banner278

MESLEK LİSESİ MEZUNLARINA İHTİYAÇ VAR

Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Manisa İl Temsilciliği ve Manisa Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğünce düzenlenen "Ağır ve Tehlikeli İşler Geliştirme ve Uyum Kursunu" tamamlayanlar 88 kursiyere belgeleri verildi. Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, iş güvenliği ve iş becerisi konusunda mesleki eğitime Türkiye'nin büyük ihtiyacı olduğunu kaydetti.

banner292
MESLEK LİSESİ MEZUNLARINA İHTİYAÇ VAR

MESLEK LİSESİ MEZUNLARINA İHTİYAÇ VAR

Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Manisa İl Temsilciliği ve Manisa Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğünce düzenlenen "Ağır ve Tehlikeli İşler Geliştirme ve Uyum Kursunu” tamamlayanlar 88 kursiyere belgeleri verildi. Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, iş güvenliği ve iş becerisi konusunda mesleki eğitime Türkiye’nin büyük ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Manisa İl Temsilciliği ve Manisa Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğünce düzenlenen "Ağır ve Tehlikeli İşler Geliştirme ve Uyum Kursu “kapsamında eğitime katılanlara belgeleri Sipil Plastik A.Ş.  Eğitim Salonu’nda düzenlenen törenle verildi. Törene Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, İl Milli Eğitim Yardımcısı Şerafettin Yel, Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Manisa İl Temsilcisi Hakkı Bayraktar, Makina Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Mehmet Özsakarya ve kursiyerler katıldı. Kursa katılan 88 kursiyere 2 haftada 96 saat kurs verildi.

MANİSA İHRACATTA 7. SIRADA

Manisa’nın bir sanayi şehri olduğunu vurgulayan Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, içinde bulundurduğu Organize Sanayi Bölgesi’nin Türkiye’nin en önemli sanayi bölgelerinden biri olduğunu ifade etti. Manisalılar olarak böyle bir bölgeye sahip olmaktan dolayı mutlu olduklarını altını çizen Vali Daşöz, “Manisa’da marka müesseseler var. Manisa aynı zamanda çok önemli bir ihracat merkezi. Hem üretim kapasitesiyle, hem marka değerleriyle, hem turistik alt yapısıyla önemli bir şehir. Manisa açıklanan sonuçlara göre ihracat rakamları bakımından 7. sırada yer alıyor. Bunun içinde 6,5 milyarlık dış ticaret hacmiyle OSB büyük önem taşıyor. Bunlar çok güzel göstergeler” dedi.

DEMOKRASİNİN TEMELİNDE MESLEKİ EĞİTİM VAR

Gelişen teknolojiye uyum ve iyi bir donanımın bu başarıda büyük bir önem taşıdığını kaydeden Vali Daşöz, “Bu noktada mesleki eğitim büyük bir zorunluluk olarak ortaya çıkıyor. Hele hele teknolojinin de hızlı geliştiğini, dünyadan ürün talep eden tüketicinin, pazarların sizden hangi özellikle ürünler talep ettiğini iyi bilmemiz gerekir. Bunu dünyada benzer işler yapan diğer fabrikalardan daha iyi üretmemiz gerekiyor. Bunların yolu da bu şekildeki eğitimden geçiyor. Bu eğitimler sürekli bir şekilde yapılmalı. Bu açıdan milli eğitimim mesleki eğitime, ileriye yönelik eğitime çok önem vermesi gerekiyor.  Reele sektörde işbirliği içerisinde hareket edilmesi gerekiyor. Bu tür çalışmalara ülkemizin çok ihtiyacı var. İş güvenliği bakımından bu eğitimlere önem vermeliyiz.  Meslek güvencesi bakımından donanımlı insanlar her zaman rahattır. Bir insanın beceri sahibi olması kendisini çok değerli hissetmesine yardımcı olur. Batılılar demokrasinin temelinde mesleki eğitim vardır. Demokrasi kendisini daha değerli hisseden insanların rejimidir” diye konuştu.

SANAYİSİ GELİŞEN MANİSA’DA BU EĞİTİME ÇOK İHTİYAÇ VAR

Bu törenin kendileri için onurlu bir tören olduğunu kaydeden İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, bu eğitimin çok önemli olduğunu söyledi. Mesleki eğitim sanayiciler için çok önemli olduğunu belirten Altınsoy, “Özellikle Manisa gibi sanayileşmiş, sanayisi hızla artan bir bölgede bu eğitime daha çok ihtiyaç var. Bu açıdan buradan sanayi kuruluşlarına çağrıda bulunuyorum. Bu eğitimlerin daha çok olmasını istiyorum” diyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Türkiye’nin en büyük sorunun işsizlik olduğunu vurgulayan Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Manisa İl Temsilcisi Hakkı Bayraktar, işsizliğin önüne geçmenin yolunun istihdam olduğunu kaydederek, “Ülkemizin sanayi sürecinde uluslararası platformda rekabet gücünün artırılması için nitelikli iş gücümüzün ve teknolojik alt yapımızın giderek daha da iyileştirilmesi gerekir. Bunun içinde bizler eğitilmiş iş gücünü oluşturmak zorundayız.  Makine Mühendisleri Odası olarak özellikle Manisa’da yıllardır meslek ve mesleki sorunların yanında toplumsal alanda kalkınmanın gereği olan eğitime de çok önem veriyoruz. ” dedi.

TÜRKİYE’DE GÜNDE 3 KİŞİ İŞ KAZASINDA HAYATINI KAYBEDİYOR

Böyle bir eğitime öncelik ettiği için Manisa’ya teşekkür eden Makina Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Mehmet Özsakarya, “Türkiye’de günde 3 kişi iş kazasında hayatını kaybediyor. Bu yılda 1000 kişiye tekabül ediyor.  Bunun 3 katı da sakatlık meydana geliyor.  Bu rakamlardan böyle bir eğitimin ne kadar önemli olduğunu görmek mümkün.  2 yılda 24 bin kişiye eğitim verdik. Bu kazaların en aza indirilmesi için bu tür eğitimlerin çok önemli olduğuna inanıyorum. Manisa’daki bu örneğin İzmir ve Türkiye’de yaygınlaşmasını istiyoruz.”  dedi.  Konuşmaların ardından kursu tamamlayan 88 kursiyere belgeleri Vali Daşöz tarafından verildi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.