MTSO TOPLANTISINDA GERGİN ANLAR

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası meclis toplantısını tek eden Mehmet Yılmaz, geceye damgasını vurdu. Mehmet Yılmaz, Aralık ayı tutanaklarında yaptığı konuşmaların detaylarını göremeyince tepki gösterdi. Yılmaz, "Ben burada seçilmiş meclis üyesiyim. Benim konuşmalarım hiçbir şekilde kayda alınmayacaksa burada da durmanın anlamı yok" diyerek salonu terk etti.

MTSO TOPLANTISINDA GERGİN ANLAR

MTSO TOPLANTISINDA GERGİN ANLAR

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası meclis toplantısını tek eden Mehmet Yılmaz, geceye damgasını vurdu. Mehmet Yılmaz, Aralık ayı tutanaklarında yaptığı konuşmaların detaylarını göremeyince tepki gösterdi. Yılmaz, “Ben burada seçilmiş meclis üyesiyim. Benim konuşmalarım hiçbir şekilde kayda alınmayacaksa burada da durmanın anlamı yok” diyerek salonu terk etti.

GERGİN TOPLANTIDAN DETAYLAR (FOTO GALERİ)

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis toplantısı MTSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Meclis Üyesi Mehmet Yılmaz’ın salonu terk etmesi damgasını vurdu.  2011 Aralık ayı meclis tutanakları için söz alan MTSO Meclis Üyesi Mehmet Yılmaz, “Ülkemizde demokratik olmayan bir ortamda ama demokratik bir şekilde geçmesini temenni ediyorum. 2011’in son meclis Toplantısı olan aralık ayı meclis toplantısında ben ve benim gibi birkaç meclis üyesi arkadaşımızın o gün Türkiye gündemindeki en önemli hususları dile getirdik. Meclis toplantı tutanağı elime geldiği zaman gördük ki bu meclis Türkiye’nin en antidemokratik meclisi. Tutanakta bizlerin görüşleri alınmadan “oturuma son verilmiştir” ibaresini okudum. 5174 sayılı kanunun 17. Maddesini hatırlatmama gerek var mı diye soruyla karşı karşıya kalıyoruz. Eğer yok diyorsanız, bu mecliste acı ama gerçek anayasal suç işleniyor. Burada ben ve benim gibi arkadaşların konuşmalarını hiçe sayacak hiçbir güç tanımıyorum. Ve bugüne kadar doğru bildiğim bir yolda Allah’ın izniyle de ilerledim. Ben burada seçilmiş meclis üyesiyim. Benim konuşmalarım burada hiçbir şekilde kayda alınmayacaksa burada da durmanın anlamı yok. Bu meclis tutanakları nedir biliyor musunuz? Herkese aynı mesaj veriliyor. Diyor ki siz istediğiniz kadar konuşun diyor konuşmaların bizde anlamı yok. İkincisi bu mecliste seçilmeyen bir arkadaşımız geliyor Afrika’dan bir şeyler anlatıyor. Bunun konuşmaları bir sonraki meclis toplantısı gündemine geliyor ama seçilmiş meclis üyelerinin konuşmaları tutanaklarda yer almıyor” diye konuştu.

HATA VARSA MECLİS BAŞKANI OLARAK BENİMDİR

Mehmet Yılmaz’ın konuşması üzerine söz alan MTSO Meclis Başkanı Tezcan Ödemiş, “Aralık ayındaki toplantıda Mehmet Yılmaz’ın söylediklerini daha evvel gündem konusu olmadığından gündeme alınmadığından dilek ve temenniler bölümünde olan konuşmayı oylamaya sunalım dedi. Oylama da yapılmadığından konuşmaların kaydını tutanakta olmasını görmedim. Onun için kayda alınmadı. Eğer burada bir hata varsa meclis başkanı olarak hata benimdir” dedi.

Daha sonra Mehmet Yılmaz, “Bu meclis benim sorunlarımı tartışamıyorsa benim burada olmanın anlamı yoktur” dedi.

Meclis Başkanı Ödemiş ise, meclise karşı bir hakaret değildir diyerek, yatıştırmaya ve meclisi ilgilendirmediğini tekrar etti. Bunun üzerine Mehmet Yılmaz, “Nasıl bizi ilgilendirmiyor nasıl üyelerimizi ilgilendirmiyor. Başkan sözümü kesemezseniz. Ben burada hakkımı kullanıyorum. Polemiğe girmek istemiyorum. Bu işin sonu mahkemede biter. Hepinize hayırlı akşamlar” diyerek meclisi terk etti.

ARKADAŞLARIM SIRALARININ KENDİLERİNE GELMESİNİ BEKLİYOR

Mehmet Yılmaz’ın salonu terk etmesinden sonra söz alan meclis üyesi Gürkan Atılgan, “Yılmaz’ın bizim adımıza vermiş olduğu tepki için buradaki arkadaşlarımın onu yalnız bıraktığını düşünüyorum ve üzülüyorum. Yavaş yavaş tepkisiz bir topluma doğru ilerliyoruz. Herhalde buradaki tepki vermeyen diğer arkadaşların da bir gün sıraların kendilerine gelmesini bekliyorlar. Katip üye Necip Bey ve Genel Sekreter Tamer Balatlı’ya bir sorum olacak. Necip Bey orada katip üye olarak oturuyorsunuz, katip üyenin görevlerinin ne olduğunu biliyor musunuz? Bu toplantı esnasında tutanakların hazırlanmasında görevlerinizi yaptığınızı düşünüyor musunuz? Genel Sekreter de bu tutanaklardan ve meclise sunmaktan biridir. Geçen toplantıda Tamer Balatlı demişti ki, bu konuşulanları gündeme almamız mevzuata aykırıdır. Tamer Balatlı mevzuata hakimsiniz, meclis başkanının kendi keyfine göre ”Ben bunu toplantı tutanaklarına alınmasını uygun görmedim” demesi TOBB kanunun iş, tüzük, oda yönetmeliğine göre uygun mudur, değil midir?” diyerek Tamer Balatlı’ya sordu.

KONU MECLİSİ İLGİLENDİRMEDİĞİ İÇİN TUTANAĞA ALMADIM

Gürkan Atılgan’ın sorusuna cevap veren MTSO Genel Sekreteri Tamer Balatlı, “Gündeme alınacak maddeler toplantının başında belli olur. Ve gündeme daha sonra madde ilavesi yapılamaz. Yönetmelik şöyle der: “Meclis karar özetleri bir sonraki meclis toplantısına gündemini ilk maddesi olarak okutularak oylamaya sunulur” diye konuştu.  Tekrar söz alan MTSO Meclis Başkanı Tezcan Ödemiş, konunun meclis ve meclis üyelerini ilgilendirmediği için meclis tutanaklarına alınmasının uygun olmadığını söylediğini belirterek, “Burada bir art niyet yok. Ben bunun gündeme alınmamasında hem Manisa’mıza hem de meclise faydalı olacağını düşündüm. Bu düşünceyle bu hareketi yaptım. Yanlış yaptıysan herkesten özür diliyorum” diye konuştu.

MECLİS BAŞKANINI BÖYLE OLDU DEMESİ BİZLERİ ÇOK ÜZDÜ

Konuşmaların ardından aralık ayı meclis tutanakları ilaveli olarak geçen meclis ayında dilek ve temenni bölümünde görüşülen konuların deşifre edilerek meclis üyelerine verilmesi yapılan oylamayla kabul edildi.

Dilek ve temenni bölümünde söz alan Meclis Üyesi İhsan Övünç, “Mehmet Yılmaz gibi diğer toplantılarda dilek ve temenni bölümünde ben de söz almıştım. Benim konuşmalarımın da olmadığını gördüm.  Meclis başkanın ben böyle istedim, böyle oldu demesi beni çok üzdü. Sayılan toplum, ses getiren meclis gündeme alınması konusunda tereddütler içerisinde bir meclis bu konuda bizleri sonda derece frenliyor ve seçtiğimiz meclis başkanının daha tarafsız, daha objektif, dahi meclisini kucaklamasını temenni ederdim. Meclis başkanı ve katip üyelerinden deşifreleri bizlere bire bir ulaştırmasını bekliyoruz. Bizlerin burada konuşmaları hiçe gitmez” diye konuştu.

YILMAZ SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

Toplantıyı terk ettikten sonra gazetecilere açıklamada bulunan Mehmet Yılmaz, meclisi protesto ettiğini belirterek, “5174 sayılı kanun da odaların işlevleri vardır. Özet olarak oda üyelerinin haklarını koruma, sorunları varsa demokratik şekilde dile getirmek ve çözüm bulmaya çalışmaktır. 2011 yılı Aralık Ayı Olağan Meclis toplantısında yaptığım konuşmada da İntibak yasası konusunda olmuştu. Bu yasa hem oda üyelerimizi hem de bütün insanları ilgilendirmektedir. Biz hem meslek odası olarak hem sivil toplum kuruluşu olarak bizim görevimiz sadece üyelerimiz değil bütün insanların sorunlarını dile getirmek,  hak ve menfaatleri korumaktır. Şimdi bütün üyelerimiz gibi MTSO’ya bağlı bütün esnaflar da bize sorması lazım. Kardeşim siz orada ne yapıyorsunuz. Neden bizim hakkımızı aramıyorsunuz” dedi.  Meclis başkanı da diyor ki ‘Bu sorun oda üyelerimizi ilgilendirmiyor, oda üyelerimizin sorunu değil’ diyor. Kimin sorunu peki Ermenilerin mi, Fransızların mı? Böyle bir rezillik yok. Böyle bir şey olabilir mi? O zaman benim burada olmanın bir anlamı yok. Çünkü ben seçilip geliyorum. Ben gıda sektörünü temsil ediyorum. O yüzden sorunları dile getirmek benim görevim. Biz gelene ağam gidene paşam demiyoruz. Doğruyu söyledikten sonra ne olursan ol bir şey ifade etmez. Bizde 30 yıldır doğruları söylüyoruz. Tutanaklara konulmaması ve yok sayılmasının sebebi ise, “Biz dedik ki rapor hazırlayalım hem TBMM’ye hem de Manisa milletvekillerine verelim onlar bizim sorunlarımızı taleplerimizi iletsinler istedik. Onlar da siyasilere ayıp olur, milletvekilleri gücenirmiş. Yahu demokratik bir şekilde hakaret etmeden sorunları dile getiriyorsak sorun nedir. Hakaret etmedik kimseye, usulsüz konuşma da yapmadık. Bu konuda savcılığa suç duyurusunda bulunmayı düşünüyorum. Meclisin çalışma sisteminde başka sorunlar da ortaya çıkabilir. Bunu savcıların araştırması gerekir” diye konuştu. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.