banner278

MTSO, YAPI MEVZUATINDAKİ YENİLİKLERİ VE DEĞİŞİKLİKLERİ ANLATTI

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin katılımıyla Manisa Belediyesi Kültür Merkezi Meclis Salonu'nda yapı mevzuatındaki yenilikler ve son değişiklikler hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

MTSO, YAPI MEVZUATINDAKİ YENİLİKLERİ VE DEĞİŞİKLİKLERİ ANLATTI

MTSO, YAPI MEVZUATINDAKİ YENİLİKLERİ VE DEĞİŞİKLİKLERİ ANLATTI

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin katılımıyla Manisa Belediyesi Kültür Merkezi Meclis Salonu’nda yapı mevzuatındaki yenilikler ve son değişiklikler hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı İsmail Kadıoğlu, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Mehmet Sungur, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Yılmaz, Yapı Denetim Şube Müdürü Öztürk Gurka, Müteahhitler, mühendisler, mimarlar ve yapı denetim şirketleri yetkililerin katıldığı bilgilendirme toplantısında 16.12.2010 tarih ve 27787 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan ve 01.01.2012 tarihinde yürürlüğe giren yapı müteahhitlerinin kayıtları ile şantiye şefleri ve yetki belgeli ustalar hakkında yönetmelik ve bu yönetmelikle birlikte gelen yenilikler ve değişiklikler katılımcılara tüm detayları ile anlatıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı İsmail Kadıoğlu, 2012 yılından itibaren yürürlüğe giren yönetmelikle birlikte yapı müteahhitliği sektöründe yeni bir dönemin başladığını belirterek, ”Manisa Ticaret ve Sanayi Odası olarak böyle bir bilgilendirme toplantısını düzenlememizin gerekçesi 10.Meslek Komitemizin yani İnşaat ve Tesisat Yapım İşleri Komitesi Başkanı Sayın Recep Kumcular ve komite üyelerinin yapmış olduğu son toplantıda aldığı kararla gündemimize geldi. Bizlerde Yönetim Kurulu olarak yapı müteahhitlerimizin yeni yönetmelikle ilgili eksik bilgileri tamamlamalarına fırsat yaratmak ve yönetmelik hakkında tereddütlerini gidermek amacıyla bu toplantıyı planladık. Amacımız bu sektörde faaliyet gösteren üyelerimizin mağduriyete uğramamalarıdır. Bu amaçla da bu işin yetkili isimleri ile bir araya gelmek istedik. Çok değerli konuklarımızda bizleri yeni mevzuat konusunda bilgilendirecekler. Sizlerinde akıllarınızda kalan sorularının cevabının bu toplantıda verileceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Yılmaz böyle bir toplantıyı organize ettiği için Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Odanın böyle bir hassas konuya gösterdiği duyarlılık kurumum adına bizleri son derece mutlu etmiştir. Aynı duyarlılığı tüm kurumlarımızdan beklediğimizi ifade etmek istiyorum. Bugün burada yapı müteahhitlerimizin yeni yönetmelikle birlikte yaşadıkları ya da yaşayabilecekleri sorunları, yaşamamaları için toplandık. Her gün sizlere olduğu gibi, bizlere de sıkça sorular geliyor. Bu sorularınızın bu gece burada tümünün ekip arkadaşlarımız ile birlikte cevaplayacağız. Ben öncelikle kısa hatırlatmalarda bulunmak istiyorum. Bir kere 2012 yılından itibaren belgesiz usta kesinlikle çalıştırmayın. Sigortasız eleman çalıştırmayın. Yapıda kullanılan malzemeler TSE ve diğer mevzuatla mutlaka uygun olmalı. Demir deneyleri yapılmadan kesinlikle yapıda demir işçiliğine başlamayın. Betonu projesindeki sınıfına göre uygun zaman ve hava şartlarında dökümü gerçekleştirin. Kesinlikle su karıştırmayın. Zorunlu hallerde akışkanlığı arttırmak için kimyasal kullandırın. Yapı denetim elemanları ve laboratuar yetkililer gelemeden kesinlikle beton dökümü yapmayın. Betonun sulamasını tarif edildiği şekilde mutlaka yaptırın. Ustalarınızın sözüne göre değil, proje notlarına göre hareket edin.  Yapıda görev alan her grup hakkıyla görevini yerine getirirse, sağlıklı bir yapının ortaya çıkması aşikârdır.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Yapı Denetim Şube Müdürü Öztürk Curka hazırladığı sunumla ‘Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik” konusunda katılımcılara detaylı bilgiler verdi. Toplantının sonunda ise katılımcılardan gelen sorular tek tek cevaplandırıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.