MHP'Lİ AKÇAY: "ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ KANDIRILIYOR"

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, engelli vatandaşların sorunlarıyla ilgili olarak Başbakan Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına soru önergesi verdi.

MHP'Lİ AKÇAY:

MHP’Lİ AKÇAY: “ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ KANDIRILIYOR”

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, engelli vatandaşların sorunlarıyla ilgili olarak Başbakan Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına soru önergesi verdi.

Engellilerle ilgili geniş kapsamlı bir çalışmanın yapılması gerektiğini söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Engelli vatandaşlarımızla ilgili son çalışmanın Milliyetçi Hareket Partisi zamanında yapılan Türkiye Özürlüler 2002 Araştırmasıdır. Bu araştırmaya göre, ülkemizde 8.431.937 kişi özürlü olarak yaşamını sürdürmektedir ve bunun genel nüfusa oranı yüzde12,29’dur. Özürlülerin yüzde 77.81’i işgücüne dâhil değildir.” dedi. 

Engelli vatandaşların sorunlarıyla ilgili olarak Başbakan Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına soru önergesi veren MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, şu soruların yanıtlanmasını istedi: “Devlet Personel Başkanlığı verilerine gere kamuda çalışan memur sayısı ne kadardır? Kamuda çalıştırılan engelli memur sayısı ne kadardır? Boş bulunan engelli memur kadrosu ne kadardır? Kamuda çalışan işçi sayısı ne kadardır? Kamuda çalıştırılması gereken engelli işçi sayısı ne kadardır? Bu kanun kapsamında boş bulunan engelli işçi kadrosu ne kadardır? Elliden fazla işçi çalıştıran iş yeri sayısı ne kadardır? Bu işyerlerinde ne kadar işçi çalıştırılmaktadır? Bunlardan kaçı özürlü kadrosunda çalışmaktadır? AKP Hükümetleri döneminde 4857 sayılı kanunun 30 uncu maddesi kapsamında özürlü çalıştırması gerekirken özürlü çalıştırmayana veya yüzde 3 şartına uymayan kaç özel sektör iş yerine ne kadar ceza verilmiştir?”

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay’ın verdiği soru önergesini Başbakan Erdoğan adına cevaplandıran Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Kamuda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında kamu kurumlarında boş bulunan özürlü memur kadro sayısı 23.360’tır. 4857 sayılı kanunun 30 uncu maddesi kapsamında kamu kurumlarında çalıştırılması gereken özürlü işçi sayısı 13.186’dır. Bu kapsamda çalışan özürlü işçi sayısı 12.221, boş bulunan özürlü işçi kadrosu ise 965’tir.” dedi.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay’ın soru önergesine cevaplandıran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “2011 Ekim ayı itibariyle elli ve daha fazla sigortalı bulunan işyerlerinin sayısı 18.004 olup bu işyerlerinde çalışan işçi sayısı 3.417.745 ve çalışan özürlü sayısı 87.519 kişidir. 2011 yılı Eylül ayı sonu itibariyle özürlü kontenjan açığı bulunan özel sektör yeri sayısı 4.272’dir.” dedi.

29 Mayıs 2012 tarihinde yapılan Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS)  ile ilgili olarak hükümeti uyaran MHP’li AKÇAY, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin 16 Aralık 2011 tarihinde yaptığı açıklamada Özürlü Memur Seçme Sınav sonucuna göre 20 bin engellinin işe yerleştirileceğini söylerken Aile ve Sosyal Politikalar Müsteşarı 27 Mayıs 2012 tarihinde yaptığı açıklamada Özürlü Memur Seçme Sınav sonucuna göre 7 bin engellinin işe yerleştirileceğini söylemiştir.  Çalışma Bakanı Faruk Çelik ise 4 Nisan 2012 tarihinde TBMM Genel Kurulunda yaptığı açıklamada 3.512 engellinin ÖMSS sınavı ile işe yerleştirileceğini söylemiştir. Dolayısıyla her yetkili kendi kafasına göre açıklama yapmaktadır. Bakan 20 bin kişi alınacak derken müsteşarı 7.000 özürlü alınacak demekte, Devlet Personel Başkanlığının bağlı bulunduğu Çalışma Bakanı ise 3.512 engellinin alınacağını söylemektedir. Buradan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanına sesleniyorum. Verdiğiniz sözde durun ve 20 bin engelliyi işe yerleştirin. Biz bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.