MANİSA'NIN İHRACATI NEDEN DÜŞÜYOR?

Nisan ayında Adana'nın ihracatı yüzde 5, İstanbul ihracatı yüzde 4, İzmir'in ihracatı yüzde 3 artış kaydetti. Ankara'nın ihracatı yüzde 2, Kocaeli'nin ihracatı yüzde 4, Hatay'ın ihracatı yüzde 5, Manisa'nın ihracatı yüzde 20 düşüş kaydetti.

MANİSA'NIN İHRACATI NEDEN DÜŞÜYOR?

MANİSA'NIN İHRACATI NEDEN DÜŞÜYOR?

Nisan ayında Adana'nın ihracatı yüzde 5, İstanbul ihracatı yüzde 4, İzmir'in ihracatı yüzde 3 artış kaydetti. Ankara'nın ihracatı yüzde 2, Kocaeli'nin ihracatı yüzde 4, Hatay'ın ihracatı yüzde 5, Manisa'nın ihracatı yüzde 20 düşüş kaydetti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Nisan ayı ihracat rakamlarını açıkladı. “Nisan ayında ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 artışla 11 milyar 870 milyon dolar oldu” diyen Büyükekşi, çözüm sürecini başından beri desteklediklerini belirterek, “Yerli ve Yabancı yatırımcıların dört gözle beklediği huzur ve barış ortamı, Doğu ve Güneydoğu bölgemize çağ atlatacak” dedi. 
Dünya ekonomisi genelinde 2013 büyüme beklentisinin yüzde 2,8'den yüzde 2,6'ya çekildiğini belirten Büyükekşi, "Son açıklanan verilerle küresel ekonomik yavaşlama yönünde endişenin devam ettiği gözleniyor. Avro bölgesindeki resesyon ise devam ediyor. Dünya Ticaret Örgütü, 2013 yılında dünya ticaret hacmine dair büyüme öngörüsünü miktar bazında yüzde 4,5'dan yüzde 3,3'e indirdi. Değer olarak ise büyüme öngörüsü yüzde 5'den yüzde 3'e çekildi. Dünya ekonomilerindeki yavaşlama ve bazı gelişmiş ülkelerde resesyon endişesiyle emtia fiyatları geriliyor. Emtia fiyatları önemli ölçüde gerilemiş durumda. Örneğin petrol fiyatları son 4 yıl içerisindeki zirve seviyesinden yüzde 14, altın fiyatları yüzde 17, pamuk fiyatları yüzde 45 gerilemiş durumda. Brent petrol fiyatı 100 doların altına indi. Altın fiyatlarında önemli bir gerileme yaşandı. Avrupa Birliğinde işsizlik yüzde 12 ile rekor seviyede. AB hala büyüme sorunu ile boğuşuyor. Resesyon beklentisi, politika değişikliklerini de beraberinde getirdi. G-20 ülkeleri nihayet sıkı para politikalarından vazgeçerek genişlemeye yönelik önlem almaya başladı. Çin haricinde 69 büyük ekonominin genel toplamına bakıldığında, ilk 2 aydaki ihracat büyümesi yüzde sıfır seviyesinde. Brezilya, Meksika, Kanada, Japonya ve Rusya'da ihracat düşüşü var. Küresel talebin zayıf olması, dünya ticaretindeki durağanlığın en önemli sebebi. Avrupa Birliği için toparlanma beklenenden de uzun süreceğe benziyor. Biz ihracatçılar ana pazarımız olan AB'deki bu düşüşe adapte olduk. Ancak toparlanmanın uzun sürmesi ihracatımızın büyümesini de olumsuz etkiliyor" dedi.
Dünyadaki bu olumsuz gelişmelere rağmen, Türkiye'nin ihracat artışında ön sıralardaki yerini koruduğunu kaydeden Büyükekşi, "Türkiye, 2013 yılının ilk çeyreğinde, ihracatta yakaladığı yüzde 5 büyüme ile dünyada 4. sırada yeralıyor. Küresel ekonomide yaşanan durgunluğa rağmen, ihracat artışında dünyadaki pek çok ülkeden çok daha iyi durumdayız. Dünyadaki yavaşlamaya rağmen, bıkmadan, usanmadan çabalıyor ve ihracatımızı artırmaya devam ediyoruz. Aslında çinlilerin dediği gibi her kriz aynı zamanda fırsatları da içinde barındırır. Gelişmiş ekonomilerde aramızdaki farkı kapatmak için bu günler bizim için çok önemli fırsatlar sunuyor. Bu fırsatları değerlendirebilmemiz için ihracata dayalı büyüme tempomuzu korumamız gerekiyor. Nispeten iyi durumdayız ama daha da iyi olmamız gerekiyor. Dünya ticaretindeki durağanlığı aslında “krizi lehimize çevirmemiz için” Türkiyenin ayağına gelmiş önemli bir fırsat olarak da değerlendirebiliriz. 2020 yılında, gelişmekte olan ülkelerin dünya ticaretinden yüzde 40 pay alacağı öngörülüyor. Bu yüzden bu günkü ekonomik ortamda, Türkiye'nin atılım yaparak payını artırmasının tam zamanıdır diye düşünüyoruz. Türkiye olarak küresel ekonomiye entegre olmaktan, rekabet etmekten korkmuyoruz. Tam tersine, kapalı pazarlara girmek için kapıları zorluyoruz. Rekabete inanıyoruz. Ticarete inanıyoruz" diye konuştu.

TÜRKİYE İKİ KANATLI UÇMALI
2012 yılında Türkiye'nin büyümesinin yüzde 2,2 olduğunu ifade eden Büyükekşi, "Bu büyüme bizi tam olarak tatmin etmedi. Ama ihracatın net katkısının 4,1 puan olması bizim için sevindirici bir gelişme. 2013 yılı programında Türkiyenin yüzde 4 büyümesi öngörülüyor. Büyümenin kaynakları iç tüketim ve yatırım artışı olarak görülüyor. Biz ihracatın büyümeye net katkısının devam etmesini istiyoruz. İstiyoruz ki büyümenin en az 2 puanı ihracattan gelsin İç tüketim ve yatırımla beraber yüzde 5'lere ulaşsın. 2013 çift kanatlı büyüme yılı olsun istiyoruz. İhracatın büyümeye katkısının sürmesi için uygun iklime ihtiyaç var. İhracat eğilim anketine yansıdığı gibi ihracatımızın karı giderek azalıyor. Kar edemeyen ihracatçı yatırım da yapamıyor. İhracatçımız Ar-Ge'ye de, tasarıma da kaynak ayıramıyor. İhracatçımız karlılık için rekabetçi kur istiyor. Bu konudaki talepler son dönemde daha da sıklaştı, yoğunlaştı. İhracatçımız, enflasyona göre dengelenmeyen bir kur ile rekabet edemiyor. TL bazda tüm girdiler enflasyon oranında artarken, kurlar hareket etmiyor. Artık bu duruma bir çare bulunması gerekiyor. Biz döviz kuru sepetinin kademeli olarak 2.10 TL ve sonrasında da 2.20 TL seviyesinde olması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

İHRACAT RAKAMLARI
Büyükekşi şöyle devam etti: "Nisan ayında ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 artışla 11 milyar 870 milyon dolar oldu. İlk 4 ayda ihracatımız yüzde 5 artarak 48 milyar 943 milyon dolara yükseldi. Son 12 aylık ihracatımız ise yüzde 11 artışla 153 milyar 485 milyon dolar oldu. Nisan ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 769 milyon dolar ile otomotiv sektörümüz yaparken, 1 milyar 432 milyon dolarla kimya sektörümüz ikinci, 1 milyar 327 milyon dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörümüz üçüncü sırada yer aldı. İller bazında bakıldığımızda, en fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında ihracatını en fazla artıran il yüzde 19 ile Gaziantep oldu. Gaziantep’i yüzde 15 artışla Denizli ve yüzde 14 artışla da Bursa takip etti. Nisan ayında Adana'nın ihracatı yüzde 5, İstanbul ihracatı yüzde 4, İzmir'in ihracatı yüzde 3 artış kaydetti. Ankara'nın ihracatı yüzde 2, Kocaeli'nin ihracatı yüzde 4, Hatay'ın ihracatı yüzde 5, Manisa'nın ihracatı yüzde 20 düşüş kaydetti.
Nisan ayında AB pazarındaki ihracat artışımız sürdü. AB'ye ihracatımız nisan ayında yüzde 3 yükseldi. Nisan ayında Bağımsız Devletler Topluluğu ve Afrika ülkelerine ihracatımız yüzde 14 artarken, Kuzey Amerika'ya yüzde 12 ihracat artışı yakaladık. Libya'ya ihracatımız yüzde 49, Türkmenistan'a ihracatımız yüzde 47, Cezayir'e ihracatımız yüzde 33, Hollanda'ya yüzde 30, Fas'a yüzde 28, Ukrayna'ya yüzde 25, Çin'e yüzde 21, Irak'a yüzde 15, İtalya'ya yüzde 13 ve Rusya'ya yüzde 8 artış gösterdi. Suriye'ye ihracatımız ise nisan ayında yüzde 56, ilk 4 ayda ise yüzde 15 artış yükseldi".


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.