MECLİS'TE ECZACILAR TARİH YAZDI

Perşembe günü meclise gelen 6197 Sayılı Eczacılık ve Eczaneler Hakkında Kanun değişikliği tüm partilerin uzlaşısı ile kabul edildi. 60 yıllık Eczacılık ve Eczaneler Hakkında Kanun CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ve 55 CHP'li milletvekilinin, AKP'den 9 milletvekilinin, MHP'den 2 ve BDP milletvekilinin verdikleri teklifler ile değişti.

MECLİS'TE ECZACILAR TARİH YAZDI

MECLİS’TE ECZACILAR TARİH YAZDI

Perşembe günü meclise gelen 6197 Sayılı Eczacılık ve Eczaneler Hakkında Kanun değişikliği tüm partilerin uzlaşısı ile kabul edildi. 60 yıllık Eczacılık ve Eczaneler Hakkında Kanun CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ve 55 CHP’li milletvekilinin, AKP’den 9 milletvekilinin, MHP’den 2 ve BDP milletvekilinin verdikleri teklifler ile değişti.

Kanun üzerinde tüm partilerin uzlaşı sağlamasında CHP Manisa Milletvekili ve Türk Eczacıları Birliği geçen dönem Genel Sekreteri olan Özgür Özel’in çabaları etkili oldu. Kanundaki bazı değişiklikler şöyle: Mevcut yasadaki isteyen eczacının istediği yere eczane açabilmesi uygulamasına, yasa teklifindeki bir düzenlemeyle son veriliyor. Teklife göre, bulunulan ilçe sınırları içinde “her 3 bin 500 kişiye 1 eczane” olacak şekilde eczane açılabilecek. Böylece, 35 bin kişilik bir ilçeye 10’dan fazla eczane açılamayacak. Ancak hiç eczanesi olmayan bir yer için nüfus kriteri şartı aranmayacak. Eczane açma başvuruları için, nüfus kriterinin yanı sıra açılacak eczanelerin sırasını belirlemek için hizmet puanına benzer kriterler geliyor. Bunun yanında bu kanun, yeni mezunların 1 yıl ücretli staj yapmasını düzenleyen yardımcı eczacılık sistemini getiriyor. Ayrıca, belli cironun ve reçete sayısının üzerine ikinci eczacılık sistemini getiriyor. Bir eczacının, eczacı olmayan birisine diplomasını kullandırması anlamına gelen muvazaalı eczanelerle mücadele için de kurallar geliyor. Buna göre, diplomasını kiralayan eczacıya 5 yıl meslekten men cezası verilebilecek.

Dün, bu kanun teklifi ile ilgili Meclis’te CHP Grubu adına bir konuşma yapan Özgür Özel, eczacıların sorunlarından bahsetti ve eczacıların Sağlıkta Dönüşüm Programının altında kaldıklarını belirtti. Bu kanun teklifinin olumlu bir adım olduğunu ancak daha yapılması gereken çok şey olduğunu da vurgulayan Özel, “Bu kanun eczane eczacılarını kısa ve orta vadede rahatlatacak bir tekliftir ama her biri birer sağlık emekçisi olan, bulundukları toplumun sosyal lideri olan, bulundukları mahallenin, köyün dert ortağı, sırdaşı olan eczacıların son dönemde açıkçası her biri dert küpüne dönmüş durumdadır. Eczacılar eskiye göre artık çok daha fazla çalışıyorlar, daha çok borçlanıyorlar, daha çok sıkıntı çekiyorlar, hatta daha büyük risklerin altına giriyorlar ama daha az kazanıyorlar. Devletin, kurumların, bakanlıkların rakamlarına bakıldığında da her 3 eczaneden 1 tanesinin iflasın eşiğinde olduğu, diğer 3 eczaneden 1 tanesinin de açık bir ekonomik çıkmaz içinde olduğu ve iflasa sürüklenmekte olduğunu biliyoruz. Bizim acilen ve hızlı bir şekilde bu “orta vade” dediğimiz altı-yedi sene, on sene sonrasına eczaneleri taşımak için eczanelerin akut sorunlarına çözüm üretecek birtakım sistemleri de geliştirmemiz gerekiyor. Eczaneler arasındaki eşitsiz dağılım sorununa hızla çözüm getirmemiz gerekiyor.” dedi.

Muhalefetin iyi niyetini ispat ettiğini söyleyen Özel, “Bugün buradaki uzlaşı, hep söylediğimiz muhalefetin samimiyetini gösteriyor. Bütün partiler olumlu bir kanun olduğu zaman arkasında duruyorlar, lehinde konuşuyorlar, komisyonlarda katkı veriyorlar. Bizim gönül borcumuz olan meslek grupları var. Doktorların sorunlarına, diş hekimlerinin sorunlarına, hemşirelerin sorunlarına, diğer sağlık çalışanlarının sorunlarına, hatta her birisi eczanede bizimle et ile tırnak gibi çalışan eczane emekçisi arkadaşlarımızın sorunlarına getirilecek düzenlemeler noktasında da tüm partiler olarak arkalarında yer alıp çözüm üreteceğimize ilişkin biz kendimizi bugün burada ispatladık.” dedi.

Özel konuşmasını tüm siyasi parti gruplarına ve eczacılara teşekkür ederek ve bu tip uzlaşıların devam etmesi gerektiğine vurgu yaparak bitirdi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.