MHP'Lİ AKÇAY, ÇALDAĞIN'DAKİ FAALİYETLERİN DURMASINI İSTEDİ

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Çaldağı vahşi madencilik faaliyetinin durdurulması amacıyla Turgutlu Çevre Platformu tarafından kurulan çadırı ziyaret etti, Çaldağı'nda vahşi madencilik faaliyetinin durdurulması için imza verdi.

MHP'Lİ AKÇAY, ÇALDAĞIN'DAKİ FAALİYETLERİN DURMASINI İSTEDİ

MHP’Lİ AKÇAY, ÇALDAĞIN’DAKİ FAALİYETLERİN DURMASINI İSTEDİ  

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay,  Çaldağı vahşi madencilik faaliyetinin durdurulması amacıyla Turgutlu Çevre Platformu tarafından kurulan çadırı ziyaret etti, Çaldağı’nda vahşi madencilik faaliyetinin durdurulması için imza verdi.

Çaldağı vahşi madencilik faaliyetinin durdurulması için imza kampanyası yapan Turgutlu Çevre Derneğinin çadırını ziyaret edip Çaldağında açık liç yöntemiyle maden çıkartılmaması için imza atan MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Çaldağı, Türkiye’nin en verimli ovalarının ortasında yer almaktadır. Bu ovalarda Turgutlu, Manisa, Alaşehir ve Salihli ovalarında Sultaniye üzümü, Akhisar ovası Zeytinyağı üretimi ile Türk tarımında çok özel bir yere sahiptir. Çaldağı’da düşük tenörlü nikel madeni bulunmaktadır. Türkiye’nin en verimli ovalarının ortasında yer alan Çaldağı’nda açık liç yöntemi ile nikel madeni çıkartılmasına izin verilmiştir. Çaldağı için ÇED raporunu alan Encon şirketinin Gördes’teki  nikel madeni için en az miktarda sülfürik asit kullanıldığı ve çevreye etki minimuma indiği gerekçesiyle yüksek basınçta liç yöntemini önerirken Çaldağı için açık liç yöntemini önermesini anlamak mümkün değildir. Dünya’da nikel madeni çıkartmak için yüksek basınçta liç yöntemi kullanılırken Çaldağı’nda dünyada başka hiçbir yerde kullanılmayan açık liç yöntemi kullanılması sonucu  insan sağlığına ve doğaya geri dönülemez zararlar verilecektir.” dedi.

Çaldağında açık liç yöntemiyle nikel çıkartılması sonucu yaşanacak sağlık ve çevre felaketine hakkında bilgi veren MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay,“ Çaldağ Nikel A.Ş’nin faaliyetleri sonucunda 800 bin tanker yükü yaklaşık 15-18 milyon ton sülfürik asit kullanılacaktır. Çaldağı’nda nikel madeni çıkartılması sonucunda Marmara Gölü’nün yarısı kadar sülfürik asit, Turgutlu toprağına, havasına, suyuna karışacaktır. Sülfürik asit havuzundan sülfürik asit sızmasından ve oluşacak asit yağmurlarından dolayı Akhisar, Alaşehir, Salihli, Turgutlu ve Manisa’dan İzmir’e kadar uzanan coğrafya büyük bir tehdit altındadır. Günde 153 ton kükürt, sis ve buhar olarak havaya karışacak suyla, nemle karşılaştığı her yerde aside dönüşecektir. Maden günde 12 bin ton su tüketecektir. Bu su, Gediz nehrinden ve sondaj çalışmalarıyla yeraltından çekilecek ve bunun sonucu olarak Kuzey Çaldağ eteklerinde yeraltı suyu düzeyi düşecektir. Yeraltı sularının havuzun ihtiyacı için kullanılması ovayı ve çevre il ve ilçeleri besleyen su kaynaklarının kurumasına neden olacaktır. Açık liç yönteminde kullanılacak açık havuza alan açabilmek için dağ üzerindeki ormanlık alandan 300 bin ile 2 milyon arası ağaç kesilecektir. Madenin çalışmaya başlarsa 32 adet açık liç havuzu oluşacaktır. Bunlardan nasıl kurtulacağı büyük soru işaretidir. Proje sonunda 2 milyon 500 bin kamyonluk proses atığı kalacaktır. Bunların bölgeden uzaklaştırılması tahminen 1.2 milyar TL masrafa yol açacaktır. Maden yerleşkesi için kesilen ağaçlar ve oyulan araziler, erozyonu hızlandırmanın yanında, heyelan riskine yol açacak ve deprem riskini artıracaktır. Madenin doğal hayata verdiği zararlar, bölgede tarıma dayalı fabrikaların da kaynaklarını olumsuz yönde etkileyeceğinden, fabrikalarda çalışan bölge halkını işsiz kalma riskiyle baş başa bırakacaktır.” dedi. 

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na yüklenen MHP’li Akçay, “ AKP Hükümeti dışarıdan gelen tazyiklere karşı dirayet gösterememektedir. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Çaldağı’nda vahşi yöntemle nikel madeni çıkartılmasına izin verilmesi konusunda, ‘ Aşırı derecede baskıların altında kaldık, direnemiyoruz.’ demiştir.  Veysel Eroğlu hangi baskıların altında kalmıştır?  Veysel Eroğlu bu ülkenin bakanıdır. Milliyetçi Hareket Partisi Türkiye Cumhuriyetinin hükümetini ve bakanını her türlü baskıya karşı korur. Bu kadar zavallı, bu kadar aciz bir laf olabilir mi? Burayı işletme hakkını alan Sardes Şirketi İngiliz Kraliyet ailesine aitti. Cumhurbaşkanı Gül İngiliz kraliyet ailesinden nişan alırsa Dünya’nın en verimli ovalarından biri olan Gediz Ovası’nın ortasında İngiliz firmasına Sülfürik asitle nikel çıkartılmasına izin verilmesine şaşırmamak gerekir.” dedi. 

AKP Manisa Milletvekillerini eleştiren MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay,  “AKP Milletvekilleri Turgutlu Çaldağ’da açık liç yöntemiyle nikel çıkartılmasına karşı olduklarını söylemekteydiler. Çaldağında maden çıkartılması sonucu yaşanacak felaketleri bilen AKP Manisa Milletvekilleri daha sonra  muhtarlarla toplantı yaparak ‘ Çaldağ’da nikel madeni işletmeye açılınca 1.000 kişiye istihdam sağlanacak, biz bunun kefiliyiz’ demişlerdir.  Seçim zamanı gelince Manisalılardan oy isteyen AKP Manisa Milletvekilleri seçimden sonra başta Turgutlular olmak üzere Tüm Manisalıları zehirleyecek olan şirketin sözcülüğünü yapmaktadır.  ” dedi. 

Çaldağı’nda sülfirik asitle nikel madeni çıkartılmasıyla ilgili olarak ilk Araştırma Komisyonu Önergesinin Milliyetçi Hareket Partisi tarafından verildiğini söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak, Turgutlu Çaldağ nikel yatağının işletilmesiyle ilgili olarak 23. dönemde 29 Şubat 2008 tarihinde Meclis Araştırması açılmasına yönelik önerge verdik. Bu önergemiz kabul edilmiştir. Ancak 23. dönem çalışmaları sona erdiği için Araştırma Komisyonu kurulamamıştır. 24 üncü dönemde de yani bu yıl da Turgutlu Çaldağı nikel yatağının işletilmesiyle ilgili soru önergesi verdik. Biz bu konunun üzerine gitmeye devam edeceğiz.” dedi. 

MHP’li Akçay ile birlikte MHP MYK Üyesi ve 23 üncü dönem Manisa Milletvekili Mustafa Enöz, MHP il Başkanı Tamer Akkal, Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün,  23 üncü dönem Manisa Milletvekili Ahmet Orhan, MHP il Genel Meclisi Üyesi Sevil Şekercioğlu, MHP Manisa il başkan yardımcıları Mehmet Ödevli, Murat Türkekal ve çok sayıda il ve ilçe yöneticileri imza kampanyasına destek verdi.

İmzalar sonrası kısa bir açıklama yapan Turgutlu Çevre Platformu yöneticileri, “Manisa milletvekilimiz Erkan Akçay, gerek daha önceki ziyaretlerimiz sırasında gerek bu konuda vermiş olduğu TBMM Araştırma Komisyonu Önergesiyle gerekse kamuoyuna yaptığı açıklamalarla bizlere sonuna kadar destek olmuştur. Bu gün burada başta Manisa milletvekilimiz Erkan AKÇAY olmak üzere MHP il başkanının, geçmiş dönem MHP Milletvekillerinin, Manisa Belediye başkanının, MHP’li il ve ilçe yöneticilerinin, MHP’li il Genel Meclisi üyelerinin hep beraber buraya gelerek bizlere destek vermesi ve imza kampanyamıza katılması bizleri onurlandırmıştır.” dedi.

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.