MEMUR SEN, BAKAN ÇELİK'TEN UZLAŞMANIN GEREĞİNİ YERİNE GETİRMESİNİ İSTİYOR

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Manisa İl Temsilcisi Yüksel Ülker, hizmet kolu toplu sözleşmesi konusunda uzlaştıkları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in uzlaşmanın gereğini yerine getirmesini beklediklerini belirtti.

MEMUR SEN, BAKAN ÇELİK'TEN UZLAŞMANIN GEREĞİNİ YERİNE GETİRMESİNİ İSTİYOR

MEMUR SEN, BAKAN ÇELİK’TEN UZLAŞMANIN GEREĞİNİ YERİNE GETİRMESİNİ İSTİYOR

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Manisa İl Temsilcisi Yüksel Ülker, hizmet kolu toplu sözleşmesi konusunda uzlaştıkları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in uzlaşmanın gereğini yerine getirmesini beklediklerini belirtti.

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Manisa İl Temsilcisi Yüksel Ülker, toplu sözleşme ile ilgili bir açıklama yaptı. Ülker, hizmet kolu toplu sözleşmesini önemsediklerini, bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'le Memur-Sen Genel merkezinin daha önceden bir uzlaşı sağladığını hatırlattı.

TBMM'ye sevk edilecek yasa tasarısında hizmet kollarının olmayıp, sadece konfederasyonların masada görüşeceğine yönelik söylemlerin bulunduğunu ifade eden Ülker, kendilerinin hizmet kolu toplu sözleşmesinden yana olduklarını vurguladı. Yetkili sendikanın, kendisine verilen yetkiye dayanarak kamu çalışanlarının sorunlarını çözmeye yönelik toplu sözleşme yapmasını istediklerini dile getiren Ülker, şöyle konuştu: "Kamu görevlileri hakem kurulunun yapısı oluşturulurken, toplu sözleşme masasının yapısı oluşturulurken, eşit şartlarda mı olsun? Bu nasıl olacak? Memur-Sen'in üye sayısı 515 bin, Kamu-Sen'in 390 bin, KESK'in üye sayısı ise 230 bin. O zaman Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'yla, toplu sözleşmedeki kamu heyetine de muhalefet partilerinden temsilci isteyelim. Peki, bu olur mu; olmaz. Burada arkadaşlarımızın yanılgısı, geçmişte savundukları şeyi unutuyorlar. Memurun verdiği yetkiyi tartışmaya açıyorlar; açamazlar. Bugün yetki Memur-Sen'de, dün Kamu-Sen'deydi, yarın da başkasında olabilir. İlkeli olunması lazım. İlkeli olmak da Resmi Gazete'nin ilan ettiği sayıya itiraz etmiyorsanız, bu sayıyı hazmetmek demektir. Bunu tartışmaya açtırmayız. Ama, biz yine diyoruz ki, şu anda 4 Memur-Sen, 2 Kamu-Sen 1 KESK'ten oluşsun, tekliflerini masaya getirsinler, ancak unutmasınlar ki, bunun işçi sendikacılığında karşılığı yok. ILO'da karşılığı yok. Dünyada ve Türkiye'de benzeri olmayan böyle bir kurguya biz razı olmuşken, bunun istismar edilmesi de çok sağlıklı durmuyor."

TOPLU SÖZLEŞMEDE İMZA YETKİSİ MEMUR SEN’DE
Toplu sözleşme masasında imza atma yetkisinin Memur-Sen'de olduğunu hatırlatan Ülker, demokrasiyi de Resmi Gazete'yi de hazmetmek gerektiğini kaydetti. Hizmet kolu toplu sözleşmesinin kaldırılacağı yönündeki söylemleri olumlu karşılamadıklarını ifade eden Ülker, hizmet kolu toplu sözleşmesinde, hizmet kolunun imza yetkisi ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na müracaat etme yetkisinin olmak zorunda olduğunu vurguladı. Ülker, "Hizmet kolunun imza yetkisinin kaldırılıp, sadece konfederasyonlara bağlanırsa bu sağlıklı bir sonuç olmaz. Biz bu konuda sayın bakanla uzlaştık. Konfederasyonlar yüzdelik zam, ek ödeme, toplu sözleşme ikramiyesi, taban aylığı, doğum yardımı, 4/C'lilerin statüsü gibi genel konuları biz belirleyeceğiz. Hizmet kollarındaki, sadece kendilerini ilgilendiren döner sermaye, ek ders ücreti gibi konular, hizmet kolunun konusudur. Dünyada karşılığı olmayan bir şey ihsas etmek yerine, dünyada karşılığı olduğu şekilde yapılması gerekiyor. Sayın Bakana çağrımız uzlaşının arkasında durmasıdır." ifadelerini kullandı.
 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.