banner278

MANİSA'NIN JEOTERMAL ENERJİ POTANSİYELİ MECLİS GÜNDEMİNDE

Seracılıkta Türkiye'nin dünyada dördüncü sırada olduğunu söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, "Manisa'da teşvik veya hibe desteği verilen jeotermal enerjili sera ısıtma sistemi projesi var mıdır? Manisa'da örtüaltı üretim alanları kaç hektardır? Bu alanlarda 2011 yılında ne kadar üretim yapılmıştır?" diye sordu.

MANİSA'NIN JEOTERMAL ENERJİ POTANSİYELİ MECLİS GÜNDEMİNDE

MANİSA’NIN JEOTERMAL ENERJİ POTANSİYELİ MECLİS GÜNDEMİNDE

Seracılıkta Türkiye’nin dünyada dördüncü sırada olduğunu söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Manisa’da teşvik veya hibe desteği verilen jeotermal enerjili sera ısıtma sistemi projesi var mıdır? Manisa’da örtüaltı üretim alanları kaç hektardır?  Bu alanlarda 2011 yılında ne kadar üretim yapılmıştır?” diye sordu. 

Türkiye’de jeotermal kaynaklara dayalı seracılığın geliştirilmesi gerektiğini söyleyen MHP’Lİ Akçay, “Seracılığın en önemli sorunlardan birinin yüksek enerji maliyetidir. Seracılıktaki yüksek enerji maliyeti nedeniyle yenilenebilir alternatif enerji kaynaklarına yönelim hızlanmıştır. Türkiye, ısıtma amaçlı jeotermal enerji potansiyeli olarak, dünyada beşinci sıradadır. jeotermal kaynaklara dayalı seracılığın geliştirilmesi Ege olmak üzere tüm bölgelerde seracılığa önemli katkılarda bulunacaktır. Yüksek verim ve kaliteye ulaşmak için sera iklimlendirmesi şart olduğundan, son yıllarda topraksız tarım yapan sera işletmeleri jeotermal alanlara kaymıştır. Bu gelişmelerle birlikte özellikle Ege Bölgesi bu işletmeler için çekim merkezi haline gelmiştir. Topraksız tarım yapılan sera alanlarının yüzde 50 si jeotermal enerji ile ısıtılmaktadır. Bu işletmelerin büyük bir kısmı başta Manisa olmak üzere; İzmir,  Aydın, Afyonkarahisar, Kütahya ve Denizli illerinde yer almaktadır.” dedi.
Manisa’daki Seracılık ile ilgili olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e soru önergesi veren MHP’li Akçay, “Ülkemizdeki seracılığın yapısal sorunları nelerdir? Bu sorunları azaltmaya yönelik olarak yapılan çalışmalar nelerdir? Seracılıkta sürdürebilirliğin sağlanmasına yönelik çalışmalarınız nelerdir? Jeotermal enerjili sera ısıtma sistemlerinin yatırım maliyeti çok yüksektir. Bu maliyeti azaltmak amacıyla Bakanlığınız tarafından herhangi bir teşvik veya hibe verilmekte midir? Eğer verilmekteyse hangi proje için ne kadar teşvik veya hibe verilmiştir?  Manisa’da teşvik veya hibe desteği verilen jeotermal enerjili sera ısıtma sistemi projesi var mıdır? Manisa’da örtüaltı üretim alanları kaç hektardır?  Bu alanlarda 2011 yılında ne kadar üretim yapılmıştır? Manisa örtü altı üretim alanları ve üretim kapasitesi bakımından Türkiye’de kaçıncı sıradadır? Manisa’daki jeotermal ısıtmalı örtü alanları kaç hektardır? Manisa jeotermal ısıtmalı örtü alanı ve üretim kapasitesi bakımında Türkiye’de kaçıncı sıradadır? 61. Hükümet Eylem Planı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2015 hedefleri doğrultusunda;   jeotermal Isıtmalı Örtüaltı faaliyetlerinin geliştirilmesi ve Tarıma Dayalı Organize Seracılık Bölgelerinin kurulması konusunda Manisa’da herhangi bir çalışma yapılmış mıdır? Manisa’daki örtüaltı üretimde kullanılabilecek jeotermal enerji kaynakları tespit edilmiş midir? Tespit edildiyse bunlar hangileridir? Manisa’daki jeotermal enerji kaynaklarının örtüaltı üretimde kullanılmasına yönelik çalışmanız var mıdır? Salihli’de Termal Organize Sera Bölgesi kurulmasına yönelik bir çalışmanız var mıdır?” diye sordu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.