banner278

MUHASEBECİLER GÜNLERİNİ KUTLADI

1 Mart Muhasebeciler Günü'nün 22 yılı dolaysıyla Manisa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, günlerini kutladılar. Başkan Sadık İrier, bugünün meslek ve meslek örgütü için yepyeni bir dönemin başlangıç noktası olduğunu söyledi.

banner292
MUHASEBECİLER GÜNLERİNİ KUTLADI

MUHASEBECİLER GÜNLERİNİ KUTLADI

1 Mart Muhasebeciler Günü’nün 22 yılı dolaysıyla Manisa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, günlerini kutladılar. Başkan Sadık İrier, bugünün meslek ve meslek örgütü için yepyeni bir dönemin başlangıç noktası olduğunu söyledi.

1 Mart 1989’da Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen 3568 sayılı Muhasebeciler Günü’nün 22. yılı kutlandı. Manisa Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası üyeleri Sultan Cafe’de günlerini kutladılar.  Manisa Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Sadık İrier, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, meslek ve meslek örgütü için yepyeni bir dönemin başlangıç noktası olduğunu kaydederek, “Meslek yasamızın çıkması ve odamızın kurulması, meslek mensuplarının daha hızlı örgütlenmesini de beraberinde getirdi. Bugün sayıları 100 bini bulan meslek mensupları, sanayi, ticaret ve hizmet sektörünün defterlerini tutmakta, bilanço, gelir tablosu ve diğer belgelerini düzenlemekte, muhasebe ve finans ile ilgili konularda inceleme, tahlil, denetim, tahkim ve bilirkişilik ve benzeri işleri yapmaktadır. Daha açık ifade ile 100 bin meslek mensubu ekonominin nabzını elinde tutmaktadır. Devletin kasasına giden paranın mükellefle devlet arasındaki yolculuğunda muhasebecilerin emeği küçümsenemez. Muhasebecilik Mali sistemin vicdanı ve temel taşlarından biri haline gelmiştir. İşte bu yüzden Muhasebecilik bir onur mesleğidir.” dedi.   

Küresel dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler, muhasebe, finansal raporlama, denetim gibi konuların öneminin her geçen gün arttığını söyleyen Başkan İrier, “Sağlıklı ve güvenilir finansal raporlama, sağlıklı bir ekonominin temel taşlarından biri haline gelmiştir. Bunların bir yansıması olarak, ülkemiz ticari hayatı 1 Temmuz 2012 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlanacak Yeni Türk Ticaret Kanunu ile yeni baştan dizayn edilmiştir. Bu düzenleme ülkemiz ticari hayatı, finansal raporlama ve denetim sistemi için önemli bir değişim sürecinin başlangıcını oluşturacaktır. Her yeni düzenlemede olduğu gibi Yeni Türk Ticaret Kanunu’yla getirilen yeniliklere ve değişikliklere karşı da bir direnç gözlemlemekteyiz. Tüm kurum ve kuruluşlar ile ilgili tarafların bu düzenlemenin arkasında kararlılıkla durması gerekmektedir. Yeni Türk Ticaret Kanunu ile uluslar arası uygulamaların, ülkemizde de uygulanmasının yolu açılmıştır. Uluslararası finansal raporlama standartlarının ve uluslar arası denetim standartlarının ülkemizde de uygulanması hem şirketlerimizin, hem ulusal göstergelerimizin güvenilirliğini artırarak, uluslar arası yeknesaklığını sağlayacak, Türkiye’yi küresel dünya ile daha da yakınlaştıracaktır. Muhasebe meslek camiası 2012 yılında Muhasebe Haftasını, mesleki faaliyet ve sosyal etkinliklerin yanı sıra yoğun bir eğitim faaliyeti içerisinde geçirmektedir. Ayrıca 2012 yılı mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler için haksız rekabetle mücadele yılı olarak ilan edilmiş olup, bu doğrultuda çalışmalar yapılmaktadır. Muhasebe ve denetim alanında çalışan meslektaşlarımızın yaşadıkları sorunların ortadan kaldırılacağı, kurum ve kuruluşlarımızın camiamızın sorunlarına daha da duyarlı olacağı bir yıl olması dileğiyle Muhasebeciler Haftası kutlu olsun.” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.