MHP'Lİ AKÇAY: "TERÖRİSTLERİN İADE TALEBİ HAVADA KALDI"

MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY'ın teröristlerin iade talebiyle ilgili soru önergesine cevaplandıran Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "58,59, 60 ve 61 inci AKP hükümetleri döneminde Avrupa Birliği ülkelerinden terör suçlusu olarak 254 iade talebimiz olmuş, bunlardan 8 tanesi olumlu sonuçlanmış, Irak'tan 7, ABD'den 3 teröristin iadesi istenmiş ancak bunlardan olumlu sonuç alınamamıştır." dedi.

MHP'Lİ AKÇAY:

MHP’Lİ AKÇAY: “TERÖRİSTLERİN İADE TALEBİ HAVADA KALDI”

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay’ın teröristlerin iade talebiyle ilgili soru önergesine cevaplandıran Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “58,59, 60 ve 61 inci AKP hükümetleri döneminde Avrupa Birliği ülkelerinden terör suçlusu olarak 254 iade talebimiz olmuş, bunlardan 8 tanesi olumlu sonuçlanmış, Irak’tan 7, ABD’den 3 teröristin iadesi istenmiş ancak bunlardan olumlu sonuç alınamamıştır.” dedi.

Terörle mücadelenin ancak uluslararası çaba ve katılım sonucu başarıya ulaşabileceğini söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Terörle mücadele konusunda Birleşmiş Milletler bünyesinde çeşitli protokol ve sözleşmeler hazırlanarak ülkelerinin onayına sunulmuştur.  Sözleşme konusu suçların birçoğu devletlerin iç hukuklarında esasen bu sözleşme ve protokollerin hazırlanmasından önce de suç olarak düzenlenmiştir.  Bundan dolayı, sözleşmelerin asıl özelliği düzenledikleri suçları uluslararası terör suçu olarak öngörmeleri ve bu suçlarla ilgili olarak geniş kapsamlı uluslar arası işbirliği öngörmeleridir. Birleşmiş Milletlerin terörle mücadele konusunda düzenlemiş olduğu birçok protokol ve sözleşmeyi imzalayan Türkiye yapmış olduğu ikili anlaşmalarla birçok ülkeye Türkiye’de yakalamış olduğu suçluları iade etmiştir.” dedi.

Terör suçlularının iadesiyle ilgili olarak Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e soru önergesi veren MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “ 58,59, 60 ve 61 inci AKP Hükümetleri döneminde ( 2002-2012 yılları arasında) Türkiye Cumhuriyeti terörist olduğu gerekçesiyle Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletlerinden kaç tana iade talebinde bulunmuştur? Bu iade taleplerinden kaç tanesine olumlu cevap alınmıştır? Bu talepler doğrultusunda kaç tane terörist Türkiye’ye iade edilmiştir? Türkiye Cumhuriyeti Devleti Irak yönetiminden hakkında tutuklama emri bulunan PKK’lı teröristlerin iadesini istemiş midir? Bu iadeler gerçekleşmiş midir?” diye sordu.

MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY’ın soru önergesini cevaplandıran Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “ 58,59,60 ve 61 inci AKP Hükümetleri döneminde (2002-2012 yılları arasında) Avrupa Birliği ülkelerinden terör suçlusu olarak 254 iade talebimiz olmuştur. Bu taleplerimizden 8 tanesi olumlu sonuçlanmış, 134 talebimiz reddedilmiştir. Diğer iade taleplerimiz ise halen işlem görmektedir. Yine aynı dönemde ABD’den terör suçlarıyla ilgili 3 iade talebimiz olmuş ancak girişimlerden olumlu sonuç alınamamıştır. Irak’ta bulundukları resmi yazıyla teyit edilen 7 terör suçlusunun iadesi talep edilmişse de Irak makamlarından olumlu sonuç alınamamıştır. Nitekim PKK terör örgütü mensubu olmakla beraber, 15-20 Kasım 2003 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen bombalama eylemleri kapsamında Interpol Sekreterliğinin kırmızı bültenlerine istinaden aranan 2 terör şüphelisinin Irak’ta cezaevinde bulunduklarının anlaşılması üzerine, Ülkemize iadelerinin sağlanması amacıyla talepte bulunulmuştur. İade evrakı 15.06.2005 tarihinde Irak Dışişleri Bakanlığı Hukuk Dairesinden Yüksek Mahkeme Başbakanlığına iletilmiştir. Ancak aradan geçen süreye rağmen, bunların ülkemize iadesi sağlanamadığı gibi, bunlardan birinin cezaevinden kaçtığı bilgisi alınmış, diğerinin hukuki durumu hakkında Irak makamlarından sağlıklı bir bilgi alınamamıştır.” dedi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in teröristlerin iadesiyle ilgili cevabını değerlendiren MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ AKP Hükümetleri döneminde ABD, Avrupa Birliği ülkeleri ve Irak’tan 264 teröristin iadesi istenmiş sadece AB ülkelerindeki 8 teröristin iadesine olumlu yanıt alınmıştır. Birleşmiş Milletlerin Terörle mücadele konusunda onlarca protokol ve sözleşmesi varken Türkiye’nin sözde müttefiki ve stratejik ortağı ABD ile Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye’nin terör suçlularını iade taleplerini kabul etmemesi bu ülkelerin teröristlere açıkça destek verdiklerini bir kez daha ortaya koymuştur.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.