NÜFUSUN %17’Sİ YOKSULLUK RİSKİ ALTINDA

Türkiye’de hanehalkı başına düşen ortalama yıllık kullanılabilir gelir 21 bin 293 TL iken, ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir gelir ise 9 bin 396 TL olarak hesaplandı.

NÜFUSUN %17’Sİ YOKSULLUK RİSKİ ALTINDA

NÜFUSUN %17’Sİ YOKSULLUK RİSKİ ALTINDA

Türkiye’de hanehalkı başına düşen ortalama yıllık kullanılabilir gelir 21 bin 293 TL iken, ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir gelir ise 9 bin 396 TL olarak hesaplandı.   Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması – 2009 sonuçlarına göre gelir dağılımında bir önceki yıla göre önemli bir değişim gerçekleşmedi. İstanbul Bölgesi 12 bin  795 TL ile ile ortalama yıllık eşdeğer hane halkı kullanılabilir geliri en yüksek olan bölge olurken bunu, 11 bin  501 TL ortalama gelir ile Batı Anadolu Bölgesi izledi. En düşük ortalamaya sahip bölge ise 4 bin  655 TL ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu.   Türkiye’de hanehalkı başına düşen ortalama yıllık kullanılabilir gelir 21 bin 293 TL iken, ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir gelir ise 9 bin 396 TL olarak hesaplandı.   8,5 KAT FARK VAR   TÜİK araştırmasına göre en son %20’lik grubun ve (Geliri En Yüksek Olan Grup) ilk %20’lik grubun (Geliri En Düşük Olan Grup) gelir ortalamaları arasında 8.5 kat farklılık var.   EN FAZLA PAY MAAŞ VE ÜCRET GELİRLERİNDE   TUİK verilerine göre maaş-ücret gelirleri % 42,9’luk oranla toplam gelir içerisinde en fazla paya sahip kalem. Bunu   % 20,4 ile müteşebbis gelirleri izledi. Müteşebbis gelirlerinin % 73,7’si tarım-dışı sektörden oluştu. 2008 yılı sonuçlarıyla karşılaştırıldığında, bir önceki yıla göre maaş-ücret gelirlerinin payında 1 puanlık bir artış, müteşebbis gelirlerinin payında ise 2 puanlık bir azalış oldu.   Sosyal transferlerin % 93,6’sını emekli ve dul-yetim aylıkları oluşturdu. Emekli ve     dul-yetim aylıkları toplam gelir içinde % 18,3’lük paya sahip iken, diğer sosyal transferlerin payı % 1,3. Eşdeğer hanehalkı kullanılabilir gelirlerine göre oluşturulan yüzde 20’lik gruplardan ilk yüzde 20’lik grupta sosyal transferlerin payı % 3,6, son yüzde 20’lik grupta % 45,2 olarak tahmin edildi. Emekli ve dul-yetim aylıkları hariç diğer sosyal transferlerin oranı aynı gruplarda sırasıyla % 24 ve % 21,2.   Eşdeğer hanehalkı kullanılabilir medyan gelirin % 50’si dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre nüfusun % 17,1’i, yoksulluk riski altında. Kentsel ve kırsal yerler için ayrı ayrı hesaplanan yoksulluk sınırlarına göre, kentsel yerlerde bu oran % 15,4 iken, kırsal yerlerde % 16,1.   YAŞAM KOŞULLARI GÖSTERGESİ   Kurumsal olmayan nüfusun;   •% 60,8’i kendilerine ait konutta oturuyor. •% 42,2’sinin konutunda “sızdıran çatı, nemli duvarlar, çürümüş pencere çerçevesi vb.” sorunlar söz konusu. •% 42,9’unun oturduğu konutta “izolasyondan dolayı ısınma sorunu” yaşıyor. •% 59,3’ünün hanesinin taksit ödemeleri ve borçları (konut alımı ve konut masrafları dışında) bulunmakta, bu borç ödemeleri, % 29,3’ünün hanesine çok yük getiriyor. •% 87,4’ü “evden uzakta bir haftalık tatili”, % 62,5’i “beklenmedik harcamalarını” ve     % 82,1’i “yıpranmış ve eskimiş mobilyalarını yenileme ihtiyacını” ekonomik nedenlerle karşılayamıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.