banner278

MHP'Lİ AKÇAY: "DİYARBAKIR'A VAR, MANİSA'YA NEDEN YOK!"

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, 2012 yılında Diyarbakır'a 376 milyon lira tarımsal kaynak aktarıldığını belirterek, "Manisa'nın nüfusu 1 milyon 340 bin kişidir. Manisa'da tarımda çalışan sayısı ise 450 bin kişidir. Kamu yatırımları programına göre Manisa'ya 2010 yılında 21 milyon, 2011 yılında 31 milyon, 2012'de 43 milyon lira tarımsal kaynak aktarılmıştır. Bu nasıl adalettir?" diye sordu.

banner292
MHP'Lİ AKÇAY:

MHP’Lİ AKÇAY: “DİYARBAKIR’A VAR, MANİSA’YA NEDEN YOK!”   

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, 2012 yılında Diyarbakır’a 376 milyon lira tarımsal kaynak aktarıldığını belirterek, “Manisa’nın nüfusu 1 milyon 340 bin kişidir. Manisa’da tarımda çalışan sayısı ise 450 bin kişidir. Kamu yatırımları programına göre Manisa’ya 2010 yılında 21 milyon, 2011 yılında 31 milyon, 2012’de 43 milyon lira tarımsal kaynak aktarılmıştır. Bu nasıl adalettir?” diye sordu.

Plan ve Bütçe Komisyonunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2013 bütçe görüşmeleri sırasında söz alan MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay şunları söyledi: “Türkiye’de üretilen kurutmalık üzümün yüzde 88’i, tütünün yüzde 37’si sofralık üzümün yüzde 16’sı, zeytinin yüzde 13’ü, mısırın yüzde 12’i, kirazın yüzde 11’i Manisa’da üretilmektedir.  Manisa bu üretim potansiyeli ile tarımsal üretim bakımından Türkiye’de ilk üç il içinde yer almasına rağmen Kamu Yatırımları Programından hak ettiği tarım yatırımlarını alamamaktadır.”  .

Tarım yatırımları bakımında Manisa ile Tarım Bakanı Mehdi Eker’in seçim bölgesi Diyarbakır’ı karşılaştıran MHP’li AKÇAY, “Diyarbakır, Tarım Bakanı Mehdi Eker’in seçim bölgesidir. Diyarbakır’ın nüfusu 1 milyon 492 bin kişidir.  TÜİK’in verilerine göre Diyarbakır’da çalışan toplam nüfus 400 bin kişi, tarımla uğraşan sayısı 260 bin kişidir. Devlet Planlama Teşkilatı ve Kalkınma Bakanlığı Kamu Yatırımları Programı’na göre;   Diyarbakır’a,  2010 yılında 272 milyon,  2011 yılında 418 milyon,  2012 yılında ise 376 milyon lira tarımsal kaynak aktarılmıştır. Manisa’nın nüfusu 1 milyon 340 bin kişidir. Manisa’da tarımda çalışan sayısı ise 450 bin kişidir. Kamu yatırımları programına göre Manisa’ya 2010 yılında 21 milyon, 2011 yılında 31 milyon, 2012’de 43 milyon lira tarımsal kaynak aktarılmıştır. Bu nasıl adalettir?” diye sordu.

Tarım Bakanı Mehdi Eker’e Tarımsal kamu yatırımlarının hangi kriterlere göre dağıtıldığını soran Akçay, “Manisa, tarımsal üretim bakımından Türkiye’de ilk il arasında iken 2012 yılında aldığı 43 milyon liralık tarımsal kamu yatırımı bakımından 81 il arasında 22. sıradadır. Diyarbakır ise tarımsal üretim bakımından son sıralarda bulunmasına rağmen tarımsal yatırım bakımından genellikle birinci sırada yer almaktadır. Acaba hükûmetlerimiz  tarım yatırımlarını iller ve bölgeler arasında hangi kriterlere göre dağıtmaktadır? Belli bir adalet, nefaset gözetiliyor mu; yatırımlar öncelikler gözetilerek mi yapılıyor, yoksa gücü yeten ödeneği ve yatırımı koparıyor mu; gücü yetmeyen veya sessiz kalan illerdeki projeler sürüncemede mi kalıyor?” diye sordu. 

AYRIM YAPILMIŞ 
Manisa’daki tarımsal yatırımlara değinen Akçay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarım Bakanı Eker, tarımsal yatırımlar içerisinde Devlet Su İşlerinin yatırımların da yer aldığını söylemiştir. 2012 yılı Kamu Yatırımları Programı’na göre Manisa’da tarım sektöründeki projelerin toplam tutarı 511 milyon liradır.  Manisa’daki bu projelere 2011 yılı sonuna kadar 111 milyon lira gönderilmiştir. Manisa’daki bu projelere baktığımızda; Akhisar Gördes Sulama Projesi, Aşağı Gediz II. Merhale Taşkın Projesi, Manisa Güneşli Depolama Sulama Projesidir. Yine 1986 yılında yapımına başlanan ve sürekli bitiş süresi uzatılan Akhisar Gördes Sulama Projesi’nin değeri 216 milyon liradır.  1986 yılında 2011 yılına kadar bu proje için 83 milyon lira aktarılmış, 2012 yılında 15 milyon lira aktarılmıştır. Yani iki ili mukayese ettiğimizde Manisa’daki bütün projelerin toplamı Diyarbakır’a ayrılan tarımsal yatırımın bir yıllık yatırımını karşılamaktadır.”  .
Zeytinyağına desteleme primi ödenirken sofralık zeytine destekleme primi verilmediğini söyleyen MHP’li Akçay, “Pamuk ve tütün üretiminin durma noktasına gelmesinin ardından son 15 yıldır alternatif ürün olarak zeytin üretimine yönelen Akhisar,  yetiştirdiği ürünlerle kısa sürede ‘zeytinciliğin merkezlerinden biri’ olarak anılmaya başlanmıştır. İlçe ekonomisinin lokomotifi olan zeytin, bölgede yaşayan esnaftan sanayiciye kadar herkesi bir bütün olarak etkilemektedir. Bu nedenle de ürünün geliştirilmesi ve ekonomik değerinin arttırılması, bölge için büyük önem taşımaktadır. 81 bin hektar ekim alanına sahip olan Akhisar’da 12 milyon zeytin ağacı bulunmakta ve yaklaşık 20 bin aile geçimini bu üründen sağlamaktadır. Akhisar’da bu gün itibariyle irili ufaklı 250’yi aşkın zeytin işleme tesisi vardır. Türkiye’de sofralık siyah zeytinin yüzde 35’i, sofralık yeşil zeytinin ise yüzde 70- 75’i Akhisar’da üretilmektedir. İhracat için büyük önem taşıyan pastörize zeytin işleme konusunda da Akhisar öncü olmuştur. Sofralık zeytinde üretim ve işlemede büyük başarılara imza atan Akhisar, pazarlama ve tanıtımda bazı sorunlar yaşamaktadır.  Marka olma yolunda ise emin adımlarla yürümektedir. Zeytinyağına desteleme primi ödenirken sofralık zeytine destekleme primi verilmemektedir. Bu nedenle ürettiği zeytinin yüzde 90’nını sofralık olarak değerlendiren Akhisar’daki üreticiler bu destekten yararlanamamaktadır. Türkiye’de zeytinyağına kilo başına 50 kuruş destek veriliyor. Zeytine destek verilmemektedir. Sektörün talebi bu 50 kuruşluk desteğin zeytine de verilmesi, Zeytinyağına en azından kilo başına 1- 1.5 lira destek verilmesidir. Bu kapsamda sofralık zeytine destekleme primi vermeyi düşünüyor musunuz?” diye sordu.
Erkan Akçay açıklamalarına şöyle devam etti: “2002 ve 2012 yılları itibarıyla Manisa’da kaç hektar alanda kaç çiftçimiz tarafından tütün ve pamuk üretimi yapılmaktadır ve yapılmıştır. Yine, 2002 ve 2012 yılları itibarıyla üretilen tütün ve pamuk miktarı nedir? Ülkemizin bitkisel yağ üretimi ve tüketimi ile dışa bağımlılık durumu 2002-2012 yılları itibarıyla nedir? 2002-2012 yılları arasında ne kadar yağlı tohum bitki ithal edilmiştir? Hükümetin uygulanan yanlış tarım politikaları yüzünden Manisalı çiftçilerimiz zor günler geçirmektedir. 23 bin çiftçimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine 894 milyon TL borcu vardır. Yüzlerce çiftçimiz hakkında icra işlemi başlatılmıştır. 2002 yılında çiftçinin toplam 530 milyon lira kredi borcu varken, bu tutar 2011 yılında 29,5 milyar lirayı geçmiştir.  2012 yılı itibarıyla çiftçilerimizin bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan tarımsal kredi borcu nedir?” 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.