MURAT GERMENLİ YÜKSEL'İN DRAMI MECLİS GÜNDEMİNDE

Murat Germen İlköğretim Okulu öğrencisi Yüksel Öklü, karşıdan karşıya geçerken bir otomobilin çarpması sonucu yaralandı. Tam 17 günü uyutularak olmak üzere 33 gün boyunca yoğun bakımda kalan Yüksel'i bu hale getiren sürücü ise aynı gün savcılık tarafından serbest bırakıldı. CHP Milletvekili Özgür Özel, talihsiz çocuğun durumunu Başbakan'a sordu.

MURAT GERMENLİ YÜKSEL'İN DRAMI MECLİS GÜNDEMİNDE

MURAT GERMENLİ YÜKSEL’İN DRAMI MECLİS GÜNDEMİNDE
 
Murat Germen İlköğretim Okulu öğrencisi Yüksel Öklü, karşıdan karşıya geçerken bir otomobilin çarpması sonucu yaralandı. Tam 17 günü uyutularak olmak üzere 33 gün boyunca yoğun bakımda kalan Yüksel’i bu hale getiren sürücü ise aynı gün savcılık tarafından serbest bırakıldı. CHP Milletvekili Özgür Özel, talihsiz çocuğun durumunu Başbakan’a sordu.  
 
Kaza 16 Ekim 2012 tarihinde İzmir Caddesi üzerinde meydana geldi. Murat Germen İlköğretim Okulu öğrencisi Yüksel Öklü, karşıdan karşıya geçerken bir otomobilin çarpması sonucu yaralandı. Tam 17 günü uyutularak olmak üzere 33 gün boyunca yoğun bakımda kalan Yüksel’i bu hale getiren sürücü ise aynı gün savcılık tarafından serbest bırakıldı.
CHP Milletvekili Özgür Özel, talihsiz çocuğun durumunu Başbakan’a sordu. 
 
Özel’in soru önergesi şöyle:
 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını saygılarımla arz ederim.
Türkiye’de ruhsatsız ya da uzun süredir piyasada bulunmayan ithal ilaçlarla ilgili Türk Eczacıları Birliği ve Sağlık Bakanlığı arasında bir protokol yapılmış ve bu şekilde ithal edilen ilaçların Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geri ödemesinin yapılması kararlaştırılmıştır. Böylelikle yurtdışından kaçak yollarla ilaç getirilmesinin, karaborsadan değerinin çok üzerinde ilaç satın alınmasının önüne geçilmiş ve hastaların sağlıksız koşullarda temin edeceği ilaçlar nedeniyle mağduriyeti ortadan kalkmış ve bu durum sorun olmaktan çıkmıştır. Ancak, ülkemizde üretilmeyen, ithalatı gerçekleşmeyen ve piyasada bulunmayan tıbbi malzemeler için bu sorun devam etmektedir. Ayrıca, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı arasındaki bir takım yetki çakışmaları ve sürtüşmelerden dolayı halen bu soruna bir çare bulunamamıştır. Aşağıda, makamınıza yöneltilecek soruların hangi Bakanlığın yetki ve salahiyetinde olduğu konusu dahi tartışmalıdır. Tüm bu bilgilerin ışığında, geçtiğimiz günlerde- 16 Ekim 2012- Manisa Merkez İzmir Caddesinde meydana gelen trafik kazasında Murat Germek İlköğretim Okulu öğrencisi Yüksel Öklü ağır yaralanmış ve kazanın ardından 17 gün yoğun bakımda kalan Öklü, hayata geri dönmüş ancak bu kez de Öklü’de ciddi sağlık sorunları baş göstermiştir. Yüksel Öklü, şimdi boğazındaki 4,5 cm’lik çökükten dolayı nefes almakta güçlük çekmekte ve bu sağlık sorunun kesin çözümü olan bir tıbbi malzemenin nefes borusuna takılması gerekmektedir. Bu tıbbi malzemenin Öklü’ye takılmayışının nedeni ise, Sağlık Bakanlığı tarafından 1,5 yıldır ihalenin yapılmamış olması ve bu ihalenin bekleniyor oluşudur. Ülkemizde sadece Yüksel Öklü’ye ait olmayan bu gibi ciddi sağlık sorunlarını pek çok kişi de yaşamakta ve bu tip özel tıbbi cihazların ülkemizde bulunmaması hastaların ölümleri ile dahi sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle;
1. Yüksel Öklü’nün yaşadığı sorunun çözümü olacak söz konusu tıbbi malzemenin ihalesi ne zamandan beri yapılmamaktadır?
 
2. Söz konusu tıbbi malzemenin ihalesinin ne zaman yapılması planlanmaktadır?
 
3. Ülkemizde yukarıda bahsi geçen durumda olup da çeşitli tıbbi malzemelerin ihalesinin yapılmasını bekleyen kaç hasta vardır?
 
4. Türk Eczacıları Birliği’nin Türkiye’de bulunmadığı için yurtdışından özel izinle ithal ettiği ilaçlarda stok bulundurması ile hastaların ilacı temin süresi birkaç güne kadar inmiş, TEB’in stoklarında bulunmayan ilaçlarda dahi temin süresi birkaç haftayı geçmeyecek bir sistem oluşturulmuştur. Ancak aynı durum tıbbi malzemeler için geçerli değildir. Bu nedenle; Türk Eczacıları Birliği ile tıbbi malzemeler konusunda da bir protokol yapılması ya da söz konusu protokole tıbbi malzemelerin eklenmesi düşünülmekte midir?
 
5. Yurtdışından tıbbi malzeme ihalesinin yapılmasını beklediği için yaşamını kaybeden hastalar var mıdır? Varsa hangi yıllarda ve kaç kişidir?"

İLGİLİ HABER

MURAT GERMENLİ YÜKSEL'İN HAYATINI KARARTAN KAZA


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.