NECATİBEY İLKÖĞRETİM OKULU'NDA ŞİDDET İDDİASI

Eğitim Sen: "Üyemiz gördüğü psikolojik şiddet gördüğü için görevini yapamıyor."

NECATİBEY İLKÖĞRETİM OKULU'NDA ŞİDDET İDDİASI

NECATİBEY İLKÖĞRETİM OKULU’NDA ŞİDDET İDDİASI

Eğitim Sen: “Üyemiz gördüğü psikolojik şiddet gördüğü için görevini yapamıyor.”

Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Remzi Şirin dün basın toplantısı düzenleyerek Necatibey İlköğretim Okulu Müdürü Mevlüt Yürdem’in Eğitim Sen üyesi olan müdür başyardımcısı Niyazi Aygün’e psikolojik şiddet uygulayarak görev yapmasını engellediğini iddia etti.

Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı Remzi Şirin, Necatibey İlköğretim Okulu Müdürü Mevlüt Yürdem’in okulda göreve geldiği günden bu yana işyerinde mevcut gücünü ve statüsünü kötüye kullandığını iddia ederek,  Eğitim Sen üyesi olan müdür başyardımcısı Niyazi Aygün’e sistematik olarak psikolojik şiddet, baskı ve tehdit yöntemlerini kullanarak Aygün’ün yetkilerini kullanmasının önüne geçtiğini söyledi.

Toplumun gün geçtikçe kutuplaştırıldığı, ayrıştırıldığı ve farklılıkların baskı altına alındığı bir dönemden geçtiğini ifade eden Şirin, “Üzülerek belirtiyoruz ki; tüm toplumun bütünleştirici harcı olması gereken eğitim kurumlarında da benzer yönelimlerin açığa çıkmaya ve gittikçe kendini göstermeye başladığını görmekteyiz. Manisa Merkez Necatibey İlköğretim Okulu’nda uzunca bir süredir buna benzer trajikomik bir olay yaşanmaktadır. Necatibey İlköğretim Okulu müdürü Mevlüt Yürdem’in okulda göreve geldiği günden bu yana işyerinde mevcut gücünü ve statüsünü kötüye kullanarak sistematik olarak psikolojik şiddet, baskı, yıldırma, kuşatma, tehdit yöntemlerini kullanarak müdür başyardımcısı olan üyemiz Niyazi Aygün ‘ün yetkilerini kullanmasının önüne geçmektedir. Bu olumsuzluklar öğretmenler kurulunda ve kurumun diğer alanlarında yaşanmaktadır. Müdür başyardımcılığını boşa düşürmektedir. Üyemiz Niyazi Aygün, okul müdürünün yaptığı haksız uygulamalara iştirak etmediği, hukuksuzlukları reddettiği ve tepkisini dile getirdiği için idarece dışlanmaktadır. Kendi görev alanındaki işleri yapması engellenmekte boşa düşürülmeye çalışılmaktadır.” dedi.

Yaşanılan hukuksuzluğun düzeltilmesi için verilen dilekçelerin kayda alınmadığını ve cevap verilmediğini iddia eden Şirin, “İdari işlerde tüm kontrol müdür ve diğer müdür yardımcıları tarafından yapılmakta müdür başyardımcılığı yokmuş gibi davranılmaktadır. Müdürün olmadığı zamanlarda bile imza yetkisi yönetmeliğe aykırı olarak diğer müdür yardımcıları tarafından kullanılmaktadır. Okul müdürünün, aynı baskıcı tutumu üyemiz olan diğer öğretmen arkadaşlarımıza da uygulanmaktadır. Kendi personeli arasında ayırım yapmaktadır. Taraf olmaktadır. Bunun adı hiçte yabancı olmadığımız MOBBİNG yani işyerinde baskı ve yıldırmadır. Takınılan bu tutum, bir eğitim kurumunda olması gereken adalet ve güven duygusunu sarsmaktadır” diye konuştu. Kurum içerisinde çözüme kavuşturulamayan sorunların, daha önce Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile de paylaşıldığı halde sorun çözüme kavuşturulamadığını ifade eden Şirin, “Üyemiz Niyazi Aygün’ün bu doğrultuda hem okul müdürüne hem de Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verdiği dilekçeler ya sonuç vermemiştir ya da bir şekilde geçiştirilmiştir. Görüştüğü merciler mağdurun yaşadıklarını dikkate almamışlardır. Eğitim Sen olarak Necatibey İlköğretim Okulu’nda müdürün bilgisi ve yetkisi dâhilinde idarecilerin bir kısmı tarafından uygulanan baskı ve sindirme politikalarını şiddetle kınıyoruz. Eğer Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü ve yetkili diğer kurumlar bu tip haksızlıklarda gerekeni yapmazsa, seyirci kalmaya devam ederse biz yasal ve meşru zeminde her türlü tepkiyi dile getireceğimizi ve bu olumsuzlukların düzeltilmesi için gereken her türlü çabayı göstereceğimizi bildiriyoruz.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.