banner278

MTSO PANELLERİ DEVAM EDİYOR

Manisa Sanayi ve Ticaret Odası üyelerine ücretsiz olarak düzenlediği bilgilendirme panellerine hız kesmeden devam ediyor.

banner292
MTSO PANELLERİ DEVAM EDİYOR


MTSO PANELLERİ DEVAM EDİYOR


Manisa Sanayi ve Ticaret Odası üyelerine ücretsiz olarak düzenlediği bilgilendirme  panellerine hız kesmeden devam ediyor.

Odanın Temmuz ayı etkinlik programı çerçevesinde Büyük Saruhan Otel’de 02.07.2013 tarihinde saat 13:30’da “Çalışma Hayatının denetiminde yeni dönem ve yöntemler” konulu farkındalık ve bilgilendirme paneli düzenlenecek. Panelde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişleri, Manisalı işverenlere ve işveren vekillerine, İş mevzuatında bir risk olarak çalışma süreleri ile 4857 ve 6331 sayılı kanunlara göre işverenlerin hukuki ve cezai sorumlulukları hakkında bilgi verecek.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz, yeni dönemde de panel ve seminerlere ağırlık vereceklerini belirterek, ‘Üyelerimize her ay en az bir konuda eğitim, panel ve seminerler düzenlemeyi hedefliyoruz. Ve bu organizasyonlarımızda konularında uzman kişileri misafir ediyoruz. Temmuz ayı içerisinde yaptığımız etkinlik programı kapsamında 02 Temmuz Salı günü saat 13.30’da çalışma hayatının denetiminde yeni dönem ve yöntemler konu başlıklı panelimizi düzenleyeceğiz. İşletme sahiplerini yakından ilgilendiren bu panelimize tüm üyelerimizi davet ediyorum’ diye konuştu.

Manisa’da sürdürmekte oldukları denetimler hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü İş Başmüfettişi Ömer Faruk Ağca “Teftiş süreci boyunca iş mevzuatı konularında işçi ve işverenleri bilgilendirmeye devam ediyoruz. İşyerinde yapılacak denetimler sırasında mevzuata aykırı durumların tespiti halinde bu noksanlıkların işverene bildirileceğini ve işverene söz konusu mevzuata aykırılık ve noksanlıkları gidermesi için belli bir süre veriyoruz.  Verilen süre sonunda yapılacak olan denetimlerde ihlali giderilmeyen noksanlık ve aykırılıkların bulunması halinde işverenlere idari para cezalarının uygulanabileceğini belirtiyoruz. Ancak esas amacımız işverenleri cezalandırmak değil onların yasal mevzuata uygun çalışmalarını sağlamak. Sürdürdüğümüz denetimlerde işçilerin çalışma sürelerinin yasal sınırlara uygun hale getirilmesi, her türlü kayıt dışılığın önlenmesi,(sigortasız çalıştırma, fazla çalışma ile ulusal bayram ve genel tatil zamlı ücretlerinin ödenmemesi, gerçek ücretlerin bordrolara yansıtılmaması vb.), işçilere yıllık izinlerinin yasal sürelerle kullandırılmasını sağlamayı göz önünde bulunduruyoruz. İşyerlerinde öncelikli risk grubu olarak belirlenen kadın, genç ve kısmi süreli işçilerle ilgili koruyucu yasal hükümlerin uygulanmasını sağlamak gibi hususların İş Müfettişlerinin denetimlerde dikkat edeceği öncelikli konular arasında yer alıyor. Düzenlenmiş olan panelde bu konular hakkında ayrıntılı olarak bilgi vereceğiz. Panelin soru-cevap bölümünde, işverenlerin  iş ve sosyal güvenlik mevzuatına yönelik olarak merak ettikleri her türlü konuyu aydınlatacağız. Ayrıca panelin düzenlenmesinde katkı ve duyarlılıklarından ötürü Manisa Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz’ a da teşekkür ediyorum’ diye konuştu.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.