MECLİS'TE TANSİYON YÜKSELDİ

Manisa Belediyesi Şubat Ayı Meclis Toplantısına Fatih, Yeni Mahalle, Hafsa Sultan ve Cumhuriyet Mahallesi sakinleri akın etti. Yoğun bir katılımın olduğu toplantıda ilk kez 2 madde oy çokluğuyla reddedildi. Salondakiler sık sık Başkan Ergün'ün sözünü kesti. Kendisine söz verilmeyen AK Partili meclis üyeleri salonu terk etti.

MECLİS'TE TANSİYON YÜKSELDİ

MECLİS'TE TANSİYON YÜKSELDİ  

Manisa Belediyesi Şubat Ayı Meclis Toplantısına Fatih, Yeni Mahalle, Hafsa Sultan ve Cumhuriyet Mahallesi sakinleri akın etti. Yoğun bir katılımın olduğu toplantıda ilk kez 2 madde oy çokluğuyla reddedildi. Salondakiler sık sık Başkan Ergün’ün sözünü kesti. Kendisine söz verilmeyen AK Partili meclis üyeleri salonu terk etti.

TOPLANTIDA NELER YAŞANDI? (FOTO GALERİ)

Manisa Belediyesi Şubat Ayı Meclis Toplantısı Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleşti. Ancak toplantı diğer toplantılara göre hareketli geçti. Salonu imar planı revizyonu nedeniyle sıkıntılar yaşayan Fatih, Yeni Mahalle, Hafsa Sultan ve Cumhuriyet Mahallesi sakinleri doldurdu. İlk kez mecliste 2 madde oy çokluğuyla reddedildi.

İmar planında Belediye Hizmet Alanı olarak planlanan Yarhasanlar Mahallesi’ndeki parselin “Zemin kat ticaret üst katlar isteğe bağlı olarak imar planı değişikliği yapılması AK Parti, CHP ve bağımsızların oylarıyla reddedildi. MHP’nin “evet” oyları yetmedi. Böylece Cengiz Ergün’ün belediye başkanı olmasından sonra ilk kez bir madde oyçokluğuyla reddedildi. Ret oyu çıkmasında MHP’den ayrılan Fatma Tunçkan ve Ömer Bingöl’ün de etkisi oldu.  

Saruhan Otel’in yanındaki belediye hizmet binası, TEDAŞ’ın yanına yapılması planlanan Dernekler ve Odalar Birliği’nin ve Garaja yapılması planlanan Belediye hizmet binasıyla ilgili imar planı değişikliği maddesi oylanmadan önce söz alan Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Daire müdürlerimizle beraber bu meclise hizmet etmek için geldik. 3 senemizi buna harcadık. İnanıyorum ki Manisa’ya güzel hizmetler verdik. Şu anda oylanacak olan bu karar bu 3 projenin Manisa’ya yapılıp yapılmamasının oylamasıdır. Eğer burada olumsuz noktasında bir karar verilirse, bunun hesabını oyunu kullanan insanlar, siyasi partiler ve bağımsız diye geçinen kişiler Manisa halkına vermek zorundadır. Açık ve net konuşuyorum; Hizmetin burada engellenmesine çaba gösterenlere Manisa halkı en iyi şekilde cevabını verecektir. Çıkacak sonuç hayırlı olsun. Eğer olumsuzda olursa da kaybeden Manisa olacak. Burada siyaseti şahsi emellerimiz için, siyaset için alet edeceksek yazıklar olsun. Başka söyleyeceğim bir şey yok” dedi.

Konuşmanın ardından yapılan oylamada 19 hayır, 17 evet oyu çıktı. Böylece 2. kez oyçokluğuyla madde kabul görmedi.

İmar değişikliği ile ilgili maddelerin oylanmasına geldiğinde ise tartışmalar başladı. Vatandaşlar söz almak isterken sık sık Başkan Ergün’ün konuşmasını kestiler. Başkan Ergün de “O zaman buyurun meclisi siz yönetin” diyerek tepkisini dile getirdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Ömer Faruk Çelik, konuyla ilgili vatandaşlarla yaptıkları görüşmelerde değişikliğe olumsuz baktıklarını söyleyerek, “Buradaki vatandaşların birçoğu biz bu düzenlemeyi istemiyoruz derken, bu düzenlemeyi yapmanızın doğru olmadığını düşünüyoruz. Birlikte karar vermeliyiz” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Hüseyin Erkenci, şehir plancısıyla yurttaşların isteklerinin örtüşmediğini vurgulayarak, “Bu konuda vatandaşlarımız bilgilendirilmelidir. Herkes elini bu taşın altına koymalı” dedi.

MHP’li meclis üyesi Mehmet Güzgülü ise yıllardan beri meclis üyeliğini yaptığını ve insanlarında yıllardır revizyon yapılmasını istediğini söyleyerek, “MHP’nin tek hedefi var. Manisa’ya ve Manisa’da yaşayanlara hizmet etmek. Kimsenin burnunun kanamasını istemeyiz” dedi.

Bu konuda AK Parti ve CHP’yi eleştiren Belediye Başkan Yardımcısı Azmi Açıkdil, bu meselenin 2–3 aydan beri görüşüldüğünü belirterek,  bu iki partinin herhangi bir önergeyle gelmediklerini söyledi. Başkan Ergün, 20 senede 5 belediye başkanın gelip geçtiğini belirterek, “İyi niyet çerçevesinde 30 sene sonra imar plan çalışması yapılmış. 1 metre yerlerinizden alınmamak üzere bir proje hazırlanmış. Manisa Belediyesi 1,5 senelik çalışmanın gereği bu çalışmadan sonra sizlerle bir toplantı yaptı. O toplantının yarıdan kalmasından sonra muhtarlarla 2,5 saate yakın görüştük. Halkı kışkırtmalarla bu işler buraya getiriliyorsa benim söyleyecek hiçbir kelimem yok. Kimsenin ne evini yıkmak, ne kamulaştırmak niyetimiz var. Sizin cebinizdeki 2 kat imarı 7–8 karta çıkarmak için bir alternatif getiriyoruz. Biz bu işte yokuz diyorsanız ben bu işte hiç yokum arkadaş” dedi. Bu sözler üzerine mahalle sakinleri belediye başkanını alkışladı.

Sözlerine devam eden Başkan Ergün, itirazlarla ilgili, “Madde imar komisyonuna sevk olacak. Bunu 2 ay, 5 ay tartışalım. Gerekirse kapı kapı bütün mahallelerde herkesin oluru anket gibi alalım. Olayın şablonu ortaya çıksın. Kimse istemiyorsa ben zaten istemediğimi belirttim. Vatandaş memnun olmayacaksa vatandaşın menfaatine olacak maddeleri de meclisten geçirmeyiz” dedi.

Söz isteyen AK Parti Grup Başkanvekili Ömer Faruk Çelik söz isteğince Başkan Ergün, “Bu konuda fazla konuşmaya gerek yok” diyerek söz vermedi. Bunun üzerine Ak Partili meclis üyeleri “söz verilmeyen mecliste olmanın anlamı yok” diyerek salonu terk ettiler.

Yapılan oylamayla madde imar komisyonuna sevk edildi.   


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.