MANİSA'YA HALK BANKASI BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ KURULSUN ÖNERİSİ

Mhp Manisa Milletvekili Erkan Akçay Manisa'ya Halk Bankası Bölge Müdürlüğü açılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

MANİSA'YA HALK BANKASI BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ KURULSUN ÖNERİSİ

MANİSA’YA HALK BANKASI BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ KURULSUN ÖNERİSİ

Mhp Manisa Milletvekili Erkan Akçay Manisa'ya Halk Bankası Bölge Müdürlüğü açılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Avrupa’nın en iyi yatırım kenti seçilen Manisa’da Halk Bankası Bölge Müdürlüğü bulunmamasını eleştiren MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Türkiye Halk Bankası; Esnaf ve Sanatkâr ve KOBİ’lere üretim artışı sağlamak, yeni yatırımları teşvik etmek, kaliteli ve standartlara uygun, çağdaş ve yeni teknolojiye dayalı üretimleri desteklemek amacıyla düşük faizli kredi vermekte, KOBİ’leri dış ticarete teşvik etmekte, KOBİ’lere danışmanlık eğitim hizmetleri sunmaktadır.  Türkiye’nin sayılı organize sanayi bölgelerinden birine sahip olan, üst üste ihracat rekorları kıran Manisa’da Halk Bankası bölge müdürlüğü bulunmamaktadır. Manisa’da 11 Halk Bankası şubesi bulunmaktadır. Ancak bu şube sayısı yetersizdir. Sadece Manisa Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı iş yeri sayısı 4513’tür. Manisa genelinde ise bu sayı onbinleri bulmaktadır. 2012 yıl sonu itibariyle Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine kayıtlı esnaf sayısı 146.436’dır. Bunlardan 51.436’sı aktiftir. Dolayısıyla Manisa Halk Bankası Bölge Müdürlüğünü fazlasıyla hak etmektedir.” dedi. 

Manisa’ya Halk Bankası Bölge Müdürlüğü kurulmasıyla ilgili olarak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a soru önergesi veren MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Halk Bankası’nın Manisa’da kullandırdığı kredi miktarı nedir? Bu kredilerden ne kadarı ‘ Halk İşlem ve KOBİ Sanayi’ kredisidir? Manisa’daki Halk Bankası şube sayısını artırmayı düşünüyor musunuz? Manisa’ya Halk Bankası Bölge Müdürlüğü kurmayı düşünüyor musunuz? Bu yönde size bir teklif gelmiş midir? Eğer gelmiş ise ne cevap verilmiştir?” diye sordu.

     MHP’li Akçay’ın soru önergesini cevaplandıran Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “ 30 Eylül 2012 tarihi itibariyle Manisa ilindeki 11 Halk Bankası şubesinden 716,6 milyon lira kredi kullandırılmıştır.  Bu kredilerden 194,7 milyon TL’si KOBİ’ler, 239,3 Milyon TL’si Esnaf Sanatkarlar Kefalat Kooperatifi kefaletiyle kullandırılmıştır. Dolayısıyla  Halk Bankası tarafından Manisa’da esnaf ve sanatkarlar ile KOBİ’lere kullandırılınan toplam kredi tutarı 434 milyon liradır. Büyüme politikamıza ve ülkemizin ekonomik gelişimine paralel olarak bankamızca yeni hizmet birimleri açılmaktadır. Bu hizmet birimlerinin açılışında bazı değerlendirme kriterlerimiz bulunmaktadır. Bu kriterler doğrultusunda 2012 yılında Manisa’da 1 adet yeni şube açılışı gerçekleştirilmektedir. Mevcut durumda yeni bir şube açılması planlanmamaktadır.  Manisa ili yakınlarında Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Denizli’de 1’er ve İzmir’de 2 olmak üzere toplam 6 adet Halk Bankası Bölge Müdürlüğü bulunmaktadır. Manisa ili şubeleri İzmir-2 Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olup şubelerin tüm ihtiyaçları ve talepleri bu bölgemiz aracılığıyla karşılanmaktadır. Bu nedenle, mevcut durumda Manisa ilinde yarıca bir bölge müdürlüğü kurulması düşünülmemektedir. Manisa ilinde, yeni bir bölge müdürlüğü kurulmasına ilişkin herhangi bir teklif ve talep gelmememiştir.” şeklinde cevaplandırdı. 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın  verdiği cevabı değerlendiren MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “ Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ‘Yörenin ekonomik gücü, büyüme potansiyeli, nüfus hareketleri, diğer bankaların mevcudiyeti, özel ve kamu sektörü itibariyle mevcut planlanmış yatırımların büyüklüğü, yöredeki ticaret, sanayi ve tarımla uğraşan kişi  ve kurum sayısı dikkate alınarak karlılık ve verimlilik anlayışı doğrultusunde Halk Bankası şube veya bölge müdürlğü açılmaktadır.’ demektedir.  Sayın Babacan ‘  Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Denizli’de 1’er ve İzmir’de 2 adet olmak üzere Manisa ili yakınlarında 6 adet Halk Bankası Bölge Müdürlüğü bulunmaktadır.’ diyerek Manisa’ya Halk Bankası Bölge Müdürlüğü kurulmamasına gerekçe aramaktadır. O halde biz Sayın Babacan’a soruyoruz: Balıkesir, Eskişehir ve Denizli’nin ekonomik gücü, büyüme potansiyeli, yöredeki ticaret, sanayi ve tarımla uğraşan kişi sayısı Manisa’dan çok olduğu için mi buralarda Halk Bankası Bölge Müdürlüğü kurdunuz? Hepimiz biliyoruz ki bu illerin ekonomik potansiyelleri Manisa’dan çok daha azdır. O halde Manisa’da Halk Bankası Bölge Müdürlüğünün kurulmamasının  halkı bir gerekçesi yoktur. Halk Bankası Bölge Müdürlüğü siyasi gerekçelerle kurulmaktadır. Manisalı AKP’li siyasetççileri Manisa’ya Halk Bankası Bölge Müdürlüğü kurulması konusunda göreve davet ediyorum.” dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.