MANİSA'NIN YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ: AŞIK HALİL YILDIZ

UNESCO tarafından somut olmayan kültürel mirası korumak amacıyla başlatılan 2012 Yaşayan İnsan Hazinesi kapsamında 1933 Kula doğumlu olan Halk Ozanı Halil Yıldız, Manisa'nın yaşayan insan hazinesi tespit edildi.

MANİSA'NIN YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ: AŞIK HALİL YILDIZ

MANİSA’NIN YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ: AŞIK HALİL YILDIZ

UNESCO tarafından somut olmayan kültürel mirası korumak amacıyla başlatılan 2012 Yaşayan İnsan Hazinesi kapsamında 1933 Kula doğumlu olan Halk Ozanı Halil Yıldız, Manisa’nın yaşayan insan hazinesi tespit edildi.

Somut olmayan kültürel mirası korumak ve tespit amacıyla kendi toprakları üzerindeki kültürel mirasa sahip çıkmak amacıyla UNESCO tarafından başlatılan Yaşayan İnsan Hazinesi için Manisa’dan 1933 Kula doğumlu olan Halk Ozanı Halil Yıldız’ın ismi tespit edildi. Türkiye'de somut olmayan kültürel mirası envanterleme çalışmaları, illerde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün koordinasyonunda yürütülüyor.

Kuşaktan kuşağa aktarılan bu mirasın, toplulukların ve grupların çevreleriyle, doğayla ve tarihleriyle etkileşimlerine bağlı olarak, sürekli biçimde yeniden yaratıldığını, kimlik ve devamlılık duygusu verdiğini ifade eden Kültür ve Turizm İl Müdürü Erdinç Karaköse, böylece kültürel çeşitliliğe ve insan yaratıcılığına duyulan saygıya katkıda bulunulduğunu belirtti.

Karaköse, “Yaşayan İnsan Hazineleri ustalığını 10 yıldır icra ediyor olması, sanatını usta-çırak ilişkisi ile öğrenmiş olması, bilgi ve becerisini uygulamadaki üstünlüğü, konusunda ender bulunan bilgiye sahip olması, kişi veya grubun yaptığı işe kendini adamışlığı, kişi veya grubun bilgi ve becerilerini geliştirme yeteneği (sanatının toplumla buluşmasını sağlayacak yenilikler içermesi), kişi veya grubun bilgi ve becerilerini çırağa aktarma becerisi (bir çırak yetiştirmiş olması) gibi ölçütlere göre belirleniyor.” dedi.

Âşık Halil Yıldız’ın Manisa yöresinde kültürün yaşatılmasında çok önemli olduğunu kaydeden Karaköse, “Çaldığı bağlamasıyla ve seslendirdiği ezgilerle insanların beğenisini kazanmış ve geniş kitlelere ulaşmıştır. Halka âşıklık geleneğini tanıtmak ve sevdirmek için birçok festival, şenlik ve konserlere katılmıştır. Manisa ve yöresinde, âşıklık geleneği yaygın olmayıp bu konuda Âşık Halil Yıldız, geleneğin tek temsilcisi olarak önceden Kenger Köyü’nde, özellikle düğünlerde ve ibadetlerde bu geleneği yaşatıyordu. Günümüzde şehir merkezlerine göçün artmasıyla bu gelenek yok olmaya yüz tutmuştur. Halen Manisa’da göçle başka illerden gelen âşıklar mevcuttur ancak, Âşık Halil Yıldız bu geleneğin Manisa’daki tek temsilcisidir.” dedi.

ÂŞIK HALİL YILDIZ KİMDİR?
13 Mart 1933 yılında Manisa’nın Kula ilçesinin Kenger Köyünde doğdu. Çiftçi bir ailenin 7 çocuğundan 5.sidir. İlkokulu doğduğu köyde tamamladı. İlkokuldan sonra ailesi izin vermedi. O da okulu bırakıp çobanlığa başladı. Yunus Emre, Karacaoğlan, Pir Sultan Abdal ve Aşık Veysel Satıroğlu gibi halk şairlerin ve ozanların eserlerini okuyup onları ezberlemekten haz duydu. Pir Hacı Bektaş-ı Veli’den esinlendi. Önce kaval çalmaya başladı. 1954 yılında askerliğini Bandırma’da yaptı. Askerde bağlama ile tanıştı. 1958 yılında eşi Nemciye Hanım ile evlendi. Yurdun çeşitli yerlerini gezen Halil Yıldız, birçok ozan ile tanıştı. 1971 yılında “Yunus Emre Diyarından Şiirler” isimli ilk şiir kitabını bastırdı. 1982 yılında TRT İzmir Radyosu Mahalli Halk Sanatçısı seçilerek, TRT Türk Halk Müziği repertuarına 7 eser kazandırdı. Âşık Halil Yıldız, halen Salihli ilçesinde yaşıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.