MEMUR SEN: "TOPLU PAZARLIK HAKKINA VİZE KONULAMAZ"AİDAT ÖDEMEYECEK

Memur Sen İl Temsilcisi Yüksel Ülker, yaptığı açıklamada toplu pazarlık hakkına vize konulamayacağını söyledi.

MEMUR SEN:

MEMUR SEN: “TOPLU PAZARLIK HAKKINA VİZE KONULAMAZ”

Memur Sen İl Temsilcisi Yüksel Ülker, yaptığı açıklamada toplu pazarlık hakkına vize konulamayacağını söyledi.

Manisa Memur Sen İl Temsilcisi Yüksel Ülker, Memur-Sen'in öncülüğünde, 12 Eylül Referandumunda toplu sözleşme hakkı elde eden kamu çalışanları, referandumun üzerinden 1,5 yıl geçmesine rağmen henüz yasanın çıkarılamamış olması ve Yasa Tasarısındaki örgütlenme ve toplu pazarlık hakkına yönelik kısıtlayıcı hükümler gibi nedenlerle hayal kırıklığı yaşadığını söyledi.

Memur-Sen Camiasının demokrasiye inanan bir sivil toplum örgütü olarak, her türlü antidemokratik baskıya karşı kararlılıkla mücadele ettiğini belirten Ülker, “Bu mücadelenin bir parçası olarak sivil anayasa talebini seslendirirken, sadece askeri vesayeti değil, toplu sözleşme hakkını hazmedemeyen devlet geleneğini de hedef alıyoruz. 12 Eylül referandumunda, halkından korkan, çalışanından korkan devlet anlayışını yıkmak için sandığa nasıl sahip çıkmışsak, bugün aynı kararlılıkla sivil anayasa sürecine öncülük ediyoruz. Türkiye'de toplumsal alanda ve devlet düzeyinde demokrasiyi güçlendirme noktasında toplumsal heyecanın yüksek olduğu bir ortamda, 2 milyon kamu çalışanını ilgilendiren toplu sözleşme yasasında kırılma yaşanmasını kabul etmeyeceğiz.” dedi. 

Kendilerine ulaşan haberlerden Yasa Tasarısında hizmet kolu toplu sözleşmesinin önemsizleştirilmeye çalışıldığını ifade eden Ülker, “Bürokratlar, Hükümete toplu görüşme masasını tarif etmektedirler. Hâlbuki Memur-Sen en son 2010 yılında yapılan toplu görüşmelerde, ‘Toplu sözleşme olmazsa bu masaya bir daha oturmayacağız.’ demiştir. Bu kararlı duruşumuz sayesinde, toplu sözleşme hakkı anayasal güvenceye kavuşmuştur. Böyle iken, toplu görüşme düzeyinde etkisiz ve yasakçı bir toplu sözleşme hedefleyen bürokratik geleneğin işgüzarlığına teslim olmayız. Hizmet kolu toplu sözleşmesini tartışmaya açan, toplu sözleşme hakkına vize koyan hiçbir kanunun arkasında durmayız. Biz hizmet kolumuzun sorunlarını masada müzakere etmek istiyoruz. Sağlık ve sosyal hizmetlerde mevcut istihdamın üçte birini geçen taşeronlaşma sorunları, döner sermaye adaletsizlikleri, 24 saat esasına göre çalışan insanların ekonomik ve sosyal talepleri gibi konularda, özgür müzakere ortamlarında gerçek muhataplarımızla yüzleşmek istiyoruz. Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları adına Hükümete, Toplu Sözleşme Yasası'na uluslararası hukuk çerçevesinde yaklaşması çağrısında bulunuyoruz. Hala Avrupa Sosyal Şartının örgütlenme hakkını düzenleyen 5 ve toplu pazarlık hakkını düzenleyen 6. maddelerindeki çekincelerin devam etmesi, Demokratik Türkiye hedefine yakışmamaktadır. Toplu pazarlık hakkından ancak, yetkisini paylaşmak istemeyen bürokratik devlet anlayışı rahatsız olur. Türkiye'de demokratikleşme adına önemli reformlara imza atan Hükümet, çalışma ilişkilerinde darbe anayasasının izlerini silme konusunda da cesur olmalıdır.” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.