banner271

MANİSA'YA ANNE OTELİ KURULACAK

1952 yılında kurulan Manisa Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi, artık Morris Şinasi Çocuk Hastanesi'nde hizmet verecek. Manisa İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Murat Türkyılmaz, yeni hastanede anne bebek bağının geliştirilmesi amacıyla Anne Oteli'nin kurulacağını belirtti. Türkyılmaz, odaların 2-3 kişilik olacağını söyleyerek, ihtiyaca göre artabileceğini kaydetti

MANİSA'YA ANNE OTELİ KURULACAK

MANİSA’YA ANNE OTELİ KURULACAK

1952 yılında kurulan Manisa Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi, artık Morris Şinasi Çocuk Hastanesi’nde hizmet verecek. Manisa İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Murat Türkyılmaz, yeni hastanede anne bebek bağının geliştirilmesi amacıyla Anne Oteli’nin kurulacağını belirtti. Türkyılmaz, odaların 2-3 kişilik olacağını söyleyerek, ihtiyaca göre artabileceğini kaydetti.

Manşet Gazetesi’nden Cüneyt Hasçelik’in haberi

İsmet İnönü Kız Teknik ve Meslek Lisesi yanına 1952 yılında yapılan Manisa Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi, CBÜ Hastanesi’nin yeni yerine taşınması nedeniyle bundan böyle Morris Şinasi Çocuk Hastanesi’nde hizmet vermeye devam edecek.  16 odası bulunan Doğum Evi’nde yılda ortalama 3 bin doğum gerçekleşirken, günde ortalama 150 hastaya bakılıyordu. Yer konusunda sıkıntı yaşayan Manisa İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği de Doğum Evi’nin Morris Şinasi Hastanesi’ne taşınmasıyla birlikte orada halka hizmet verecek.

SEKRETERLİK BOŞALAN YERE TAŞINDI

Doğum Evi Hastanesi’nin Merkez Efendi’ye bağlı olarak ayrı bir yerde hizmet verdiğini söyleyen Manisa İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Murat Türkyılmaz, burada yıllık 106 bin civarında muayene ve ortalama 3 bin 200 doğumun gerçekleştiğini söyledi.

KOĞUŞ SİSTEMİNDEN TEK KİŞİLİK ODALARA

Yer sıkıntısının Manisa için büyük bir sorun olduğunu ifade eden Dr. Türkyılmaz, “Çocuk hastanemizin Morris Şinasi Yerleşkesi’nde olması nedeniyle çocuklar burada doğduğunda, yoğun bakım ve küvöz ihtiyacı olduğu zaman buradan alınıp oraya götürülüyordu. Çocuk orada yatıyordu. Bu durum Manisa için bir eksiklikti. Yer sıkıntısı dolaysıyla bu sorunu bir türlü çözemiyorduk. CBÜ’nün orayı boşaltıp kendi yerine geçmesiyle birlikte bizde boşalan yere geçtik. Buraya yoğun bakımı olan, ameliyathanesi olan güzel bir yer yaptık. Doğum Evi’nde 48-50 yatak kapasitemiz vardı. Koğuş sistemi şeklindeydi. 10 kişilik odalar olduğu gibi 5 kişilik odamız da vardı. Bakanlık yeni konseptinde böyle odalar istemiyor. Odalar tek kişilik veya 2 kişilik olmalı. 10 tane tek kişilik, 17 tanede çift kişilik oda yaptık. Hasta sayımıza göre bu odaların yeterli olduğu kanaatindeyiz. İleride hasta sayısı arttığı zaman genişletilebilir. Hastalar mağdur olmasın diye Doğum Evi’nde acil hizmeti veriyoruz. Cumartesi gününden itibaren Morris Şinasi Çocuk Hastanesi’nde acil hizmete devam edeceğiz. Pazartesi günü de normal hasta kabul edeceğiz. Yeni yerimizle birlikte artık hastalar İzmir’e, özel hastanelere gitme ihtiyacı duymayacak. Bu 50 yatak yetmezse takviye yapacağız.” dedi.

ANNELER ÇOCUKLARINDAN AYRI KALMAYACAK

Anne bebek bağının geliştirilmesi amacıyla gebe ve annelerin sağlık tesisi içinde kalabilecekleri anne oteli oluşturacaklarını kaydeden Dr. Türkyılmaz, “Anne sütünün yenidoğan bebek için en kaliteli besin olduğu ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği bilimsel verilerle kanıtlanmıştır. Anne ve bebek arasındaki bağın doğumdan hemen sonra geliştiği ve bu bağın kuvvetine göre süt üretiminin artığı göz önüne alındığında annelerin bebeklerinden uzak kalmaması gerektiği ve özellikle annenin; anne sütü üretimi ve bebek ile bağlarının gelişmesi için tensel temasın gerekliliği herkesin malumudur. Oysa yenidoğan yoğun bakın ünitelerinde yatan bebekler bu bağdan hatta birçoğu anne sütünden nispeten mahrum kalmakta ya da yeni doğum yapmış anne kendi travmasını atlatmadan 2 saatte bir sağlık tesisine bebeğini emzirmeye gitmek zorunda kalmaktadır. Hatta şehir dışından geldiyse ve kalacak yeri olmaması durumunda sağlık tesisinin koridorlarında ya da bahçesinde beklemek durumunda kaldıkları bilinmektedir. Bu durum anneyi hem psikolojik hem de fizyolojik anlamda yıpratmaktadır” diye konuştu.  

İHTİYACA GÖRE ARTABİLECEK

Anne otellerinin açılmasının bakanlığının genelgesine göre oluşturulduğunu dile getiren Dr. Murat Türkyılmaz, şunları söyledi: “Mezkûr Genelge gereğince doğumu yaklaşan gebelerin yaşayabileceği olumsuzluğa mani olunması bakımından gebelerin sağlık tesislerinde misafir edilmesi, ayrıca yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan bebeğin iyileşme süresinin kısaltılması amacıyla anne otelleri oluşturulması planlanıyor. Bu çerçevede Manisa’da da Anne Oteli açacağız. Anne doğum yaptı, çocuğu küvöze ya da doğum bakıma aldık. Burada anneyi eve göndermeyeceğiz. Anneyi bu otelde tutacağız. Böylece anne çocuğunun yanında olmuş olacak. Anne oteli ihtiyaca göre artırabilecek. Şuan 2-3 kişilik olarak düşünüyoruz.”


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.