MANİSA'YA SAKARYA MODELİ TESİS

Develi bölgesi için Danıştay'dan henüz karar alamaması üzerine yeni katı atık bertaraf tesis alanı arayışına giren Manisa Belediyesi, Sakarya'nın Pamukova ilçesinde bulunan Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi'nin benzerini Uzunburun Köyü Sarıçam mevkiine kurmak için çalışma başlattı.

MANİSA'YA SAKARYA MODELİ TESİS

MANİSA’YA SAKARYA MODELİ TESİS

Develi bölgesi için Danıştay’dan henüz karar alamaması üzerine yeni katı atık bertaraf tesis alanı arayışına giren Manisa Belediyesi, Sakarya’nın Pamukova ilçesinde bulunan Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin benzerini Uzunburun Köyü Sarıçam mevkiine kurmak için çalışma başlattı.

ERGÜN TESİSLERİ İNCELEDİ (FOTO GALERİ)

Danıştay’dan olası bir olumsuz karar gelmesini düşünen ve alternatif katı atık bertaraf tesisi arayışına giren Manisa Belediyesi, en uygun teknolojinin araştırılması ve seçilmesi kapsamında Sakarya ili Pamukova ilçesi'ne 2 kilometre uzaklıktaki Katı Atık Yönetimi–Katı Atık Entegre Tesisleri'ne teknik gezi düzenledi. Teknik geziye Manisa Belediyesi'nden Temizlik İşleri Müdürü Ekrem Barlaser, Çevre Mühendisleri Gökhan Çevik ve Efnan Bacı, Teknisyen Gökhan Aslan, Fen İşleri Müdürlüğü'nden Makina Mühendisi Fatih Çetin, İnşaat Mühendisi Recep Günay, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden İl Müdür Yardımcısı Gülcan Karaserçe, Kimyager Müzeyyen Ülkü, Çevre Mühendisleri İlkem Akban ve Muhammet Tabur, DSİ 22. Şube Müdürlüğü'nden Ziraat Mühendisi Muammer Yıldırım, İl Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden Mühendis Emine Şahin ve Mehmet Salih Temel, İller Bankası İzmir Bölge Müdürlüğü'nden Teknik Uzman Dr. Tuğçe Kükrer ve İl Orman İşletme Müdürlüğü'nden Harita Teknikeri Yeşim Karamancı katıldı.

Manisa’ya Pamukova modeli

Pamukova Entegre Katı Atık Tesisi’nde katı atık kabul ve tartı tesisi, ayrıştırma tesisi, biogaz tesisi, kompost ve gübre hazırlama tesisi ve soğuk hava deposu bulunduğunu, yaklaşık 160 ton/gün kapasiteye sahip olan tesiste 160 kişi istihdam ettiği gibi ayrıntılı raporu Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e sunan ekip, benzer tesisin kurulabileceği alanın Muradiye bölgesindeki Uzunburun Köyü’ne bin 200 metre uzaklıkta olan Sarıçam mevkii olduğunu da Başkan Ergün’e sundu. Dokuz Eylül Üniversitesi raporlarıyla da doğrulanan alan için Belediye Meclisi’nin Haziran ayı toplantısında gerekli yetkiyi meclisten alan Başkan Ergün, Sarıçam mevkiinde Pamukova modelini uygulamak için incelemelerde bulundu.

Başkan alanı bizzat gezdi

Sarıçam mevkiindeki inceleme gezisine Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları Azmi Açıkdil, Tamer Çipiloğlu, Hasan Eryılmaz, Fen İşleri Müdürü Cem Çöllü, Temizlik İşleri Müdürü Ekrem Barlaser, Çevre Mühendisleri ve Uzunburun Köyü Muhtarı İbrahim Çakır da katıldı. Bölgede detaylı incelemelerde bulunan ve Çevre Mühendisleri ile Uzunburun Köyü Muhtarı İbrahim Çakır’dan bölge hakkında bilgiler alan Belediye Başkanı Cengiz Ergün, medyada yer alan Manisa Belediyesi’nin vahşi depolama alanı aradığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığının altını çizdi. Başkan Ergün, ekibiyle birlikte yaklaşık 5 kilometrelik alanda gezerek, inceleme yaptı.

Yapılacak tesis en az 200 kişiye istihdam getirecek

Uzunburun Köyü’ne bin 200 metre uzaklıktaki Sarıçam mevkiine önemli bir tesis yapmayı planladıklarını vurgulayan Başkan Ergün, “Biz buraya bu bölgedeki halkımıza aynı zamanda istihdam sağlayacak dev bir tesis yapmayı planlıyoruz. Bu doğrultuda ilgili müdürlüğümüz ve bünyesindeki mühendislerimizi Sakarya’nın Pamukova ilçesindeki Katı Atık Yönetimi–Katı Atık Entegre Tesisleri'ne gönderdik. Mühendislerimizi oradaki modern tesisleri inceledi ve konuyla ilgili detaylı raporu bizlere sundu. Yaklaşık 200’ün üzerinde kişiye istihdam sağlayacak, ayrıştırma yapacak, koku yaymayacak olan önemli bir tesis yaparak, Manisa’ya kazandırmak tek düşüncemiz” dedi.

Turgut Özal Mahallesi de Uzunburun Köyü de sevinecek

Bölge ile ilgili kurum raporlarını almaya başladıklarını ve ilgili prosedürlerin hızlı bir şekilde tamamlanabilmesi açısından çalışmalar yürüttüklerini de sözlerine ekleyen Başkan Ergün, “Bildiğiniz gibi biz daha önce özellikle 3-4 bölgede sahayı bizzat yerinde görerek, inceleme noktasında bir çalışma yapmıştık. Bunun üzerine aldığımız Uzunburun Köyü’ne bin 200 metre uzaklıkta ve Üniversite raporu ile de en uygun alan olarak tespit edilmesi münasebetiyle biz Çevre Müdürlüğü ile girişimlerimizi başlatmıştık. Bu girişimlerin akabinde ilgili müdürlüğümüz sıkı bir çalışma içerisine girdi. Bununla beraber Çevre Müdürlüğü’nün de içinde bulunduğu yaklaşık 10 kişilik bir komisyon alan üzerinde incelemelerini yaptılar. Alanla ilgili bütün kurumlar görüşlerini Çevre Müdürlüğü’ne intikal ettirecek. Sanırım 1-2 kurum kaldı. Kentimizin bu önemli sorununu ortadan kaldıracak, Turgut Özal Mahallesi’ne nefes aldıracak, Uzunburun Köyü’ne ise istihdam sağlayacak bu tesisi bir an önce bu bölgeye kurabilmenin çabası içindeyiz” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.