banner278

NİCE YILLARA manisahaberleri.com

2011 yılı geride kalırken manisahaberleri.com da yayın hayatındaki ilk yılını geride bıraktı.

banner292
NİCE YILLARA manisahaberleri.com

NİCE YILLARA manisahaberleri.com

 2011 yılı geride kalırken manisahaberleri.com da yayın hayatındaki ilk yılını geride bıraktı.

Ben de bu yaş günü sebebiyle kendi çerçevemden internet medyası ve bizim sitemiz hakkında görüşlerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

**

Manisa’daki yerel medya ile ilgili daha önce iki yazı kaleme aldım. (Hangi Medya ve Yerel Medyanızı Sevsinler). Bu yazılar daha çok katıldığım iki panel üzerinden görüşlerimi belirttiğim yazılardı. Şimdi isemanisahaberleri.com özelinde fikirlerimi paylaşmak istiyorum.

**

manisahaberleri.com her şeyden önce Manisa’daki habercilik ve yayıncılık anlayışına modern bir bakış açısı getirmiştir. Klasik medya anlayışı aslında yıllardır tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kabuk değiştirmiş ve yerini farklı bir yayıncılık anlayışına bırakmıştı. İnternet medyası olarak da tanımlayabileceğimiz bu yeni medya düzeni içinde Manisa’da yerel haberciliği önemseyen haber siteleri bizden önce kurulmuştu ve yenileri de zamanla aramıza katılıyor.

Klasik yayıncılık üzerinde pek durmak istemiyorum. Yukarıda adlarını belirttiğim yazılarda bu konuya değindiğim için tekrarına lüzum görmüyorum.

Size daha çok manisahaberleri.com’u ve internet medyasındaki işlevini anlatmak istiyorum.

**

“Yeni Medya Düzeni” de denilen modern anlayış nedir?

manisahaberleri.com bu anlayışın bir temsilcisidir.

Birçok alanda olduğu gibi yeni medya düzeni de internet ortamında şekillenmekte ve genişlemektedir.

Elbette Manisa’da manisahaberleri.com bu anlayışın ilk temsilcisi değildir ama bence en iyisidir!

**

manisahaberleri.com’da hız vardır!

Manolya meydanında bir basın açıklamasına katılırsınız, 1 saat sonra haberi fotoğraflarıyla birlikte sitemizde görebilirsiniz.

Bir trafik kazası olur, ayrıntılara kısa sürede ulaşırsınız. Örneğin 22 Aralık’ta Soma’da olan trafik kazası haberi 13.000 kez sitemizden okundu, bu, habere ulaşma ve haberin hızla yayılması anlamında iyi bir örnektir.

**

Hızla birlikte doğru ve tarafsız habercilik çok önemlidir ki yalnızca 1 yılda varılan nokta sitemizingüvenilir olduğunu da kanıtlamaktadır.

**

Modern anlayışın en önemli unsurlarından biri karşılıklı etkileşimdir. 

Okurlar, okudukları bir haberin veya köşe yazısının altına anında yorumlarını yazabilmekte, hatta diğer okurlarla tartışabilmektedir. Bu, sitenin kendini sürekli yenilemesi, öz eleştiri yapması bakımından bulunmaz bir fırsattır. Hem okur kendini ifade edebilmekte, hem de yayıncı olumlu veya olumsuz tepkiyi anında görebilmektedir.

**

İnternette yayın yapmak sizi yerellikten hatta ulusallıktan da çıkarır, evrensel yapar. Yayınınız her yere, her insana ulaşabilir.

Sitemize ülkemizin her ilinden ve en son verilere göre dünyanın 42 ülkesinden giriş yapılması bunun göstergesidir.

** 

 

manisahaberleri.compaylaşımdır. 

Okur, haberi, haberden duyduğu üzüntüyü, sevinci, kızgınlığı, hem yayıncıyla, hem dostlarıyla paylaşabilir. Sosyal paylaşım siteleri bu anlamda önemli bir işleve sahiptir.

**

manisahaberleri.com, ilk yılını yeni doldurmuş, yerel haberi merkez alan bir haber sitesi için azımsanmayacak derecede bir okur kitlesine ulaşmıştır.

8000’in üzerindeki facebook kullanıcısına ulaşmakta, her gün ortalama 5 binin üzerinde tekil ziyaretçi(ayrı bilgisayar) tarafından ziyaret edilmektedir.

Daha ilk yılında toplam ziyaretçi sayısı 1 milyona yaklaşmıştır.

İlk yılında 10 binin üzerinde ayrı haber yayınlamıştır!

Bunlar azımsanacak rakamlar değildir!

Ama aynı zamanda modern anlayış niteliktir, nitelikten taviz vermemektir, popülist olmamaktır, bunu da sitemizin azami ölçüde başardığını düşünüyorum.

** 

 

Modern yayıncılık sürekli yenilenmedir… 

Sitemizin ilk günkü haliyle bugünü arasında dağlar kadar fark vardır.

Gerek sayfa düzenleri, gerekse sosyal paylaşım düzenlemeleri zamanla oluşturulmuş, eklenmiş, yenilenmiştir ve bu yenilenme devam edecektir.

** 

 

manisahaberleri.com ve siteye tüm emek verenler tamamen bağımsızdırlar! 

Gerek haber koordinatörümüz Murat Yalçın, gerekse diğer köşe yazarları birbirinden farklı görüşlere sahiptir. Siteyi düzenli takip edenler bu farklılıkları çok açıkça görebilirler.

**

Ben sitenin ilk yayın hayatına başladığından beri düzenli olarak yazıyorum.

İlki 4 Ocak 2011 günü olmak üzere 100'ün üzerinde yazı yazdım. Genelde hep olumlu geri dönüşler aldım.

Elbette fikirlerimizden memnun olmayanlar olacaktır. Belediye başkanının bir icraatını övdüğüm zaman onu beğenmeyenlerden, AK Parti’nin başarı sırlarını yazdığım zaman AK Parti karşıtlarından, CHP’nin tarihsel kimliğiyle ilgili yazdığım zaman CHP karşıtlarından duygusal tepkiler almam doğaldır. Bu konuda Oscar Wilde’ın geçenlerde okuduğum bir sözü benim bakış açımı yansıtmaktadır : 

 

“Herkes, benim düşünceme katılacak olursa yanılmış olmaktan korkarım!” 

Yazılarımın tamamı arşivde durmaktadır. Bazı okurlar gibi şahsımı değil de fikirlerimi merak edenler o yazılara bir göz attıklarında aradıkları yanıtları bulacaklardır.

**

Manisalı habere hemendoğru ve güvenilir bir kaynaktan ulaşmak istiyor. Yayına tepkisini anında duyurmak istiyor. Hoşuna gidenleri sevdiklerine ulaştırmak istiyor. Memleketinden uzakta da olsa, kentinden haber almak istiyor.

Bu anlamda manisahaberleri.com’un bir boşluğu doldurduğunu ve önemli bir eksikliği giderdiğini düşünüyorum. 

Eminim ki, manisahaberleri.com, yeni yaşında ve önümüzdeki yıllarda okuruyla birlikte giderek daha da büyüyen bir site olacaktır…

 Asım Uslu

asimuslu@manisahaberleri.com

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.