banner271

ÖĞRENCİLER HER GÜN OKULDA SÜT İÇECEK

"Okul Sütü Programına ilişkin uygulama esasları belirlendi. Ana sınıfından beşinci sınıfa kadar ilköğretim öğrencilerine, günlük 200 mililitre uzun ömürlü sade kutu süt dağıtılacak. Program, özel okullar dışında Milli Eğitim Bakanlığı'nca belirlenen okullarda uygulanacak.

ÖĞRENCİLER HER GÜN OKULDA SÜT İÇECEK

ÖĞRENCİLER HER GÜN OKULDA SÜT İÇECEK

"Okul Sütü Programına ilişkin uygulama esasları belirlendi. Ana sınıfından beşinci sınıfa kadar ilköğretim öğrencilerine, günlük 200 mililitre uzun ömürlü sade kutu süt dağıtılacak. Program, özel okullar dışında Milli Eğitim Bakanlığı'nca belirlenen okullarda uygulanacak.   Bakanlar Kurulu'nun "Okul Sütü Programı Uygulama Esasları Hakkında Karar"ı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığınca ortaklaşa hazırlanan ve bu yıl içinde yürütülecek olan "Okul Sütü Programı" kapsamında, ana sınıfından beşinci sınıfa kadar ilköğretim okulu öğrencilerine, dengeli beslenme suretiyle gelişme oranlarının artırılması, mevsimsel süt arzı fazlalığının değerlendirilerek üretimde istikrarın sağlanması için uzun ömürlü kutu süt dağıtılacak.   ÖZEL OKULLAR KAPSAM DIŞINDA Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği okullardaki her öğrenciye günlük 200 mililitre uzun ömürlü sade kutu süt dağıtılacak. Bu uygulamadan beşinci sınıf öğrencileri de yararlanırken özel okullar ise program kapsamı dışında yer alacak.   BAKANLIK TARAFINDAN ORGANİZE EDİLECEK Dağıtılacak sütün niteliği ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilgili mevzuatına uygun olacak. Sütün üretimi, dağıtımı ve takvimi mevsimsel süt arzı fazlalığının olduğu dönemler dikkate alınarak Bakanlık tarafından organize edilecek. Sütün sevkiyatı da yine Bakanlık'ın belirleyeceği kriterlere uygun olarak yapılacak. Okullarda dağıtılacak sütün sevkiyatı illerle İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün organizasyonu ve kontrolünde yüklenici firma tarafından yapılacak.   SÜTLER ÜRETİM İZNİ OLAN FİRMALARDAN ALINACAK Dağıtılacak uzun ömürlü sütler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından üretim izni almış, ülke içinde üretim yapan firmalardan sağlanacak. Program uygulama döneminde öğrencilerin gelişme oranlarının ve süt tüketim alışkanlıklarındaki değişikliklerin tespitine yönelik çalışmalardan ise Sağlık Bakanlığı sorumlu olacak. Süte karşı duyarlılığı olan öğrenciler, okul yönetimleri, aile hekimleri ve öğretmenlerce tespit edilerek program dışında tutulacak.   ''OKUL SÜTÜ KOMİSYONU''KURULACAK İllerde, gelen sütlerin uygunluğundan sorumlu olmak üzere, vali yardımcısı başkanlığında il gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğü, il milli eğitim müdürlüğü, defterdarlık ve il sağlık müdürlüğü temsilcilerinden oluşan "Okul Sütü Komisyonu" kurulacak. Manisa Süt Üreticileri Birlik Yönetim Kurulu Üyesi Ulvi Murat Tunca, Ana sınıfından beşinci sınıfa kadar ilköğretim öğrencilerine, günlük 200 mililitre uzun ömürlü sade kutu süt dağıtımının ise önümüzdeki günlerden itibaren başlayacağını vurguladı. Tunca “Proje ile gelişme çağındaki çocuklarımızın sağlıklı gelişmesi sağlanmış olacak. Bununla birlikte hayvancılığımız da gelişecektir" şeklinde konuştu.    

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.