MİLLETVEKİLİ AKÇAY AÇIKLADI

MHP Manisa milletvekili Erkan AKÇAY açılım sürecinin geldiği nokta hakkında sert açıklamalarda bulundu.

MİLLETVEKİLİ AKÇAY AÇIKLADI


MİLLETVEKİLİ AKÇAY AÇIKLADI 

MHP Manisa milletvekili Erkan Akçay açılım sürecinin geldiği nokta hakkında sert açıklamalarda bulundu.

Akçay, “Öcalan’ın kılavuzluğunda AKP eliyle yürütülen açılım sürecinin bugün geldiği nokta masumane haklar ve talepler olarak değerlendirilemeyecek açıklamaları karşımıza çıkarmaktadır. Sürecin hedefinin Türkiye Cumhuriyetinin milli ve üniter yapısı olduğu açıktır. PKK’nın hükümete yönelik tehditleri, hükümetin bu tehditlere karşı sessiz kalması büyük oyunun birer parçasıdır. Hükümet, PKK ile kol kola girerek Türkiye Cumhuriyetinin geleceğini teröristlerin beklentileriyle şekillendirme gayretine düşmüştür.” dedi.

Açıklamasında PKK tehditlerinin pervasızca arttığını belirten Akçay, “AKP’nin bu açıklamalar karşısındaki sessizliği acziyetinden midir?” diye sordu. Akçay, iktidarın ülkeyi yönetmedeki hak ve yetkisini terör örgütü ile paylaşmakta olduğunu ifade etti.

Hükümetin açılım adı altında başlattığı sürecin PKK’nın bugüne kadar kendi lehine kullandığı bir süreç haline geldiğini belirten Akçay, AKP’nin PKK’yı müzakereler ile meşrulaştırarak tarihindeki en avantajlı konuma yükselttiğini ifade etti. Akçay açıklamasına şöyle devam etti: “Hükümetin PKK’yla yürüttüğü ve dönemlere ayırdığı sözde açılım ve demokratikleşme sürecinin aşamaları birbirine girmiştir. Hükümet PKK’nın verdiği sözleri dahi yerine getirmemesi karşısında herhangi bir yaptırım uygulayamamaktadır. Öyle ki, Türkiye’den çekileceği açıklanan terör örgütü PKK çekilmemek bir tarafa yeni katılımlar ile sayısını artırmıştır. Bugün Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizin bazı illerinde terör örgütü paçavralarıyla kamu kurumları önünde çekilen fotoğraflar yayımlanmaktadır. Hükümet bölgedeki devletin varlığını terör örgütüne terk etmiştir. PKK bu bölgelerde bölgenin akıbetinin kendilerinde olduğunu alenen duyurmaktadır. PKK dağlarda hakimiyeti eline geçirme noktasına gelmiş; kent merkezlerinde ve ana yollarda yol kontrolleri yapma,  sözde “vergi” toplama, yargılamalar yapma cüretini gösterir olmuştur. İktidar ise bütün bu olanlara göz yummakta, aciz bir şekilde sessiz sedasız beklemektedir.” 

“Akil insanlar Türk Milletinden özür dilemedir”
Akil insanlar heyetlerinin çalışmalarına da değinen Akçay, bu heyetlere mensup kişilerin yaşanan bütün bu gelişmeler karşısında Türk Milletinden özür dilemesi gerektiğini belirtti. Akçay, başbakan Erdoğan’ın ve akil insanlar heyetlerinin “PKK’nın tek yanlı olarak sınır dışına çıkacağı, Türkiye’deki demokratikleşmeye paralel olarak silah bırakacağı” propagandası yaptığını, vatandaşlarımızın “analar ağlamayacak, silah bırakacaklar” açıklamalarıyla kandırılmak istendiğini ifade etti. Akçay, “Bugün ise PKK’nın sadece küçük bir grubunun ülke dışına çıktığı ve söylendiği gibi silahlarını da bırakmadığı görülmektedir. PKK hükümete taleplerinin yerine getirilmesi için süre verme cesaretini göstermektedir. Bu süre sonunda ise Türk milletini açıkça tehdit etmekte; her gün yapılacak eylem sayısını dahi vermektedir. Görüldüğü gibi terör eylemlerinin kesilmesi, terörle mücadeledeki başarının değil AKP’nin verdiği tavizlerin bir neticesidir. Terör eylemlerinin kesilmesinin sürekliliği de PKK’nın taleplerinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine bağlanmıştır. Üzülerek söylüyorum ki, hiçbir Türkiye Cumhuriyeti hükümeti terör karşısında bu denli aciz ve zavallı bir konuma düşmemiştir.” dedi.

MHP’li Akçay şehit haberlerinin gelmemesine yönelik değerlendirmelerine şöyle devam etti: “ Şehit haberlerinin gelmemesi, askerimize, polisimize, sivil vatandaşlarımıza yönelik cinayetlerin olmaması kesinlikle memnun edici bir gelişmedir. Ancak teröristler hain niyetlerini tehditleriyle ortaya koymaya devam etmektedir. Ne hükümetin bu tehditlere karşı gelecek iradesi vardır ne de bölgede bu tehditler karşısında duracak güvenlik gücü vardır. AKP askerimizi kışlalarına çekerek, meydanı teröristlere bırakmış, Türk devletinin gücünü aşındırmıştır. AKP terörle mücadeleyi bırakıp müzakereye başlayınca duran terör saldırılarını ancak vereceği yeni tavizlerle önleyebilecektir. Oysa bir Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin terör tehditleri karşısında dik durarak terörle müzakereden yerine mücadele etmesi gerekmektedir.”

“Asker ve polisimiz terörle mücadele için arkasında güçlü bir hükümet iradesi göremiyor”
MHP’li Akçay, açılım sürecinin geldiği noktaya dair yaptığı değerlendirmede “Öcalan’ın kılavuzluğunda AKP eliyle yürütülen açılım sürecinin bugün geldiği nokta masumane haklar ve talepler olarak değerlendirilemeyecek açıklamaları karşımıza çıkarmaktadır. Sürecin hedefinin Türkiye Cumhuriyetinin milli ve üniter yapısı olduğu açıktır. PKK’nın hükümete yönelik tehditleri, hükümetin bu tehditlere karşı sessiz kalması büyük oyunun birer parçasıdır. Hükümet, PKK ile kol kola girerek Türkiye Cumhuriyetinin geleceğini teröristlerin beklentileriyle şekillendirme gayretine düşmüştür.” ifadelerine yer verdi.

MHP’li Akçay, hükümetin terör örgütüne tavizkar yaklaşımının Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki asker ve polisimizin elini kolunu bağladığına da dikkat çekti: “ Terör örgütü Türkiye Cumhuriyeti yasalarını açıkça ihlal eden faaliyetlerde bulunmaktadır. Bu gelişmeler karşısında asker ve polisimiz eli kolu bağlı oturmaktadır. Çünkü teröristlere yönelik bir hamle ile kendilerine sözde “barış sürecinin provakatörleri” sıfatını yapıştıracaktır. Arkasında terörle mücadele için güçlü bir hükümet iradesi görmeyen asker ve polisimiz de bu olaylara seyirci kalmak zorunda kalmaktadır. Neticede hükümet bir an önce terörle müzakere gafletinden vazgeçmelidir ve bugünden itibaren terörle mücadelede daha etkin bir tutum içerisinde olmalıdır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.