MEDAP SONUÇ BİLDİRGESİNİ AÇIKLADI

"Engelli aday yoksa oy da yok" sloganıyla yola çıkan ve engelli dernekleri tarafından oluşturulan Manisa Engelliler Dayanışma Platformu (MEDAP), 21 Eylül Cumartesi günü Kültür Merkezi Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen "Engelliler ve Yerel Yönetimlerde Temsil Sorunu" konulu toplantıyla ilgili sonuç bildirgesi yayımladı.

MEDAP SONUÇ BİLDİRGESİNİ AÇIKLADI


MEDAP SONUÇ BİLDİRGESİNİ AÇIKLADI

“Engelli aday yoksa oy da yok” sloganıyla yola çıkan ve engelli dernekleri tarafından oluşturulan Manisa Engelliler Dayanışma Platformu (MEDAP), 21 Eylül Cumartesi günü Kültür Merkezi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen “Engelliler ve Yerel Yönetimlerde Temsil Sorunu” konulu toplantıyla ilgili sonuç bildirgesi yayımladı.

Toplantıya Altı Nokta Körler Derneği Manisa Şubesi, Otistik Bireyler ve Engelsizler Derneği, Spina Bifida Derneği, Otizm Derneği, Zihinsel Engellileri Eğitme ve Koruma Derneği, Anadolu Engelliler Birliği Derneği, Sağır Dilsizleri Koruma Kalkındırma Eğitim Kültür Gençlik Spor Deneği, Engelsiz Yarınlar Derneği, Turgutlu Bedensel Engelliler Derneği, Uluslar arası Engelliler Derneği Turgutlu Şubesi, Salihli Tüm Engelliler Derneği, Akhisar Engelliler Derneği, Salihli İşitme Engelliler Derneği katıldı.


Toplantıda MEDAP başkanlığa seçilen Öznur Karaağaç, Altı Nokta Körler Derneği Manisa Şubesi’nde sonuç bildirgesini basına açıkladı. MEDAP Başkanı Öznur Karaağaç, Demirci, Alaşehir, Gördes ve Soma ilçelerindeki engelli derneklerinin de toplantıya mazeretleri dolaysıyla katılamadığını, ancak platform içerisinde yer alarak yapılacak olan çalışmaları destekleyeceklerini ifade ettiklerini belirtti.

MEDAP SONUÇ BİLDİRGESİ
1. Manisa ilinde, nüfusun yüzde 10’luk bir kısmını engelli nüfus oluşturmasına rağmen bugüne kadar il merkezi, ilçe ve belde belediye meclislerinde ve il genel meclisinde hiçbir engellinin seçilememesi, engellilerin bu meclislerde temsil edilemediğini göstermektedir. Bu durum ise meclislerde engelli vatandaşların sorunlarının yeterince anlaşılamamasına ve çözülememesine, bazen de hatalı kararlar alınmasına neden olmaktadır.  2. Manisa ilinde engelliler ile ilgili ortaya çıkan temsil sorunun başlıca nedeni engelli vatandaşlarımızın siyasi partilere katılıp siyaset yapmamaları ve siyasi partilerimizin de engelli siyasetçilerin önlerini açacak önlemler almamasından kaynaklanmaktadır. 3. Kanunlarımız çeşitli kurumlara engelliler ile ilgili hizmetleri yerine getirmek görevi vermektedir. Buna karşın kurumlarımız bu çalışmaları yaparken engellilere ya da onların temsilcilerinden yeterince görüş almamakta veya karar mercilerinde bir engelli seçilmişin bulunmamasından dolayı hatalı kararlar alınabilmekte ve gereksiz harcamalar yapılabilmektedir. Düzenlenen toplantı sonucunda tüm katılımcıların ortak görüşüyle: “Engellilerin partilere üye olup siyaset yapmaları için teşvik edilmeleri, engelli siyasetçilerin partilerinin içerisinde daha kolay siyaset yapabilmeleri için desteklenmeleri ve özellikle yerel yönetimlere aday olan engellilerin siyasi görüşüne ve partisine bakılmadan Manisa Engelliler Dayanışma Platformu tarafından desteklenmesi”  kararı alındı.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.