banner278

MHP'Lİ AKÇAY, CEMAAT VAKIFLARINA MAL İADESİNİ GÜNDEME TAŞIDI

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, cemaat vakıflarına mal iadesini gündeme taşıdı.

MHP'Lİ AKÇAY, CEMAAT VAKIFLARINA MAL İADESİNİ GÜNDEME TAŞIDI

MHP’Lİ AKÇAY, CEMAAT VAKIFLARINA MAL İADESİNİ GÜNDEME TAŞIDI

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, cemaat vakıflarına mal iadesini gündeme taşıdı.

1936 yılında gayrimüslimlerden kendilerine ait vakıf malları ile ilgili beyanname istendiğini söyleyen Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “1936 yılında azınlık vakıflarınca beyan edilen mallar belirlenerek gayri Müslimlere verilmiştir. 1936 Beyannamesi'nin dayanağı ise 5 Haziran 1935 Tarihli 2762 sayılı Vakıflar Yasasıdır.  2762 sayılı Vakıflar Kanunu'nun 44. maddesine göre Azınlık Vakıfları, beyan ettikleri malları 1935 tarihinden geriye yönelik 15 yıl kullandıklarını ispatlamaları gerekiyordu. Ama cemaat vakıfları bahse konu bu malların bu tarihten önce kendileri tarafından kullanıldıklarını açıklayamadığı gibi kişiler üstüne tescil etmek gibi hileli yolları denemişler, zaman içinde hibe veya veraset yoluyla mülk edinmeye başlamışlardır. Konu mahkemelere intikal etmiş, davaları kaybeden azınlık vakıfları, temyize başvurmuşlardır. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 08.05.1974 tarih E.1971/2-820, K.1974/505 sayılı kararıyla Eshası Hükmiyenin Emvali Gayrimenkuleye Tasarrufu Hakkındaki Kanun'a göre Türk olmayanların meydana getirdikleri tüzel kişiliklerin 1936 Beyannamesi sonrasında yasa dışı yollardan edindikleri taşınmazların, Hazine veya Vakıflar Genel Müdürlüğü adına tesciline karar verilmiştir.” diye konuştu.

AKP döneminde 20.02.2008 tarihinde kabul edilen 5737 Sayılı Vakıflar Kanun’un Geçici 7. maddesiyle azınlık cemaat vakıflarına taşınmaz mal iadesinin yasalaştığını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “22.08.2011 tarih ve 651 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 5737 sayılı Vakıflar Kanunu’na eklenen Geçici Madde 11 ile Azınlık Cemaat Vakıflarının 1936’da beyan ettikleri tüm taşınmazların, özel mülkiyete konu olanlar dâhil iadesi yasalaşmıştır.” dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yabancı vakıflara mal iadesiyle ilgili kararını değerlendiren MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yabancı vakıflara mal iadesiyle ilgili kararında, “Türkiye’den savunma ve tazminat talebi var iken AKP Hükümeti Yetimhane ve Bozcaada’daki Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesini, manastır ve mezarlığını iade etmiştir.” dedi.

İzmir Musevi Cemaatinin Vakıflar Meclisi kararıyla İzmir Musevi Cemaati adıyla tescillenmesiyle ilgili olarak Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a soru önergesi veren MHP’li AKÇAY, “ İzmir Musevi Cemaati,  Vakıflar Meclisi tarafından hangi tarihte, hangi gerekçeyle İzmir Musevi Cemaati Vakfı adıyla tescillenmiştir? İzmir Musevi Cemaatinin, İzmir Musevi Cemaati Vakfı adıyla Vakıflar Meclisi tarafından tescillenmesinden sonra bu Cemaate İzmir Havra Sokak’ta bulunan Şalom, Giveret, Elgazi, Bikurholim, Beth İsrael ve Roşarr sinagoglarıyla birlikte kullanılmayan 12 sinagog ve birçok dükkânın devredileceği yönündeki iddialar doğru mudur? İzmir Musevi Cemaati Vakfının şu ana kadar mal iadesiyle ilgili bir talebi olmuş mudur?” diye sordu.

MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY’ın soru önergesini yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “ İzmir Musevi Cemaati, Vakıflar Meclisinin 13.12.2011 tarih ve 874/683 sayılı kararı ile vakıf olarak tescil edilmiştir. İzmir ilinin muhtelif semtlerinde İzmir Musevi Cemaati adına kayıtlı havra, sinagog ve mezarlık vasıflı taşınmaz bulunmakta olup, İzmir’de yaşayan yerleşik Musevi Cemaatince kullanılmaktadır. İzmir Musevi Cemaati Vakfının 06.01.2012 tarihi itibariyle 5737 sayılı Vakıflar Kanununun geçici 11 inci maddesi kapsamında henüz bir başvurusu olmamıştır.” dedi.

Başbakan Bülent Arınç’ın soru önergesine verdiği cevabı değerlendiren MHP’li AKÇAY, “1936 yılında Vakıf yasasında yapılan değişiklik kapsamında kendilerine ait olduğunu iddia ettikleri taşınmazların tapularını veremediği için İzmir Musevi Cemaati vakıf olarak değerlendirilmemiştir. İzmir Musevi Cemaatinin, Vakıflar Meclisi tarafından tescillenmesi ve mal iadesiyle ilgili olarak Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a verdiğimiz soru önergesi üzerine bir gazeteci İzmir Musevi Cemaati Başkanıyla bu konuda görüşme yapmıştır. İzmir Musevi Cemaati Başkanı bu gazeteye yaptığı açıklamada, “İzmir Musevi Cemaatinin, Vakıflar Meclisinin 13.12.2011 tarih ve 874/683 sayılı kararı ile vakıf olarak tescil edildiğini söyleyerek İadesi söz konusu olan 22 adet taşınmazın tapularının yandığını iddia etmiş ve taşınmazların mülkiyetini almak için çalışmalara başladıklarını ve şubat ayının ikinci yarısında da taşınmazların iade başvurusunu yapacaklarını söylemiştir.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.