banner271

MANOLYA'DA YILIN SON EYLEMİ

Eğitim Bir Sen meydanlara indi. Eğitim Bir Sen Manisa Şubesi üyeleri Manolya Meydanında Toplu Sözleşme, Eşit İşe Eşit Ücret, Ek Ödemeler ve Maaş Zamlarıyla ilgili olarak miting gerçekleştirdi.

MANOLYA'DA YILIN SON EYLEMİ

MANOLYA’DA YILIN SON EYLEMİ

Eğitim Bir Sen meydanlara indi. Eğitim Bir Sen Manisa Şubesi üyeleri Manolya Meydanında Toplu Sözleşme, Eşit İşe Eşit Ücret, Ek Ödemeler ve Maaş Zamlarıyla ilgili olarak miting gerçekleştirdi.

Eğitim Bir Sen’in eylemine CHP İl Başkanı Turgay Koç ile birlikte katılan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, “Ben emekli öğretmen olan anne ve babanın bir çocuğuyum. Milletvekili maaşlarına zammı onaylayan ve altına imza atan vekiller sizin yanınız da yokken, biz imza atmayan vekiller gururla sizin yanındayız” dedi.

Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, CHP’li vekil Özgür Özel’i eyleme çağırmadıklarına rağmen, geldiğini belirterek, eğitimcilerin sorunlarını yetkili kişiye birebir söylemekten dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Bugün burada mağdur edilmiş, horlanmış, gururları ayaklar altına alınmış eğitim çalışanları olarak toplandıklarını söyleyen Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, “Emekli milletvekillerinin maaşlarına gece yarısı düzenlemesi sonucu, adeta sel önünden kütük kaçırırcasına Komisyon süreci olmadan yüzde 70’ten yüzde 100’lere varan oranda artışı yapıvermelerini onaylamadığımız gibi bu düzenleme, milletvekillerinin emekliliğinde kendilerine yansıyacak zam oranları açısından da bizi rahatsız etmiştir. İşçi ve memur emeklilerinin, emekli maaşlarıyla geçinemedikleri bir ülkede, yüzde 70’ten yüzde 100’lere varan artış yapılması, kamu vicdanını yaralamıştır. Halen işsizlik rakamlarının açıklandığı, asgari ücretin asgari yaşama ücreti olmadığı bir ülkede, emekli vekillerin maaşlarına bu kadar yüksek oranda zam yapılması, adalet ve hakkaniyetle de bağdaşmamaktadır. Köşk'ün veto gerekçesi ise şu cümleyle ifade edildi: ”Yüksek oranda yapılan zam kamu vicdanını rahatsız etti. Zammın gerekçesi anlaşılamamıştır”. Cumhurbaşkanımızın, sesimize kulak verip yasayı veto etmesini takdirle karşıladık. Öğretmenler, kamuda çalışan 2,5 milyon memur içerisinde maaş skalasında en düşük konuma düşmüşlerdir. Eğitim-Bir-Sen olarak bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Öğretmenlerin çalışma sürelerini, tatilini kafaya takan zihniyete ve öğretmene ek ödemenin ülkeyi iflasa sürükleyeceğini iddia edenlere bir çift sözümüz var: Sekreterlerinin aldığı maaşın yarısını bize çok görenler, bunun hesabını ne bu dünyada ne de öbür dünyada verebilirler. Öğretmene ‘mevsimlik devlet demiryolları çalışanı’ muamelesi yapan her türlü zihniyete karşı adam gibi direneceğiz. Eğitim çalışanlarıyla omuz omuza mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Çalışan 5 öğretmen yatan bir vekil etmiyor. Eğitimcilerin sabır taşı çatlatılmıştır artık. Meclise ve yüksek bürokrasiye mubah olan, eğitimciye günah mıdır?  Bilinmelidir ki, Bu ülkede eğitim çalışanları sadece eğitimle uğraşmıyor. Eğitimciler okullarda aynı zamanda gelir idaresi memuru gibi veliden 'para dilenmek' gibi onur kırıcı bir görev daha yürütüyor. Dört duvar olarak teslim edilen okulu ayakta tutmak için tahsildarlık yaparak topladığı paralarla ücretli hizmetli, memur, güvenlikçi çalıştırarak işveren gibi sorumluluk altına giriyor. SGK primini yatıramazsa yakasını kurtaramıyor. Okulda çalıştığı yetmiyormuş gibi akşam eve de iş götüren öğretmenlerin muadili yokmuş. Doğru, bu kadar çalışan ve sömürülen başka kimse yok. Bu Ülkede Eğitimciler İnsanca Yaşayacak Ücreti Hak Etmiyorsa, o zaman Hiç Kimse Hak Etmiyor.

800 bini bulan eğitim camiasını Eğitim-Bir-Sen dışında kimsenin sahiplenmemesini bu memleketin geleceği adına büyük bir talihsizlik olarak görmekteyiz. Özgür Türkiye' için kuruş değil, duruş sendikacılığı ile sesimizi yükseltirken, gelir dağılımında nalıncı keseri gibi kendine yontanların her zaman karşısında olacağız” dedi.  

Öğretmen ve öğretim elemanlarına ek ödeme almak, genel yetkili sendika olarak boyunlarının borcu olduğunu ifade eden Sofuoğlu şunları söyledi: “Ek ders birim ücretlerinde iyileştirme yapılması ve ek ders esaslarının yenilenmesini, eğitim çalışanlarına ödenmekte olan ek ders ücretlerinin 12 TL’ ye çıkarılmasını, Yıllardır kariyer basamakları sınavının yapılmayışı dolayısıyla oluşan beklentinin karşılanmasını. Okul yöneticilerinin ‘6 saat derse girme zorunluluğu’, ‘6 saate kadar derse girer’ şeklinde değiştirilmesini istiyoruz.

Ücretli öğretmen uygulamasından vazgeçilmeli, atama bekleyen 270 bin öğretmene yol verilmelidir. 18. Milli Eğitim Şurası’nda alınan kararlar bir an önce hayata geçirilmeli ve derhal kesintisiz eğitim dayatmasına son verilmelidir. Kamuda eşit işe eşit ücret politikası gereği aynı unvanda olanların ücretlerinde iyileştirme yapılırken, 'sizi diğer kurumlarda muadiliniz olamadığı için dışarıda tuttuk diyenlere, öğretmen ve öğretim elemanlarının dengesini bozanlara, Her zaman her ortamda eğitimcilere vatan millet edebiyatı yapanlara, en fazla bütçeyi eğitime ayırıyoruz, en çok eğitime önem veriyoruz deyip öğretmeni maddi manevi horlayanlara, Meclise ve yüksek bürokrasiye maaş zamlarını mubah görüp, eğitimciye günah görenlere, vekile, danışmana, sekretere çok, öğretmen ve öğretim elemanına yok diyenlere, Milletvekili danışmanının maaşını 2 bin TL'den 5 bin 400 TL'ye çıkaranlara, 2. danışman statüsü verilen sekreterlerin maaşını 4 bin 705 TL'ye çıkaranlara, Emekli olduklarında kendi maaşlarını 7 bin 750 TL'ye çıkaranlara, Şike yasasını bir ayda iki kez çıkarmaya vakit bulanlara, Kendine, danışmanına, sekreterine ve şoförüne ücret artışını sadece ve sadece 3 dakikada halledip  Memura toplu sözleşme içeren yasayı 15 aydır hala Meclis'e göndermeye vakit bulamayanlara, Deriz ki ; Ya en kısa zamanda Toplu sözleşme yasasını çıkarıp, masada ek ödeme ve maaş zamlarımızı verirsiniz Ya da, 525 bin üyemizle Türkiye deki tüm Alanlara inip hakkımızı söke söke almayı biliriz.” 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.