Bu açıklamamdan ‘sen adayımızsın dediler’ manası çıkarılmasın… Şu an itibariyle talipliler arasında olduğumuza dair irademizi beyan ediyoruz ve halkımızın karşısına aday olarak çıkmayı ve partimize başkanlığı kazandırmayı diliyoruz.

4-Ak Parti içinde adaylık noktasında en büyük rakibiniz kim olabilir?

Siyaset ülküsüz ve ilkesiz yürütülmez. AK Parti, halkın hizmetine layık ve talip olanların partisidir. Bu yönüyle partimizin her ferdi kendisine verilecek göreve hazır ve layıktır. Zaten siyaset hedefsizliği kaldırmaz. Aynı göreve başka arkadaşların talip olması içimizdeki hizmet yarışının ve partimizin zenginliğinin sonucudur ve halkın hizmetine en iyiyi sunma fırsatı verir.

Bu nedenlerle partimizde kimse kimseden büyük değildir, farklı donanımlarımız ve kişilik yapımız söz konusudur. Hiç kimse rakibim değildir. Rekabet, kazananın kârlı çıktığı ortamlarda olur. Halkın hizmetine kişisel çıkar, kâr, kazanç için talip olunmaz, o bir külfet ve sevda işidir. En büyük rakibim nefsimdir, esas kazanç onu kontrol altına almakla sağlanır.  Biz aday olalım olmayalım, aday kim olursa olsun arkasında kale gibi dururuz. Gece gündüz çalışırız. Kendi nefsi için siyaset yapanların Ak Parti de işi yok. İdeallerim için nefes alan bir insan olarak, partiye ihaneti asla affetmem. Partiye ihanet davaya ihanettir. İşte bu yüzden siyasette 20 senedir varız. İnsanlar biliyor ki Ömer Faruk Çelik şahsi menfaati için siyaset yapmaz:

5-Adaylık şansınızı nasıl görüyorsunuz?

Meseleyi şansla izah etmeyi doğru bulmam. Bu iş nasip, kısmet meselesi. Biz talip olduğumuz bir iş için sebeplere sarılmak durumundayız. Bir yola donanımıma, arkadaşlarıma, partime ve halka güvenerek çıkarım. Bizim yapabileceğimiz bu kadar, ötesi Hakkın ve halkın takdirine kalmış… Görelim; Mevla’m neyler... Neylerse güzel eyler...

6-Şuan meclis üyesisiniz. Burada edindiğiniz tecrübe ve kazanımlar nelerdir?

Yaşadığımız her an yeni şeyler öğrenmek için size fırsatlar sunar, Belediye meclis üyeliği ve AK Parti Grup başkan vekilliğinin çok önemli kazanımlar sağladığını söylemeliyim.

Belediye başkanı olacak kimselerde yapacağı işle ilgili eğitim ve tecrübe şartı aranmadığından bu makamlara seçilenler yapacakları işi seçildikten sonra öğrenirler ve bu nedenle zaman boşa akıp gider. Bilgi ve tecrübe eksiği halka pahalıya mal olur, kaynaklar hatalı kullanılır ve yanlış yatırımlar yapılır.

Belediye meclisinde hizmet vermek benim açımdan bütün bu riskleri ortadan kaldırdı. Bu makamlarda yapılan yanlışları gösterdi, doğruları düşünmemi sağladı yani görev öncesinde iyi bir uygulama imkânı kazandırdı..

Biz daima ilkeli siyaset yaptık, klasik anlamıyla muhalefet etmedik.Seçimler tamamlanıp göreve başladığımızda iyi yaptıklarının yanında, yanlışlarının karşısında olacağımızı, iyi işler yapması için yardımcı olacağımızı halkımıza ilan ettik ve bu sözümüzden bu güne kadar bir milim sapmadık. En son arıtma tesisi ve katı atık tesisi konusunda merkezi hükümetin desteğini sağlama hususunda yaptıklarımız ortadadır.

Cengiz Ergün dönemi bizim için zorlayıcı bir dönem olmadı. Yaptığı yanlışların dışında AK Parti’nin önceki dönem programını aynen devam ettirmeye çalıştı. Fakat onu da eline yüzüne bulaştırdı. Kaldırım taşından otogarına kadar herşey önceki dönem program ve planlarının devamıydı. Fakat Manisa Belediyesi bu dönemde vizyonunu ve misyonunu kaybetti. Manisalının belediyesi olmaktan çıktı. Yandaşların akrabaların belediyesi oldu.

Bu dönemde mecliste en büyük gücümüz, belediye meclis grubumuzdur. Çok ilkeli ve çok sağlam bir grubumuz vardı. Klasik tabiriyle; ‘birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için diyen, AK Partiyi ve ilkelerini hiç kusursuz temsil eden efsane bir gurupla çalışmak işimizin en zevkli yanıydı. O nedenle arkadaşlarıma müteşekkirim.

7-Aday olduktan sonra başkanlığa seçilirseniz ilk yapacağınız iş ne olur?

Haktan aldığımızı halka sunabilmek için halkın talep, beklenti ve algılarını sürekli ölçen ve onları belediye kararlarına entegre eden ve böylece belediye yönetimine halkı ortak eden şeffaf bir sistem kurmak olur.

8-Ömer Faruk Çelik seçilirse nasıl bir belediye başkanı olacak? Örnek aldığınız biri var mı, İdolünüz kimdir?

Kökü mazide olan ati oluruz. Haktan alır halka veririz. Dünün ahlak ve faziletini günün ilim ve fenniyle birleştiririz. İnsanlığa yeni bir belediyecilik armağan ederiz. Belediyecilik alanındaki değişimi Manisa’dan başlatır Türkiye’ye ve dünyaya örnek sunarız.

Kazanırsak halk, belediyecilik hakkındaki bildikleri her şeyi unutturacak yeni başkan ve yeni belediye kazanır.

Belediyecilik konusunda rol modelimiz; belediyecilikte çığır açan Genel başkanımız ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. İddialıyız halkın hizmetine Allah’ın yardımıyla talibiz. 

9.Düşünceleriniz temenniniz ve son sözünüz...

Düşüncelerimi az çok paylaştım. Göreve hazırım, görev arsızı değilim. Partime, arkadaşlarıma, halkıma güveniyorum. Allah’ın rızasına ve yardımına talibim.

Bu sürecin ilimize, ülkemize ve halkımıza hayırlara vesile olmasını, birlik ve beraberlik içinde sevgi ve saygı ile yaşanmasını diliyorum.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.