MANİSASPORLU FUTBOLCULARIN AYAK BASINÇ ÖLÇÜMÜ YAPILDI

Manisasporlu futbolcuların pedobarografik (ayak basınç ölçümü) değerlendirmeleri CBÜ Hafsa Sultan Hastanesi'nde, CBÜ Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Lale Cerrahoğlu gözetiminde gerçekleştirildi.

MANİSASPORLU FUTBOLCULARIN AYAK BASINÇ ÖLÇÜMÜ YAPILDI

MANİSASPORLU FUTBOLCULARIN AYAK BASINÇ ÖLÇÜMÜ YAPILDI

Manisasporlu futbolcuların pedobarografik (ayak basınç ölçümü) değerlendirmeleri CBÜ Hafsa Sultan Hastanesi’nde, CBÜ Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Lale Cerrahoğlu gözetiminde gerçekleştirildi.

Ayak basınç ölçümü değerlendirmelerini Sağlık İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Köseli, Teknik Direktör Reha Erginer ve CBÜ BESYO Müdürü Prof. Dr. Niyazi Eniseler de yakından takip etti. CBÜ Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Lale Cerrahoğlu, yaptığı açıklamada pedobarografik (ayak basınç ölçümü) değerlendirmenin sporcu performansında büyük önemi olduğunu söyledi.

“Ayak sağlığının spor kalitesinde önemi büyük”
Ayak ve ayak bileğinin çok sayıda kas-tendon, çeşitli bağlar, şok absorbe etmeye yardımcı vücut dengesini sağlamakta önemli bir yere sahip olan karmaşık bir uzuv olduğunu belirten Cerrahoğlu, “Ayağın yapı ve fonksiyon bozuklukları kişinin günlük yaşam aktiviteleri ve sportif başarısında belirgin kısıtlamalara neden olabilir, bunlarla başa çıkma yöntemlerinin iyi anlaşılması, kişinin fonksiyonlarında, performansında ve spor kalitesinde düzelme sağlayacaktır. İnsan günde ortalama 3–4 saatini ayakta geçirir ve ortalama 5000 ile 10000 arasında adım atar. Vücudumuzun bütün yükü attığımız her adımda ayaklarımıza biner ve normal bir günde ayaklarımız tonlarca yüke eşit bir güce maruz kalır. Spor yaparken beden ağırlığınızın 3–4 katı fazlası ayaklarınıza yük olarak biner. Sporcularda ayak bileği ve ayak ağrısı, uygunsuz ayakkabı kullanımı, yapısal bozukluklar, sistemik hastalıklar, doğumsal patolojiler, vücudun alt bölgesinin diğer eklemlerindeki hasarlanmalar, akut veya tekrarlayan travmalar, kırıklar, bağlarda kopma ve yırtıklar ezilmeler, çekme, burkulmalar ve aşırı kullanmaya bağlı yaralanmalar (overuse) sonucunda sık olarak gözlenir. Ayak bölgesindeki ağrı aynı zamanda diz, kalça ve bel problemlerine yol açabilmektedir. Sporcular, stres fraktürü, aşil tendiniti ve plantar fasit gibi ayak hastalıklarına karşı risk altındadır. Ayrıca bozuk bir duruş-yürüyüşe sahip olma, bacak uzunluğunda eşitsizlik olması, iklim durumu, uygunsuz egzersiz yapılması gibi birçok sebep ayak ağrısına yol açabilir. Şeker (diyabet) hastası sporcular enfeksiyon, eklem bozukluğu ve yara oluşumu açısından risk altındadır, daha sıklıkla kontrol edilmelidir.” dedi.
“Pedobarografi objektif ve fonksiyonel bir yöntemdir”
Sporcularda normal ayak basınç değerlerinin bilinmesinin, ayak patolojilerinin tespitinde ve ayakkabı değişikliklerinin yapılmasında önemli olup, ayakta olası mikrofraktürlerin (gizli kırıklar) önlenmesi açısından önemli olduğunu ifade eden Cerrahoğlu, “Normal gözüken bir ayakta, sportif aktivite sonrası saklı kalmış fonksiyon bozuklukları ortaya çıkabilir. Bu durum sakatlanma riskini artırmaktadır, önerilecek tedavi ve gerektiğinde tabanlıkla fonksiyonun uygun bir şekilde düzeltilmesi sağlanarak biyomekanik hataları normal anatomiye yaklaştırmak önemlidir. Pedobarografi ayak hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılabilecek objektif ve fonksiyonel bir yöntemdir. Ayrıca denge bozukluğuna neden olabilecek hastalıkların teşhis ve tedavi takibinde kullanılmaktadır.” diye konuştu.
“Pedobarografik ölçümlerle spor yaralanmaları engellenebilir”
Sözlerinin devamında, Celal Bayar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (CBÜBESYO)’nda yaşları 18–30 arası futbol ve basketbol antrenörlük eğitimi alan öğrencilerde; iki grup arasında pedobarografik ölçüm ve diğer parametreler arasında farklılık olup olmadığı; değerlendirme sonrası yapılan sportif aktivitenin pedobarografik ölçüm ve diğer parametreler üzerine etkisini araştırdıklarını kaydeden Cerrahoğlu, şunları söyledi: “Çalışmada sportif aktivite sonrası ayak biyomekaniğinin değiştiğini tespit ettik. Sportif aktivitenin kas yorgunluğuna yol açarak ayağın normal işlevini etkilediği, özellikle topuk kısmında basıncın azalmasına ve parmak bölgesinde basıncın artmasına neden olduğunu saptadık. Ayak fonksiyonunu değerlendiren 4 çalışma daha devam etmektedir. Uzman hekim tarafından yapılacak dikkatli bir muayene ve pedobarografik ölçümler sonucunda elde edilecek veriler eşliğinde alınacak önlemler, düzenlenecek olan tedavi ve tabanlık modifikasyonuyla sporcuda sportif aktivite sonrası olası spor yaralanmaları engellenebilir, sporcu performansı artar ve sportif başarı elde edilebilir.
Erginer Manisaspor forması hediye etti
Futbolcuların pedobarografik (ayak basınç ölçümü) değerlendirmelerinde Sağlık İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Köseli, CBÜ Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Lale Cerrahoğlu’na takıma desteklerinden dolayı teşekkür ederken, Teknik Direktör Reha Erginer de, Cerrahoğlu’na Manisaspor forması hediye etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.