Memur-Sen’den Danıştay’ın kararına büyük tepki

Memur-Sen ve Memur-Sen’e bağlı sendikalara 2010 yılı Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi kılavuzundaki kılık kıyafetle ilgili düzenlemelerin Danıştay 8. Dairesi tarafından yürütmesinin ''fiziksel teşhiste sorun olabilir'' gerekçesiyle durdurulmasına büyük tepki gösterdi.

Memur-Sen’den Danıştay’ın kararına büyük tepki

Memur-Sen’den Danıştay’ın kararına büyük tepki

Memur-Sen ve Memur-Sen’e bağlı sendikalara 2010 yılı Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi kılavuzundaki kılık kıyafetle ilgili düzenlemelerin Danıştay 8. Dairesi tarafından yürütmesinin ''fiziksel teşhiste sorun olabilir'' gerekçesiyle durdurulmasına büyük tepki gösterdi.   Başörtülü adayların sınavlara girişinin engellenmesi, demokratikleşme adımlarının ardı ardına atıldığı bir Türkiye’ye yakışmadığını belirten Memur-Sen’den yapılan açıklamada bu kararın ideolojik saplantılarla dokunmuş “akıl örtüsü” sorunu yaşayan zihniyetin ürettiği bir sorundan kaynaklandığını ifade ettiler. Milletin ve özellikle de başörtülü kızların bizzat yaşadıkları bu sorunun 12 Eylül referandumuyla sona ereceğine inandıklarını fakat söz konusu davayı açanların ve davayı karara bağlayanların referandumda “Evet” diyen milletten ve değerlerinden rahatsız olduğunu vurguladılar.   İnancı gereği başını örten kadın ve genç kızların, sorunun kaynağı değil, mağduru olduğunun altını çizen Memur-Sen şu açıklamaları yaptı: “Bu kararın alınmasına neden olan davayı açanlar, 1960 darbesinin doğurduğu, 1980 darbesinin beslediği, 28 Şubatın dinamikleştirdiği yapıların toplum mühendisliği yapma çabasını gestapo mantığıyla devam ettiriyorlar. Asıl üzücü olan ise; hakkı, hakkaniyeti ve adaleti koruması ve tesis etmesi gereken yargının ve yargı mensuplarının, kararlarıyla bu gestapo mantığını makul bulmasıdır.   Dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde sınava başörtüsü ile giriliyor ve bir güvenlik sorunu, endişesi yaşanmıyorken, Danıştay 8. Dairesi tarafından “fiziksel olarak teşhiste” sorun olabilir ve “sınav güvenliği açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir” gerekçeleriyle başı açık fotoğraf çektirme ve başı açık sınava katılma dayatması üretilmesi hukuki açıdan garabet teşkil etmek yanında fiili açıdan da aklın kabul sınırlarının dışındadır. Bu gerekçeyi mutlak doğru kabul edersek Genelkurmay Başkanı’ndan erine kadar Silahlı Kuvvetlerimizdeki bütün personelin şapkasını yasaklamak hatta devrim kanunları arasında sayılan ve halen korunan şapka kanununu güvenlik gerekçesiyle yürürlükten kaldırmak zorundayız. Ne de olsa şapka da baş örtüyor.   Yargı mensuplarının görevi, 2010 Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES)’nda başörtülü kızlarımızın “niyetlerini okumak” değil, onların “okuma niyetlerini korumak”tır. Yükseköğrenim gören kızlarımızın başlarını açtırmak için çaba gösterenleri, yükseköğrenim gençliğimizin ufkunu açmak için çaba göstermeye davet ediyoruz. Başörtülü kızlarımıza baskı uygulamak için “ikna odası” oluşturanlara, milletimizin 12 Eylül’de insan hak ve özgürlükleri açısından yeni bir ders verdiğini tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz. Danıştay’ı millete rağmen değil, millet ve milletin değerleri adına karar vermeye davet ediyoruz.    

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.