MEMUR-SEN TOPLU SÖZLEŞME İÇİN ALANLARA ÇIKTI

Memur-Sen'e bağlı Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, "Memur-Sen olarak ilk toplu sözleşmenin kamu görevlilerine motivasyon ve teşvik paketi niteliğinde olmasını bekliyoruz.'' dedi. Basın açıklamasına Manisa Memur Sen İl Temsilcisi Yüksel Ülker de katıldı.

MEMUR-SEN TOPLU SÖZLEŞME İÇİN ALANLARA ÇIKTI

MEMUR-SEN TOPLU SÖZLEŞME İÇİN ALANLARA ÇIKTI

Memur-Sen’e bağlı Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, “Memur-Sen olarak ilk toplu sözleşmenin kamu görevlilerine motivasyon ve teşvik paketi niteliğinde olmasını bekliyoruz.’’ dedi. Basın açıklamasına Manisa Memur Sen İl Temsilcisi Yüksel Ülker de katıldı.

Memur-Sen’e bağlı sendikaların üye ve yöneticileri Manisa Merkez’de bulunan Manolya Meydanı’nda bir araya gelerek TBMM’de yasalaşan kamu çalışanlarına tanınan toplu sözleşme hakkı nedeniyle 30 Nisan’da başlaması öngörülen görüşmeler öncesinde talep ve beklentilerini iletti.   

Memur-Sen Konfederasyonu Manisa İl Temsilciliği adına basın açıklamasını yapan Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, Toplu Sözleşme hakkının Memur-Sen’in zaferi olduğunu vurguladı.  Sofuoğlu, toplu görüşme sürecinde taleplerini ileten ancak düzenlenen çalıştaya bile katılma ciddiyetinden uzak bazı konfederasyonların bu gün toplu sözleşmeye sahip çıkma yarışı içine girdiği eleştirisinde bulundu. Sofuoğlu, ‘’12 Eylül referandumu öncesinde toplu sözleşmeyi anayasa değişikliği paketine koyduran, referandumda da ‘Evet’ kampanyasına destek veren tek konfederasyon Memur-Sen olmuştur. Hizmet kolu toplu sözleşmesinin de TBMM’deki görüşmeler sırasında yasadan çıkarılmasını engelleyen yine Memur-Sen olmuştur. Toplu Sözleşme yasasının çıkması için bu kadar mücadele eden Memur-Sen’in toplu sözleşme sürecinden de başarıyla çıkacağından kimsenin endişesi olmasın.’’ diye konuştu.

Sofuoğlu, taleplerini sıralamadan önce bazı hususları hatırlatmak istediğini ifade ederek şöyle konuştu: “Hükümet 2003-2012 yıllarında sermayeye yönelik 4 teşvik paketi yürürlüğe koymuştur. Türkiye ekonomisi bugün dünyanın en çok büyüyen ikinci ekonomisi durumundadır.  Bu şartlarda Memur-Sen olarak ilk toplu sözleşmenin kamu görevlilerine motivasyon ve teşvik paketi niteliğinde olmasını bekliyoruz. Eşit işe eşit ücret iddiasıyla çıkartılan 666 sayılı kanun hükmünde kararname eşitliği sağlama yerine yeni eşitsizlikler oluşturmuştur. Maliye bakanlığı her yıl müzakereler öncesi önereceği rakamı bir gazete aracılığıyla duyurma geleneğini sürdürerek bu yıl da 3 + 3 gibi komik bir zam artışından söz etmiştir. İlk toplu sözleşme üst düzey bürokratlarla diğer kamu görevlileri arasındaki makası daraltmalıdır. Artık enflasyona ezile değil, enflasyonu ezen bir maaş istiyoruz. Çünkü yaşam şartlarının ağırlığı aşikârdır.”

Toplu sözleşme taleplerini 2 yıllık bir süre varsayılarak belirlediklerini ifade eden Sofuoğlu, Memur-Sen’in toplu görüşmelerde masaya getireceği bazı talepleri de şöyle sıraladı:  2012 yılı içinde çalışan memurumuzun maaşına yüzde 16, 2013 yılı için de yüzde 14 zam yapılmalıdır. Ek ödemede öğretmen ve öğretim elemanı için 50 puan yani 314 TL, Din görevlileri hekim dışı sağlık personeli, sivil savunma uzmanları ile KİT’lerdeki 2 sayılı cetvele tabi personelden ek ödeme oranlarındaki artış yapılmayanlara 25 puan yani 157 TL artış yapılmalıdır. Kıdem aylığı göstergesi 20’den 100’e çıkarılmalı 25 yıllık süre sınırlaması uygulanmamalıdır. 4-C statüsünde istihdam edilen personelle ilgili olarak ta şu beklentiler içindeyiz; 4-C statüsündeki personel 12 ay süreyle istihdam edilmelidir. Mevcut Ücretlerine 200 TL seyyanen zam yapılmalıdır. Eş, çocuk, giyecek ve yemek yardımlarından yararlandırılmalı, çalışmalarına esas sözleşmelerinden damga vergisi alınmamalıdır. 4-C’li çalışan personel 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren de kadrolu statüye geçirilmelidir. Sözleşmeli Personelle ilgili olarak ta; 657 sayılı kanunun 4/B maddesi ve ilgili kanun ve düzenlemelerle istihdam edilen sözleşmeli personel kadrolu statüye geçirilmelidir.  Buna ek olarak ta kamu kurum ve kuruluşların da işçi statüsünde çalışan ön lisans ve lisans mezunları yürüttükleri görevler itibariyle memurluk sıfatını gerektiren hizmetleri yürütüyorlarsa memur kadrolarına geçirilmelidir.”

Sofuoğlu, Memur-Sen’in bu süreçteki tüm beklenti ve taleplerini daha detaylı olarak hazırlayarak bir kitapçık halinde kamuoyu ile paylaşacaklarını da sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.