MART AYI DERT AYI

Gelir Vergisi beyannameleri için geri sayımın başladığını ifade eden AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir Mart ayının vergi beyannameleri açısından önemli bir ay olduğunu kaydederek mükelleflerin vergi beyannamelerini doldururken dikkatli olmaları konusunda vurgu yaptı.

MART AYI DERT AYI

MART AYI DERT AYI

Gelir Vergisi beyannameleri için geri sayımın başladığını ifade eden AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir Mart ayının vergi beyannameleri açısından önemli bir ay olduğunu kaydederek mükelleflerin vergi beyannamelerini doldururken dikkatli olmaları konusunda vurgu yaptı.

Yılda bir kez gelir vergisi beyanında bulunulması nedeniyle bir takım hususların hatırlanmasının güç olabileceğini belirten Aydemir “Bu nedenle ileride cezalı duruma düşmemek için dikkatli olunması gerekir. Birtakım giderlerin, bağışların, eğitim ve sağlık giderlerinin ödenecek vergiye etkisi olduğu unutulmamalı. Ticari, zirai ya da mesleki kazancından dolayı gerçek usulde Gelir Vergisi mükellefi olanlar, yapmış oldukları bu faaliyetler nedeniyle, gelir elde etsinler veya etmesinler Gelir Vergisi beyannamesi vermek zorundalar. Gayrimenkul sermaye iradı, menkul sermaye iradı, ücret ve diğer kazanç ve iradlarda ise elde edilen gelirin belli sınırı aşması durumunda, gelir vergisi beyannamesi verilmesi gerekir. Belirlenen istisna tutarlarının altında gelir elde edenlerin beyanname verme zorunluluğu yok” dedi.

Beyannamelerin, internet vergi dairesinden e-beyanname aracılığı ile de verilebileceğini belirten AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir “Mevduat faizleri, repo gelirleri, borsa da hisse senedi alım-satım kazançları, tek işverenden alınan ücret gelirleri, bono ve tahvil gelirleri, 23 bin lirayı aşmayan işyeri kira gelirleri, 46 bin lirayı aşmayan kâr payları ve istisna tutulan tutarların altında kalan gelirler için beyanname verilmesine gerek yok. Beyanname ile bildirilen gelirden indirilebilecek özel harcamalar da var. Beyanname ile bildirilen gelirden, eğitim ve sağlık harcamaları ile bazı bağış ve yardımlar, sigorta primleri gibi ödemeler indirim konusu yapılabiliyor” şeklinde açıklamalarına devam etti.

Eş ve çocuk için yapılan sağlık harcamalarının, belli oranda gider olarak kabul edildiğini de açıklamalarında belirten Aydemir. “Beyan edilen gelirin yüzde 10’unu aşmamak ve belgelendirmek kaydıyla sağlık harcamaları gelirden indirilebilir. Mesela mükellef eşi adına özel bir hastaneye ödediği sağlık harcama tutarını bu kapsamda indirim konusu yapabilme imkanına sahip. Bunun yanı sıra yine mükellef okul, sağlık tesisi, öğrenci yurdu, çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, huzurevi, bakım ve iyileştirme merkezleri inşası yada faaliyetlerinin devamı için yapılan bağış ve yardımların tamamı beyana tabi gelirden indirilebilir. Şahsın kendisi, eş ve çocuklar için ödenen bireysel emeklilik katkı payları hem ücret gelirinden hem beyanname ile bildirilen gelirden indirim konusu yapılabilir. Fakat ücret veya beyan edilen gelirin yüzde 10’u ile sınırlı. Çocukların özel okul ve dershane ücretleri de indirime konu yapılabiliyor. Ancak beyan edilen gelirin yüzde 10’unu aşmamak ve belgelendirmek kaydıyla gelirden indirilebilir” dedi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.