MISIR ÜRETİCİSİNE GÜZEL HABER

Ak Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, bir gurup partiliyle birlikte Manisa Ziraat Odası'nı ziyaret etti. Çiftçinin sorunlarının görüşüldüğü toplantıda mısır ve üzüm fiyatlarıyla ilgili önemli konular masaya yatırıldı.

MISIR ÜRETİCİSİNE GÜZEL HABER

MISIR ÜRETİCİSİNE GÜZEL HABER   

Ak Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, bir gurup partiliyle birlikte Manisa Ziraat Odası’nı ziyaret etti. Çiftçinin sorunlarının görüşüldüğü toplantıda mısır ve üzüm fiyatlarıyla ilgili önemli konular masaya yatırıldı.

Manisa Ziraat Odası çok önemli bir görüşmeye sahne oldu. Ak Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, İl Genel Meclis Başkanı Hayrullah Solmaz, Ak Parti Yunus Emre İlçe Başkanı Engin Yüksel, Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç, Manisa Belediye Meclisi Ak Parti Grup Başkan Vekili Ömer Faruk Çelik ve bazı partililerden oluşan heyet saat 12.00 civarında  Ziraat Odasını ziyaret etti.   Ak Partilileri Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman ve Meclis Başkanı Mustafa Kaçire ile yöneticiler kapıda karşıladılar.

Toplantıya Manisa Tarım İl Müdürü Hasan Çebi de katıldı. 

MISIRDA SIRA BEKLEMEYE SON  

Mısır üreticilerinin Toprak Mahsulleri Ofisi’ne ürünlerini teslim ederken ciddi sıkınlar yaşadığına dikkat çeken Ak Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, “Günlerce kamyonların üzerinde sıra bekleyen vatandaşlarımız, üreticilerimiz var. Bu sıkıntıları çözmek amacıyla Tarım Bakanlığımızla çeşitli görüşmeler yaptık. Mısır ürecisi arkadaşlarımız bundan sonra hiçbir endişe duymasın. Toprak Mahsulleri Ofisi artık randevu usulüyle ürün alımı yapacak.   Gerekirse geceleri de mesai yapılacak. Kamyonlar günlerce beklemeyecek. Kuyruk olmayacak. Çiftçi belgesi olanlar 10 gün içinde, diğer üreticiler ise en geç 1 ay içinde paralarını alacak.  Böylece mısır fiyatları düşmeyecek. Özel alım merkezleri üreticilerin bu durumunu kullanarak düşük fiyat veremeyecek. Üreticilerimiz müsterih olsun. Kimse mağdur olmayacak” dedi.

ÜZÜM FİYATI 3 DOLARA YAKLAŞTI 

Üzümde rekolte belirleme çalışmalarının tamamlandığını hatırlatan Hüseyin Tanrıverdi, “Önceden 1 dolar etmeyen üzümün fiyatı artık 2,5-3 doları buldu. Bu fiyat hem kalitenin artığını gösterdi hem de üzümün değerlendiğini oraya koydu.  Bu yıl çok iyi olacak. Tabi hükümetimizin çiftçiye verdiği önemin bir sonucudur bu tablo. Sadece Manisa’da 115 Milyon 960 bin TL destekleme ödenmiştir. Bu rakam çok önemlidir. Tarım aletlerinin alımında yüzde 50 hibe veriyoruz. Bu alanda Manisa’da üreticilere verdiğimiz tarımsal alet hibe desteği 3 milyon 500 Bin TL civarındadır. Tarım Bakanı Sayın Mehdi Eker’in Manisa’yı ziyareti esnasında bir kez daha fark ettik. Üreticilerimiz bunları yeterince bilmiyor. 2002 yılınsa mısır üretimi 171 bin ton civarındaydı. Bugün bu rakam 411 bin tona ulaştı. 2004 yılında mısıra verilen destek 3 milyon TL civarındayken bugün bu rakam 13 milyon TL’ye yaklaşmıştır. Yani üreticimiz için çalışıyoruz. Onların dediklerini dikkate alıp, düzenlemeler yapıyoruz. Bu amaçla Ziraat Odası’na gelmiştik. Bugün tekrar geldik. Hasat dönemi başlamadan sorunları tartışıp çözelim istiyoruz.” Dedi.

TARIMDA İYİYİYE GİDİŞ VAR

Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, tarımda son yıllarda iyiyi gidiş olduğunu ancak bazı eksiklerin de göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade etti. Tarımsal ürünlerin artık stratejik önem kazandığını ifade eden Sorman, “Örneğin miras hukukuyla ilgili düzenlemelerin meclise gelmesi olumlu. Böylece büyük tarım arazileri parçalanmaktan kurtulacak.  Okul sütü projesi çok faydalı. Hibe destekleri olumlu. Ancak tarımsal politikalar belirlenirken sivil toplum kuruluşlarının görüşleri alınmalı, onlara sorumluluk ve görevler verilmelidir. Ürünlerin pazarlanmasında birlikler yetkilendirilmeli, desteklenmelidir. Tarımsal kuruluşların görüşleri alınmalıdır.  Üretici birlikleri daha aktif hale getirilmelidir. Örneğin bizim üzüm konusunda yıllardır sürdüğümüz kampanya ile bugün fiyatlar çok iyi bir noktaya gelmiştir. Bu da sivil toplum kuruluşlarının gücünü göstermiştir. Bizlere daha fazla görev verilmesi talebimizdir.” Dedi.

Soru cevap şeklinde geçen toplantıda söz alan bir üretici ise girdi maliyetlerinin sürekli artığını, özellikle sulamada kullanılan elektrik fiyatlarının çok yüksek olduğunu dile getirdi.  Bazı üreticiler ise hükümetin girdi maliyetlerini düşürmesi gerektiğini ifade etti. Sürekli notlar alan Hüseyin Tanrıverdi ise konuyu ilgili makamlarla görüşeceğini belirterek, “Zaten bu amaçla buradayız. Sizlerle diyalog kurup, konuşuyoruz. Eskiden hükümetlerle çiftçi meydanlarda konuşurdu. Şimdi salonlarda birbirimize derdimizi anlatıyoruz” diye konuştu.   

Toplantıda söz alan İl Genel Meclis Başkanı Hayrullah Solmaz da yaptığı esprilerle salondaki havayı yumuşattı. Başkan Sorman ve Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyeleri Tanrıverdi başkanlığındaki Ak Parti heyetine ziyaretten dolayı teşekkür etti.      


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.