MANİSA'NIN İHRACATI YÜZDE 22 ARTTI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Manisa'nın ihracatını artıran iller arasında yüzde 22 ile ikinci sırada yer aldığını açıkladı.

MANİSA'NIN İHRACATI YÜZDE 22 ARTTI

MANİSA'NIN İHRACATI YÜZDE 22 ARTTI  

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Manisa'nın ihracatını artıran iller arasında yüzde 22 ile ikinci sırada yer aldığını açıkladı. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Mayıs ayı ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 7.33'lük bir artışla 11 milyar 816 milyon 419 bin dolar olduğunu açıkladı. Büyükekşi, yılın ilk 5 ayında ihracatın yüzde 10,31 artışla 59 milyar 833 milyon dolara yükseldiğini, son 12 aylık ihracatın da 140 milyar doları geride bıraktığını söyledi.
TİM tarafından her ay bir ilde düzenlenen geleneksel basın toplantılarının bu ayki durağı Antalya oldu. Antalya'daki Divan Tayla Otel'de düzenlenen toplantıda Mayıs ayı ihracat rakamları açıklandı. Toplantıya Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da katıldı.
Türkiye'nin ihracatı Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 artışla 11 milyar 816 milyon 419 bin dolar oldu. Geçen ay Türkiye İhracatçılar Meclisi kayıtlarına göre düşüş yaşayan ancak dün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan kesin rakamlarla yüzde 8'e yakın yükselen ihracat bu ay da yukarı yönlü seyrine devam etti. Yılın ilk 5 ayında ihracat yüzde 10,31 artışla 59 milyar 833 milyon dolara yükseldi. Son 12 aylık ihracat 140 milyar doları geride bıraktı.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından Antalya'da düzenlenen basın toplantısıyla açıklanan verilere göre, Mayıs ayında en fazla ihracatı 1 milyar 657 milyon dolar ile otomotiv sektörü gerçekleştirdi. Kimyevi maddeler sektörü 1 milyar 499 milyon dolar ile ikinci, çelik sektörü 1 milyar 350 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldı. Tarım sektörleri Mayıs ayında 1 milyar 548 milyon dolarla toplam içinde yüzde 12,34 pay alırken, 9 milyar 904 milyon dolar ihracat gerçekleştiren sanayi sektörlerinin payı yüzde 83,8 oldu. Madencilik ürünleri sektörü ise mayıs ayında 363 milyon dolar ihracatla toplam ihracattan yüzde 3,1 pay aldı.
Mayıs ayında en fazla ihracat artışını yüzde 116 ile tütün sektörü, yüzde 113 ile savunma ve havacılık sanayi sektörü, yüzde 53 ile mücevher sektörü yakaladı.
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2012 için belirlenen 150 milyar dolar hedefe doğru emin adımlarla ilerlediklerini, büyüme motorunun ihracat olacağını söyledi. 
TÜİK tarafından dün açıklanan dış ticaret verilerine göre, nisan ayında dış ticaret açığının yüzde 27,3 gerilediğini hatırlatan Büyükekşi, şöyle konuştu: "İthalatımız yüzde 8 azalışla 19 milyar 274 milyon dolar oldu. Dış ticaret açığımız da 6 milyar 698 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise Nisan ayında yüzde 65,8 oldu. Geçen yıl Nisan ayında bu oran yüzde 56,7 idi. Ocak-Nisan döneminde ise ihracat yüzde 10,9 artarak 48 milyar dolara yükseldi."
Türkiye'nin ihracat pazarlarını çeşitlendirme konusunda çalışmaya devam ettiğini kaydeden Büyükekşi, TÜİK verilerine göre AB ülkelerine yaptığımız ihracatın payının geçen yılın Ocak - Nisan döneminde yüzde 48.4'den bu yılın Ocak-Nisan döneminde yüzde 41 seviyesine düştüğünü, aynı dönemde diğer ülkelerin payının ise yüzde 51,6'dan yüzde 59'a yükseldiğini söyledi.
İhracatta daralan AB pazarını telafi etmek için diğer pazarlarda daha fazla çalıştıklarını ve ihracatı artırdıklarını belirten Büyükekşi, ülke ve il bazında ihracat rakamlarının detaylarını şöyle açıkladı: "Bölgesel olarak baktığımızda mayıs ayında; Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine ihracatımız yüzde 24, Afrika ülkelerine ihracatımız yüzde 26, Ortadoğu bölgesine yüzde 27, diğer Asya ülkelerine yüzde 29 artış gösterdi. AB ülkelerine ihracatımız ise yüzde 6 geriledi. Yemen, mayıs ayında en fazla ihracat artışı sağladığımız ülke oldu. Yemen'e mayıs ayında ihracatımız yüzde 543 artış gösterdi. Libya'ya mayıs ayında ihracatımız yüzde 269 artış göstererek yılın ilk 5 ayındaki ihracatımız 873 milyon dolara çıktı. Peru'ya ihracatımız mayıs ayında yüzde 182, Gana'ya yüzde 175, Arjantin'e yüzde 133, Pakistan'a yüzde 112, Kamerun'a yüzde 98, Katar'a yüzde 83, Etiyopya'ya yüzde 76, Malta'ya yüzde 72, Suudi Arabistan'a yüzde 68, Kanada ve Japonya'ya yüzde 47, Gürcistan'a yüzde 46, Birleşik Arap Emirliklerine yüzde 45 arttı. Mısır'a yüzde 41, Irak'a yüzde 35, Azerbaycan ve Çin'e yüzde 32, ABD'ye yüzde 27, Rusya'ya yüzde 26 ihracat artışı yakaladık."
En büyük pazarımız olan Almanya'ya ihracatımızın Mayıs ayında yüzde 2,4 azaldığını anlatan Büyükekşi, şunları söyledi: "En büyük üçüncü ihraç pazarımız İngiltere'ye ihracatımız yüzde 12 artarken, en büyük dördüncü ihraç pazarımız İtalya'ya yüzde 30, Fransa'ya yüzde 17 azaldı. Avrupa ülkelerine ihracatta yaşadığımız sıkıntıların geçici olduğuna inanıyoruz. Yılın üçüncü çeyreğinden itibaren AB'ye ihracatımızda toparlanma bekliyoruz."
Mehmet Büyükekşi, iller bazında ihracatın en fazla yapıldığı ilk 10 il arasında ihracatını en fazla artıran il yüzde 37 ile Ankara olduğunu açıkladı. Diğer illerdeki rakamlarda şöyle: Manisa yüzde 22, Gaziantep yüzde 16, İzmir yüzde 11, İstanbul ve Adana yüzde 7 arttı. Hatay'ın ihracatı yüzde 2, Bursa'nın ihracatı yüzde 3, Denizli'nin yüzde 4, Kocaeli'nin yüzde 6 düşüş kaydetti.)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.