banner278

MİLLETVEKİLİ ÖZ, VERGİ BİLİNCİNE DİKKAT ÇEKTİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Sakine Öz, Vergi Haftası nedeniyle bir açıklama yayınlayarak, vergi adaletine ve vergi bilincine dikkat çekti.

banner292
MİLLETVEKİLİ ÖZ, VERGİ BİLİNCİNE DİKKAT ÇEKTİ


MİLLETVEKİLİ ÖZ, VERGİ BİLİNCİNE DİKKAT ÇEKTİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Sakine Öz, Vergi Haftası nedeniyle bir açıklama yayınlayarak, vergi adaletine ve vergi bilincine dikkat çekti.

Türkiye’nin acilen bir vergi reformuna ihtiyaç duyduğunu belirten Milletvekili Sakine Öz, tüm vergi çalışanlarına çalışmalarında kolaylıklar diledi.Hükümetlerin, harcadıkları her kuruşun hesabını verebilecek açıklıkta olmalarının demokrasi hedefiyle doğrudan ilişkili olduğunu kaydeden Milletvekili Öz, “vergisini zamanında ve eksiksiz ödemek bir vatandaş sorumluluğu olduğu kadar, o vergiyi etkin ve verimli biçimde hizmete dönüştürmek, dönemler halinde hesabını eksiksiz verebilmek de yönetimlerin en önemli sorumluluklarından biridir” dedi.
Vatandaş taleplerinin en hızlı ve amacına uygun biçimde karşılanabilmesi için, iktidarların “planlamacı” görüşten taviz vermemesi, yerel yönetimlerin “vatandaşa yakınlık” ilkesini eksiksiz uygulaması gerektiğini savunan Milletvekili Sakine Öz, şöyle devam etti: “Bir ülkede hizmetin üretimi ve dağılımı için maddi kaynak, en temel girdidir. Devlet, en önemli gelirini vergiler yoluyla sağlar ve hükümetler sundukları hizmetin niteliği kadar ayakta kalır. Bu açıdan maliye, vergiyi ödeme gücünü temel alarak vatandaştan tahsil etmelidir. Aksi halde, ülkemizde yıllardır yaşadığımız ‘vergi adaletsizliği’ ile karşı karşıya kalır. ‘Dolaylı vergi’ olarak adlandırılan, tüm gündelik harcamalarımızda KDV’nin içine usulca yedirilen hizmetler, toplam vergi gelirlerinin yüzde 68’ine denk düşüyor. Yıllık beyanname verenlerdeki kayıp ve kaçakları önleyemeyen bir vergi sisteminde devlet, sudan, ekmekten, doktordan, ilaçtan tutun da kitaptan kıyafete kadar her şeyden bu vergisizliğinin acısını dar gelirli vatandaştan çıkarıyor. Doğrudan vergilerin toplam vergi gelirimizdeki payı yüzde 30’ların üstüne çıkamıyor. AB ülkelerinde dolaylı vergi, adaletin de simgesi ve ortalaması yüzde 35’lerde iken, ülkemizde bu oran yüzde 68. Özel tüketimden, doğrudan vergilerden devlete akan pay, çok daha sınırlı olurken, artık tümüyle güç kaybeden ‘orta direk’, vergi yükünü sırtında taşıyor. Dar gelirli vatandaş, kazancının büyük bölümünü devlete harçlık gibi dağıtırken, vergide yaşanan bu adaletsizlik, gelir adaletsizliğini katmerliyor. Türkiye, ‘artan oranlı vergi’ dediğimiz, ‘az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi’ alınması ilkesini, uygulamaya bir türlü geçiremiyor, devletin toplam gelirlerinde gerçek üretici kesimler, bölüşümde hak ettikleri payı alamıyor.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.